Un nou podium pentru BMW la Brands Hatch: Bruno Spengler incheie pe locul al doilea

BMW

cu BMW Bank M3 DTM

BMW Motorsport continuă să se bucure de succes în DTM: după victoria de la Lausitzring (Germania), în urmă cu două săptămâni, Bruno Spengler (Canada), pilot BMW Team Schnitzer, a avut noi motive de a sărbători pe podium la finalul cursei de la Brands Hatch (Marea Britanie). După 97 de tururi, canadianul în vârstă de 28 de ani a trecut linia de sosire pe locul al doilea, la comenzile BMW Bank M3 DTM. Victoria în cea de-a treia etapă a sezonului i-a revenit lui Gary Paffett (Mercedes / Marea Britanie), care a încheiat cu un avans de 2,7 secunde faţă de Spengler.

Spengler nu a fost singurul pilot BMW care şi-a mărit zestrea de puncte pe circuitul de la Brands Hatch, în lungime de 1,929 kilometri. Martin Tomczyk (Germania, BMW M Performance Parts M3 DTM) a încheiat pe locul al patrulea – cel mai bun rezultat al său din acest an – şi a părăsit Marea Britanie cu 12 puncte în contul său. De asemenea, Tomczyk a înregistrat cel mai bun timp pe un tur (42,138 secunde) în turul 57.

Augusto Farfus (Brazilia), aflat la comenzile Castrol EDGE BMW M3 DTM, a încheiat al 11-lea. Joey Hand (SUA, SAMSUNG BMW M3 DTM) a fost al 13-lea, iar Dirk Werner (Germania) a terminat pe poziţia a 16-a, cu maşina E-POSTBRIEF BMW M3 DTM. Andy Priaulx (Marea Britanie), care a concurat în faţa propriilor spectatori cu modelul Crowne Plaza Hotels BMW M3 DTM, a fost obligat să abandoneze la începutul cursei.

Spengler a reuşit să ia un start foarte bun, de pe locul al treilea, şi imediat a urcat o poziţie, după care l-a urmat la mică distanţă pe Paffett de-a lungul întregii curse. Pe măsură ce întrecerea se apropia de final, canadianul a trebuit să acorde mai multă atenţie la ceea ce se întâmpla în spatele lui. Spliterul frontal al maşinii BMW Bank M3 DTM a fost afectat la trecerea peste un vibrator în virajul 1, ceea ce l-a împiedicat pe Spengler să forţeze maşina la limită pe parcursul ultimelor tururi. Clasat pe locul al treilea, Mike Rockenfeller (Audi / Germania) a redus distanţa cu fiecare tur parcurs, dar Spengler a avut capacitatea de a se menţine pe locul secund. Tomczyk a retrogradat două locuri la start, dar a revenit rapid pe locul al cincilea, datorită manevrelor de depăşire reuşite în dauna lui Mattias Ekström (Suedia) şi a lui Adrien Tambay (Franţa). Pilotul BMW Team RMG a câştigat încă un loc pe parcursul cursei, totul graţie strategiei foarte bune şi pit stopurilor rapide.

Ca urmare a acestor rezultate, Spengler a urcat pe locul al doilea în clasamentul piloţilor din DTM, cu 43 de puncte, în urma lui Gary Paffett (68 de puncte). Cu 18 puncte, Tomczyk se află acum pe locul al şaptelea, urmat pe locurile al optulea şi al nouălea de Farfus (15 puncte), respectiv de Priaulx (8 puncte).

Jens Marquardt (director BMW Motorsport):

"Sunt foarte fericit de modul cum a decurs această a treia apariţie a noastră în sezonul 2012. Aceasta a fost prima ocazie când am evoluat cu această maşină la Brands Hatch şi ne-am simţit bine încă de la început. Piloţii noştri au fost capabili imediat să ruleze în acelaşi ritm cu adversarii. Locurile al doilea şi al patrulea obţinute de Bruno şi Martin sunt rezultate fantastice. Încă o dată, Bruno a demonstrat că are un psihic de excepţie, iar Martin a fost foarte rapid şi a avut o evoluţie fără greşeală. Ultimele tururi au fost extrem de solicitante din punct de vedere al nervilor, dar piloţii şi echipele noastre au făcut o treabă excelentă şi cu toţii merită complimente. Până acum avem un record foarte bun, cu trei clasări pe podium în tot atâtea curse. Abia ce avem timp să ne tragem sufletul şi ne aşteaptă următoarea cursă, la Spielberg, peste 14 zile. Am găsit un ritm bun în DTM, aşa că trag speranţă că şi în Austria vom fi la fel de rapizi pe cât am fost aici. Totuşi, primele etape au demonstrat că plutonul DTM din 2012 este bulversat la fiecare rundă. Cei trei constructori sunt la acelaşi nivel, ceea ce face şi mai dificilă misiunea de a previziona week-endurile de cursă. Acesta este cel mai bun scenariu posibil pentru fani, deoarece cursele cu greu pot fi mai interesante şi mai echilibrate decât sunt în DTM."