BMW Team RLL a obtinut a treia victorie consecutiva in clasa GT

BMW

din ALMS: Müller si Hand pe cea mai inalta treapta a podiumului la Lime Rock

Dirk Müller (Germania) şi Joey Hand (SUA), echipaj al BMW Team RLL, au consolidat poziţia de lider pe care BMW o deţine în ierarhia constructorilor, a echipelor şi a piloţilor la categoria GT din American Le Mans Series GT, totul după cea de-a treia victorie consecutivă din acest sezon, reuşită în Northeast Grand Prix la Lime Rock Park (SUA).

Modelul BMW M3 GT cu numărul de concurs 56 a pornit din pole position şi a fost lider în fiecare tur al cursei ce a durat două ore şi 45 de minute, desfăşurată pe circuitul considerat a fi cel de casă pentru BMW of North America.  Echipajul a parcurs 176 de tururi ale traseului în lungime de 1,474 mile (2,372 km) şi a trecut linia de sosire cu un avans de 20,387 secunde faţă de modelul Porsche de pe locul al doilea.

Cel de-al doilea BMW M3 GT, cel cu numărul de concurs 55 şi pilotat de Dirk Werner (Germania) şi Bill Auberlen (SUA), a fost victima unor circumstanţe nefericite, după ce Werner a fost lovit de un alt concurent în turul 23, după doar 20 de minute de la începerea cursei. După o intervenţie vastă a mecanicilor, cei doi piloţi au recuperat cât au putut din daunele suferite şi au terminat pe locul al optulea, la 13 tururi în urma coechipierilor.

BMW Team RLL se întoarce pe circuit la 24 iulie, pe Mosport International Raceway, pentru etapa a patra din American Le Mans Series.

Bobby Rahal (directorul echipei): "Este o nouă zi mare pentru BMW şi Rahal Letterman Lanigan. A fost păcat că maşina cu numărul 55 a nimerit tocmai în mijlocul acelei grămezi. Nu am nici o îndoială că ar fi fost la fel de competitivi precum colegii lor şi sunt mulţumit că am avut un week-end relativ fără probleme. Încă o dată, Dunlop a făcut o treabă excelentă pentru noi. Sunt trei victorii la rând, aşa ceva nu se întâmplă prea des în curse, aşa că sunt fericit pentru Dirk şi Joey, iar succesul îi ajută şi mai mult în clasamentul piloţilor. BMW ne-a oferit un echipament excelent şi băieţii noştri au făcut o treabă minunată, aşa cum arată şi rezultatul."

BMW Team Rahal Letterman Lanigan este o echipă care îi are ca principali acţionari pe Bobby Rahal (fost pilot, câştigător al faimoasei curse Indanapolis 500), prezentatorul de televiziune David Letterman şi omul de afaceri Mike Lanigan. Debutul cu BMW în AMLS a fost în 2009 şi în 2010 BMW Team RLL câştiga titlul la echipe şi piloţi. În sezonul 2011 se află deja la a treia victorie consecutivă.

BMW M3 GT nu a lipsit de pe podium la toate cursele de anduranţă la care a participat în 2011 şi revine pe prima poziţie după ce în cursele de LeMans şi Imola s-a clasat pe locul trei, în timp ce la Nürburgring a ocupat locul al doilea.