GT World Challenge Europe: Valentino Rossi obţine prima victorie GTWC la Misano, pe teren propriu

Misano (ITA), 14-16 July 2023. Fanatec GT World Challenge Europe, Sprint Cup, #46 BMW M4 GT3, BMW M Team WRT, Valentino Rossi, Maxime Martin

Succes istoric pentru Valentino Rossi în cursa de duminică din Fanatec GT World Challenge Europe Powered by AWS. Împreună cu coechipierul Maxime Martin, Rossi a câştigat cursa de acasă de la Misano. Este prima lui victorie din carieră în această serie. Alte succese pentru BMW M Team WRT în cea de-a doua etapă din acest sezon al GTWC Sprint Cup.

Bucureşti/Misano. Povestea de succes a lui Valentino Rossi (Italia) ca pilot oficial BMW M a atins un nou maxim. De nouă ori campion mondial de motociclsim, el a reuşit prima victorie GTWC în etapa lui de acasă, la Misano (Italia). Aceasta a fost a doua rundă din acest sezon al Sprint Cup, parte a Fanatec GT World Challenge Europe Powered by AWS (GTWC).

Victoria reprezintă cel mai mare succes de până acum din cariera italianului în cursele auto. Concurând alături de Maxime Martin (Belgia), Rossi a fost imbatabil în cursa de o oră de duminică, care s-a desfăşurat pe o arşiţă dogoritoare. Pe lângă victoria la general, BMW M Team WRT a sărbătorit şi o victorie de clasă în Gold Cup, dar şi alte clasări pe podium.

Bucuria lui Rossi şi Martin nu a cunoscut limite după cursa de duminică de la Misano – şi nici admiraţia nenumăraţilor fani ai legendei italiene, care au făcut din evoluţia lui Rossi pe teren propriu la Misano un adevărat spectacol. Cu toţii au fost recompensaţi cu cel mai important triumf al eroului lor în cursele auto de până acum. În urmă cu câteva săptămâni, Rossi a obţinut prima sa victorie pe patru roţi în “Road to Le Mans”. Cu toate acestea, clasarea pe cea mai înaltă treaptă a podiumului împotriva celor mai buni piloţi de curse GT din lume în GTWC Europe este cu mult peste această realizare. Martin a pus bazele succesului celor doi cu locul al treilea în calificări. Cu toate acestea, Rossi a fost cel care a produs o performanţă impresionantă şi nişte timpi pe tur excelenţi pentru a asigura victoria în a doua jumătate a cursei. Notabil este că Martin a fost implicat ultima dată când o maşină de curse BMW a câştigat o cursă în GTWC Sprint Cup. Acest lucru a fost acum opt ani, alături de Dirk Müller (Germania), într-un BMW Z4 GT3.

Pe lângă victoria la general de duminică, BMW M Team WRT a avut şi mai multe motive de sărbătoare. Dries Vanthoor şi Charles Weerts (ambii Belgia) au produs deja o revenire fantastică în cursa de sâmbătă, urcând de pe locul al 21-lea ocupat pe grilă pentru a termina pe locul al treilea. Cei doi au pornit din pole position duminică, dar au retrogradat în pluton după o problemă în timpul opririi la boxe şi în cele din urmă au trebuit să se mulţumească cu locul al nouălea. Duminică, pe podium au sărbătorit, alături de Rossi şi Martin, Jean-Baptiste Simmenauer şi Thomas Neubauer (ambii Franţa), care au terminat pe un excelent loc al treilea. Niklas Krütten (Germania) şi Calan Williams (Australia) au câştigat duminică Gold Cup, după ce anterior au terminat pe locul al doilea în cursa de sâmbătă.