Două curse, două victorii: Marco Wittmann şi Timo Glock s-au impus la Spielberg pentru BMW Team RMG

Tom Blomqvist a fost al doilea în cursa de sâmbătă. Alte nouă clasări în puncte pentru BMW M4 DTM

Bucureşti/Spielberg, 23 mai 2016. BMW Motorsport a plecat de pe Red Bull Ring din Spielberg (Austria) cu două victorii în tot atâtea curse.

La o zi după succesul lui Marco Wittmann (Germania), Timo Glock (Germania) a fost cel care a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului. Aceasta a făcut ca BMW Team RMG să devină prima echipă BMW care obţine două victorii într-un singur weekend de la reintroducerea manşei de sâmbătă în 2015.

Prima cursă. A 250-a cursă din istoria BMW în DTM a fost una de succes: după ce a plecat din pole position, Marco Wittmann condus cursa de start la final – astfel, pilotul Red Bull BMW M4 DTM a obţinut al 70-lea succes BMW în DTM. Tom Blomqvist (Marea Britanie) a ocupat locul al doilea cu Ice-Watch BMW M4 DTM, completând dubla constructorului din München în manşa disputată sâmbătă după-amiază pe Red Bull Ring.

În timp ce Wittmann şi Blomqvist au sărbătorit succesul pe podium, alţi patru piloţi BMW au încheiat în zona punctelor. Timo Glock (Deutsche Post BMW M4 DTM) s-a clasat al patrulea, fiind urmat de Martin Tomczyk (Germania, BMW M Performance Parts M4 DTM) şi Maxime Martin (Belgia, Samsung BMW M4 DTM), ocupanţii locurilor al cincilea, respectiv al şaselea. Augusto Farfus (Brazilia, Shell BMW M4 DTM) a acumulat două puncte pentru poziţia a noua.

Bruno Spengler (Canada, BMW Bank M4 DTM) a trecut linia de sosire pe locul al 13-lea, în timp ce António Félix da Costa (Portugalia, BMW M4 DTM) a pierdut timp după o penalizare cu drive-through şi a încheiat cursa pe poziţia a 22-a.

A doua cursă. Două curse, două victorii – un weekend perfect pentru BMW pe Red Bull Ring: duminică, în cea de-a doua manşă, Timo Glock a sărbătorit cea de-a treia victorie a carierei în cel mai popular campionat de turisme din lume. După succesul reuşit de Marco Wittmann în ziua anterioară, BMW Team RMG a avut motive să celebreze pentru a doua zi la rând.

Glock a luat startul de pe poziţia a treia şi a preluat conducerea în faza iniţială a cursei. Apoi nu a mai cedat şefia până când modelul Deutsche Post BMW M4 DTM a trecut linia de sosire. Alţi cinci piloţi BMW au ocupat locuri aducătoare de puncte graţie unei performanţe bune a echipei. Augusto Farfus a încheiat al patrulea cu Shell BMW M4 DTM. Chiar în spatele său s-au clasat Maxime Martin şi Tom Blomqvist, ocupanţii locurilor al cincilea, respectiv al şaselea. După victoria de sâmbătă, Wittmann şi-a plasat modelul Red Bull BMW M4 DTM pe poziţia a şaptea. Bruno Spengler a ocupat locul al nouălea cu BMW Bank M4 DTM.

António Félix da Costa a fost urmărit de ghinion: plecat de pe a doua poziţie a grilei, pilotul BMW Team Schnitzer s-a aflat pe o poziţie bună pentru cea mai mare parte a cursei, după care Edoardo Mortara (Italia, Audi) l-a lovit din spate în timpul duelului direct şi l-a trimis pe bancul de pietriş. El a încheiat cursa pe locul al 21-lea. Martin Tomczyk s-a clasat al 19-lea.

Clasamente DTM

Piloţi: 1. Paul di Resta 43p; 2. Edoardo Mortara 40p; 3. Timo Glock 37p; 4. Maxime Martin 37p; 5. Marco Wittmann 35p; 6. Tom Blomqvist 34p; 7. Augusto Farfus 32p; 8. Robert Wickens 28p; 9. Nico Müller 22p; 10. Mattias Ekström 20p; 11. Jamie Green 15p; 12. Gary Paffett 12p; 13. Martin Tomczyk 12p; 14. Christian Vietoris 10p; 15. Bruno Spengler 10p; 16. António Félix da Costa 6p; 17. Mike Rockenfeller 5p; 18. Adrien Tambay 4p; 19. Miguel Molina 1p; 20. Timo Scheider 1p.

Echipe: 1. BMW Team RMG 72p; 2. BMW Team RBM 71p; 3. Audi Sport Team Abt Sportsline 60p; 4. Mercedes-AMG 43p; 5. BMW Team MTEK 42p; 6. SILBERPFEIL Energy/UBFS invest Mercedes-AMG 28p; 7. Audi Sport Team Abt 23p; 8. Audi Sport Team Rosberg 19p; 9. BMW Team Schnitzer 18p; 10. EURONICS/FREEMEN`SWORLD Mercedes-AMG 12p; 11. BWT Mercedes-AMG 10p; 11. Audi Sport Team Phoenix 6p.

Constructori: 1. BMW 203p; 2. Audi 108p; 1. Mercedes-Benz 93p.

Calendar DTM 2016

6-8 mai – Hockenheim (Germania); 20-22 mai – Spielberg (Austria); 3-5 iunie – Lausitzring (Germania); 24-26 iunie – Norisring (Germania); 15-17 iulie – Zandvoort (Olanda); 19-21 august – Moscova (Rusia); 9-11 septembrie – Nürburgring (Germania); 23-25 septembrie – Budapest (Ungaria); 14-16 octombrie – Hockenheim (Germania).