Tarquini obţine prima victorie a sezonului pentru SEAT Sport

CRONICĂ DE CURSĂ PENTRU ETAPELE 3 şi 4 din WTCC 2007: ZANDVOORT

Etapa olandeză a sezonului 2007 din World Touring Car Championship (WTCC) a consemnat victoria lui Gabriele Tarquini în cea de-a doua manşă de la Zandvoort, astfel că SEAT Sport a reuşit primul succes din acest sezon, în faţa a 20.000 de spectatori.

Cea de-a doua informaţie notabilă provenită de pe circuitul olandez a fost evoluţia portughezului Tiago Monteiro, care şi-a făcut debutul în WTCC, alături de SEAT Sport, la Zandvoort. Cel ami rapid în una din cele două sesiuni de antrenamente libere, Tiago s-a calificat al cincilea, după care a reuşit să se claseze al patrulea la finalul primei manşe.

Cursa 1
Tiago Monteiro a reuşit un start excelent la cea dintâi cursă a lui în WTCC, astfel că era al patrulea la intrarea în primul viraj. O dispută de durată cu Augusto Farfus (BMW) s-a încheiat în favoarea pilotului de la SEAT Sport. Monteiro şi-a păstrat locul al patrulea şi a reuşit să marcheze primele puncte în WTCC. Un al pilot SEAT Sport care a reuşit să puncteze a fost Gabriele Tarquini, care a închiat al şaptelea – poziţie pe care a obţinut în turul al optulea, când incidentul în care a fost implicată maşina Chevrolet a lui Robert Huff a dus la intrarea SafetyCar şi la neutralizarea întrecerii pentru un tur.

Jordi Gené a fost ghiniost şi nu a punctat în prima manşă. Evoluând pe locul al şaptelea, el a fost depăşit de Andy Priaulx (BMW) în turul al optulea, apoi a mai coborât un loc, poziţie pe care a şi încheiat. Obiectivul lui Michel Jourdain Jr. a fost de a se feri de necazuri şi de a câştiga experienţă la comenzile maşinii SEAT León, aşa că locul al 15-lea a fost mulţumitor. Nu l-a fel de norocos a fost Yvan Muller, care a fost lovit de Stefano D’Aste în turul inaugural, ceea ce a rupt direcţia modelului León. Mecanicii lui Yvan au reparat maşina rapid, dar Muller a încheiat abia al 22-lea.

Cursa 2
Un start foarte bun l-a făcut pe Gabriele Tarquini să fie al doilea la finalul primului tur, după care o greşeală a lui Andy Priaulx – în turul al doilea – i-a permis italianului să treacă în frunte şi să controleze cursa cu autoritate, astfel că a rezistat atacurilor din partea celor doi piloţi BMW care l-au urmat, Augusto Farfus şi Jörg Müller. Cea mai mare parte a timpului, SEAT Sport at răit cu impresia că Tiago Monteiro va marca puncte în ambele curse din Olanda, dar o manevră agresivă din partea lui Félix Porteiro l-a trimis pe portughez pe locul al nouălea.

Jordi Gené a încheiat al zecelea, după ce a ratat ocazia de a începe manşa a doua din fruntea grilei. Plecat al 22-lea, Yvan Muller a urcat continuu în clasament şi a ocupat poziţia a 12-a la finalul întrecerii, francezul având regretul că incidentul din prima cursă i-a compromis orice şansă de a acumula puncte. Michel Jourdain Jr. a terminat al 16-lea după ce a fost prins în trafic.

WTCC, clasamente provizorii
Piloţi: 1. Augusto Farfus 28p; 2. Jörg Müller 22p; 3. Gabriele Tarquini 21p; 4. Andy Priaulx 21p; 5. Nicola Larini 13p; … 8. Yvan Muller 6p; 9. Tiago Monteiro 5p; 10.Roberto Colciago 5p; … 13.Tom Coronel 4p…

Constructori: 1. BMW 60p; 2. SEAT 43p; 3. Chevrolet 35p; 4. Alfa Romeo 11p.

Următoarea etapă va fi cursa de casă pentru SEAT Sport, la Valencia (19-20 mai).