free download 78 travel guides written by experts

Traditii de Craciun incepe in weekendul acesta in Herastrau

Vineri, 18 decembrie, incepand cu ora 10,00, Primaria Municipiului Bucuresti prin Centrul Traditiei si Creatiei Populare Bucuresti va invita in parcul Herastrau la prima editie a evenimentului Traditii de Craciun.
Programul cuprinde spectacole de colinde si muzica folclorica, momente sustinute de trupe de minoritati, teatru de copii, dar si recitaluri ale unor artisti precum Maria Buza, Andra, Analia Selis, Horia Brenciu sau Nicu Alifantis.
Bucurestenii se vor putea bucura de atmosfera idilica de sarbatori creata de casutele impodobite cu decoruri feerice de Craciun. Aleile parcului Herastrau vor fi animate la acest final de an de un targ de produse traditionale dar si de o expozitie gastronomica.

Cei mici sunt invitati la casa lui Mos Craciun, se vor putea bucura de picturi pe fata, vor intalni pe aleile parcului zane si spiridusi si se vor putea plimba gratuit cu trasuri si ponei. In seara de ajun, sunt cu totii invitati la impodobirea bradului.
Evenimentul care se va incheia pe 3 decembrie va aduce bucurestenilor atmosfera magica a Craciunului intalnita in preajma sarbatorilor in toate capitalele europene.

Organizator: Primaria Municipiului Bucuresti prin Centrul Traditiei si Creatiei Populare Bucuresti
Coorganizator: TVR 3
Parteneri media: Smart FM, Radio Bucuresti, Radio Romania Cultural, Itsy Bitsy, Ziua, Ring, 24 FUN, Revista Vip, Observator Cultural, Port.ro, PR Wave, Prichindelul meu.ro,
Cu sprijinul: Elevate, On Move Media, Auto Cobalcescu, Romprest, Inga TV, RATB, METROREX

Bucuresti, 16.12.2009

PROGRAM

18 decembrie 2009 – 3 ianuarie 2010


Vineri 18 decembrie 2009

Plimbări cu trăsuri şi ponei: 15:30 – 20:00

Program reni: 17:00 – 20:00

Program Moş Crăciun – zâne, spiriduşi, picturi pe faţă: 15:30 – 22:00

Program meşteşugari: 10:00 – 22:00

Program gastronomie :10:00 – 22:00

Program artistic:

15:30 – 16:15 – Ansamblul „Doina Oltului” din Slatina
16:15 – 16:45 – Ansamblul „Burnasul” din Teleorman
16:45 – 17:45 – Ansamblul „Carpaţi” din Câmpulung Muscel
17:45 – 18:15 – Vlad Miriţă
18:15 – 19:00 – Grupul „Iza” (Maramureş)
19:00 – 19:30 – Grupul de colindători „Germisara” (Hunedoara)
19:30 – 20:30 – Ansamblul „Cindrelul – Junii Sibiului” (Sibiu)
20:30 – 21:30 – Ansamblul „Transilvania” din Baia Mare (Maramureş)
21:30 – 22:00 – Căluşarii (Olt)


Sâmbătă 19 decembrie 2009

Plimbări cu trăsuri şi ponei : 11:00 – 20:00

Program reni: 11:00 – 18:00
Program Moş Crăciun – zâne, spiriduşi, picturi pe faţă: 10:30 – 14:00
17:00 – 20:30

Program meşteşugari: 10:00 – 22:00

Program gastronomie :10:00 – 22:00

Program artistic:

11:00 – 12:00 – Grupul din Clinceni – dirijor Marioara Man Gheorghe
12:00 – 13:00 – Grupul „Tecucelul” (Galaţi)
13:00 – 14:00 – Teatrul „Ion Creangă” –Tolba lui Moş Crăciun

PAUZĂ

17:00 – 17:30 – Minoritatea turco-tatară Grupul "Yldîzlar" din Constanţa
17:30 – 18:30 – Ansamblul „Crişana” din Oradea (Bihor)
18:30 – 19:00 – Grup de colindători din Câmpeni (Alba)
19:00 – 20:00 – Ansamblul “Doina Gorjului" din Tg.Jiu (Gorj)
20:00 – 21:00 – Paula Seling
21:00 – 22:00 – Nicolae Furdui Iancu + Tudor şi Maria + Grupul de instrumentisti
„Crai Nou” (Alba)

Duminică 20 decembrie 2009

Plimbări cu trăsuri şi ponei : 11:00 – 20:00

Program reni: 11:00 – 18:00

Program Moş Crăciun – zâne, spiriduşi, picturi pe faţă: 10:30 – 14:00
17:00 – 20:30

Program meşteşugari: 10:00 – 22:00

Program gastronomie :10:00 – 22:00

Program artistic:

11:00 – 12:00 – Teatrul "Ţăndărică" (Păcală)
12:00 – 13:00 – Corul de copii "Sunetul Muzicii"
13:00 – 14:00 – Orchestra „Hora” a Clubului Copiilor din sector 3

PAUZĂ

17:00 – 17:30 – Ansamblul „Cosăul” din Sârbi – Budeşti (Maramureş)
17:30 – 18:30 – Ansamblul „Doina Timişului” din Timişoara
18:30 – 19:00 – Grupul de colindători „ Moşoaiele”din Luncaviţa (Tulcea)
19:00 – 20:00 – Ansamblul „Ţara Vrancei” din Focşani (Vrancea)
20:00 – 20:45 – Narcisa Suciu
20:45 – 22:00 – Ansamblul „Ciprian Porumbescu” din Suceava

Luni 21 decembrie 2009

Program reni: 11:00 18:00

Program Moş Crăciun – zâne, spiriduşi, picturi pe faţă: 18:00 – 21:00

Program meşteşugari: 10:00 – 22:00

Program gastronomie : 10:00 – 22:00

Program artistic

18:00 – 18:30 – Grupul de colindători din Coveş (Sibiu)
18:30 – 19:00 – Minoritatea italiană din Tulcea
19:00 – 19:30 – Grupul de colindători din Jilavele (Ialomiţa)
19:30 – 20:00 – Grupul de colindători din Giurgiu
20:00 – 21:00 – Ansamblul „Brâuleţul Dunării” din Călăraşi
21:00 – 22:00 – Nicolae Botgros şi Orchestra „Lăutarii” din Chişinău


Marţi 22 decembrie 2009

Program reni: 11:00 18:00

Program Moş Crăciun – zâne, spiriduşi, picturi pe faţă: 18:00 – 21:00

Program meşteşugari: 10:00 – 22:00

Program gastronomie : 10:00 – 22:00

Program aristic

18:00– 18:30 – Grup de colindători din Făget (Timiş)
18:30 – 19:00 – Grup de colindători din Alţâna (Sibiu)
19:00 – 20:00 – Ansamblul „Carpaţi” din Câmpulung Muscel (Argeş)
20:00 – 21:00 – Grupul de colindători :Ans. de datini si obiceiuri de iarna „Codruleţul”din Vorona (Botoşani)
21:00 – 22:00 – Ansamblul „Cununiţa” din Satu Mare


Miercuri 23 decembrie 2009

Program reni: 11:00 – 18:00

Program Moş Crăciun – zâne, spiriduşi, picturi pe faţă: 18:00 – 21:00

Program meşteşugari: 10:00 – 22:00

Program gastronomie : 10:00 – 22:00

Program artistic

18:00– 18:30 – Fanfara „Chietriş” din Iaşi
18:30 – 19:00 – Grup de colindători „Roua” din Cloşani (Gorj)
19:00 – 20:00 – Ansamblul „Baladele Deltei” din Tulcea
20:00 – 20.30 – Aromânii din Sarighiol de Deal (Tulcea)
20:30 – 21:00 – Ansamblul „Doina Covurluiului” din Galaţi
21:00 – 22:00 – Ansamblul „Burnasul” din Teleorman

Joi 24 decembrie 2009

Împodobirea celor 10 brăduţi începând cu ora 12:00

Plimbări cu trăsuri şi ponei : 15:00 – 20:00

Program reni: 11:00 – 18:00

Program Moş Crăciun – zâne, spiriduşi, picturi pe faţă: 11:00 – 20:00

Program meşteşugari: 10:00 – 22:00

Program gastronomie : 10:00 – 22:00

Program artistic:

16:00 – 16:30 – Minoritatea greacă Ansamblul „Ellas” din Bucureşti
16:30 – 17:00 – Grupul de măşti tradiţionale din Păuneşti (Vrancea)
17:00 – 17:30 – Grupul de colindători Tufeşti din Brăila
17:30 – 18:00 – Ansamblul „Ciuleandra” din Târgovişte (Dâmboviţa)
18:00 –- 19:00 – Floarea Calotă şi taraful său
19:00 – 20:00 – Maria Buză şi taraful său

Sâmbătă 26 decembrie 2009

Plimbări cu trăsuri şi ponei : 11:00 – 20:00

Program reni: 11:00 – 18:00

Program Moş Crăciun – zâne, spiriduşi, picturi pe faţă: 10:30 – 14:00
17:00 – 20:30

Program meşteşugari: 10:00 – 22:00

Program gastronomie :10:00 – 22:00

Program artistic:

11:00 – 12:00 – Grupul de copii „Allegreto”
12:00 – 13:00 – Grupul de copii „Creveniceanca” din Teleorman dirijor Mirela Neagoe
PAUZĂ

17:00 – 18:00 – Opera Comică pentru copii
18:00 – 19:00 – Analia Selis
19:00 – 20:00 – Nicu Alifantis
20:00 – 21:00 – Andra
21:00 – 22:00 – Horia Brenciu

Duminică 27 decembrie 2009

Plimbări cu trăsuri şi ponei : 11:00 – 20:00

Program reni: 11:00 – 18:00

Program Moş Crăciun – zâne, spiriduşi, picturi pe faţă: 10:30 – 14:00
17:00 – 20:30

Program meşteşugari: 10:00 – 22:00

Program gastronomie :10:00 – 22:00

Program artistic:

11:00 – 12:00 – Teatrul „Ion Creangă”
12:00 – 13:00 – Corul „Symbol”
13:00 – 14:00 – Teatrul „Ţăndărică” (Motanul Încălţat)

PAUZĂ

17:00 – 18:00 – Grupul de colindători „Botiza” din Maramureş
18:00 – 19:00 – Dubaşii din Feregi (Hunedoara)
19:00 – 20:00 – Ansamblul „Mureşul” din Tg. Mureş
20:00 – 21:00 – Ansamblul „Maria Tănase” din Craiova cu Niculina Stoican, Constantin Enceanu şi Petrică Mâţu Stoian
21:00 – 22:00 – Ovidiu Lipan Ţăndărică cu Stelu Enache, Fanfara 10 Prăjini şi Gheorghe Zamfir

Luni 28 decembrie 2009

Program artistic

18:00 – 19:00 – Urşii din Comăneşti din Bacău
19:00 – 20:00 – Ansamblul „Maria Tănase” din Craiova
20:00 – 21:00 – Ansamblul „Doruleţul” din Dobrogea
21:00 – 22:00 – Ansamblul „Baladele Deltei” din Tulcea


Marţi 29 decembrie 2009

Program artistic

18:00 – 18:30 – Minoritatea germană „Korona” din Braşov
18:30 – 19:00 – Ansamblul „Pilisterlu” al aromânilor din Bucureşti
19:00 – 20:00 – Grupul „Ison” şi Cristian Pomohaci din Mureş
20:00 – 21:00 – Ansamblul „Dor Transilvan” din Cluj
21:00 – 22:00 – Ansamblul „Doina Oltului” din Slatina (Olt)

Miercuri 30 decembrie 2009

Program artistic

18:00 – 18:45 – Cristina Gheorghiu şi Grupul vocal al Ansamblului „Floricica”
din Comarnic Jud.Prahova
18:45 – 19:30 – Taraful „Mârşa” din Giurgiu
19:30 – 20:30 – Ansamblul „Dor de la Humor” jud. Suceava
20:30 – 21:30 – Ansamblul „Ciocârlia”- Lupu Rednic
21:30 – 22:00 – Muzică lăutărească veche cu Panseluţa Feraru şi taraful său

Sâmbătă 2 ianuarie 2010

Program artistic:

17:00 – 17:30 – Minoritatea rromă – Ansamblul ţigănesc „Aven Amentza Romale” (Tg.Mureş)
17:30 – 18:00 – Minoritatea greacă – Ansamblul „Ellas” din Bucureşti
18:00 – 19:00 – Ansamblul „Cerbul Carpatin” din Brasov
19:00 – 20:00 – Ansamblul „Carpaţi” din Câmpulung Muscel
20:00 – 21:00 – Ansamblul „Burnasul” din Teleorman
21:00 – 22:00 – Zdob şi Zdub


Duminică 3 ianuarie 2010

Program artistic:

17:00 – 18:00 – Lavinia Goste şi taraful Codrenii din Satu Mare
18:00 – 19:00 – Ansamblul „Ciprian Porumbescu” din Suceava
19:00 – 19:30 – Taraful lui Andrei Mihalache
19:30 – 20:30 – Ansamblul „Rapsodia Someşana” din Cluj

{mosloadposition user9}

{mosloadposition user10}

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *