Franța a eliminat Islanda în sferturile de finală UEFA EURO 2016TM

Franța a eliminat Islanda în sferturile de finală UEFA EURO 2016TM, după un categoric 5-2. În prima repriză, Franța marcat 4 goluri, fiind prima echipă care reușește această performanță în istoria Campionatului European.

Meciul a fost lider de audiență pe toate segmentele de public, fiind urmărit de peste 2.1 milioane de telespectatori, la nivel național, pe întreg intervalul de difuzare, între 22:02-23:51. În minutul de maximă audiență, de la 22:22, peste 2.7 milioane de telespectatori urmăreau meciul dintre Islanda și Franța.

Pe segmentul publicului comercial, cu vârsta cuprinsă între 18 și 49 de ani, Pro TV a fost lider de audiență cu 15.8 puncte de rating și o cotă de piață de 42.9%, următorul post clasat înregistrând 3.5 puncte de rating și 9.6% cotă de piață.

Islandezii au început în forță meciul, având primul șut pe poartă al partidei în minutul 3. Giroud a deschis scorul după o pasă de 60 de metri a lui Matuidi, iar apoi Pogba a majorat diferența din corner. Chiar înainte de pauză, Payet și Griezmann au făcut 4-0. După ieșirea de la vestiare, islandezii au fost mult mai motivați și au redus repede diferența, în minutul 56. Giroud a marcat însă 2 minute mai târziu. În final, Bjarnason a mai marcat o dată, dar scorul final de 5-2 a trimis mai departe Franța către semifinale!

Semifinalele UEFA EURO 2016TM se văd LIVE la Pro TV!

Miercuri, de la ora 22:00, telespectatorii pot urmări meciul dintre Portugalia și Țara Galilor, iar joi, de la 22:00, meciul de 10 din semifinalele turneului final reunește două echipe puternice: Germania și Franța.

Aplicația Știrile Pro TV aduce cele mai noi informații de la UEFA EURO 2016TM, în timp real, direct pe telefonul mobil. Scorurile, statisticile și chiar previziunile pentru meciurile de la Campionatul European de Fotbal sunt actualizate în fiecare secundă în secțiunea EuroScor. În categoria dedicată exclusiv UEFA EURO 2016TM se găsesc cele mai noi informații de la corespodenții Pro TV din Franța. Aplicația este disponibilă atât pentru dispozitivele cu sistem Android, cât și pentru iPhone.