Un nou podium pentru BMW in DTM

BMW

Piloţii BMW Tomczyk şi Spengler pe podium la Norisring. Vremea a sporit suspansul celei de-a cincea etape din DTM.

Norisring, 1 iulie 2012. Cursa dramatică de la Norisring (Germania) a însemnat sărbătorirea altor două clasări pe podium pentru BMW în sezonul 2012 din DTM, prin Martin Tomczyk (Germania) şi Bruno Spengler (Canada). În faţa unui public extrem de entuziast – 135.000 de spectatori de-a lungul week-endului -, Tomczyk a trecut linia de sosire pe locul al doilea, după 78 de tururi şi durata maximă a cursei (75 de minute). Pilotul BMW M Performance Parts M3 DTM a fost devansat cu numai 0,687 secunde de britanicul Jamie Green (Mercedes). Spengler a urmat pe locul al treilea, canadianul pilotând BMW Bank M3 DTM. Aceasta este a doua cursă din acest sezon când BMW are doi piloţi pe podium, premiera având loc la Lausitzring (Germania). Tomczyk a repetat rezultatul excelent de la Spielberg (Austria), unde a ocupat aceeaşi poziţie secundă în urmă cu patru săptămâni.

Ploaia s-a transformat într-una torenţială chiar înainte de startul cursei. Suprafaţa circuitului s-a uscat o vreme, după care o altă aversă a udat pista chiar înainte de jumătatea întrecerii. Pe un traseu ud, Tomczyk a fost lider al celei de-a cincea etape a sezonului până în ultimul tur. Cu toate acestea, campionul en-titre din DTM nu a reuşit să-şi menţină poziţia în faţa atacului declanşat de Green, ajuns pe poziţia a doua după ce l-a depăşit pe Spengler în turul 76. Green a lansat manevra decisivă asupra lui Tomczyk în turul 78, în virajul Dutzendteich, şi şi-a asigurat victoria cu doar câţiva metri înaintea sosirii. Chiar dacă cei doi piloţi BMW au ratat cu puţin cel de-al doilea triumf pentru BMW în acest an, ei au reuşit să extindă la şase numărul de clasări pe podium reuşite de echipele BMW.

Andy Priaulx (Marea Britanie, Crowne Plaza Hotels BMW M3 DTM) şi Dirk Werner (Germania, EPOSTBRIEF BMW M3 DTM) au avut şi ei parte de o cursă bună, în ciuda condiţiilor dificile de pe emblematicul circuit din Nürnberg (Germania): Priaulx a terminat pe locul al şaptelea şi a reuşit primele sale puncte de la etapa de deschidere a sezonului, la Hockenheim (Germania). Werner a fost mulţumit să acumuleze primele sale puncte în DTM, după ce s-a clasat al zecelea. Patru piloţi BMW au încheiat în puncte pentru prima dată de la revenirea constructorului în campionat.

Joey Hand (SUA, SAMSUNG BMW M3 DTM) a terminat pe locul al 14-lea în prima apariţie pentru BMW la Norisring după o pauză de 20 de ani. Augusto Farfus (Brazilia, Castrol EDGE BMW M3 DTM), care a plecat al treilea pe grilă, a fost obligat să abandoneze după numai 15 tururi ca urmare a unei coliziuni petrecută imediat după start.

Jens Marquardt (director BMW Motorsport):

"Sunt foarte mulţumit de cum a decurs prima noastră apariţie la Norisring după două decenii. În ciuda condiţiilor foarte dificile, de această dată avem doi piloţi pe podium şi patru maşini în puncte. Fără îndoială, ne-ar fi plăcut să sărbătorim alături de Martin Tomczyk cea de-a doua victorie din acest an – în special în această atmosferă unică -, dar aşa se întâmplă în motorsport. Pur şi simplu, Jamie Green a fost mai rapid în partea finală a cursei. Pe de altă parte, locurile al doilea şi al treilea pentru Martin şi Bruno reprezintă un rezultat bun. Sunt mulţumit şi de performanţele lui Andy Priaulx şi Dirk Werner: Andy a avut câteva curse dificile şi a revenit în puncte graţie unei performanţe bune la Nürnberg. Dirk a spart gheaţa şi a obţinut primele sale puncte în DTM la cea de-a cincea cursă. Toate acestea au demonstrat încă o dată că avem o formulă de piloţi foarte buni. Acum privim cu încredere spre evenimentul de pe teren propriu, pe Stadionul Olimpic din München."