Top 4 monopolizat de BMW în ulitma cursă DTM la Moscova

Maxime Martin s-a clasat în punct în prima cursă, o manşă afectată serios de ploaie. Marco Wittmann câştigă a doua cursă şi redevine lider în DTM, în timp ce BMW şi BMW Team RMG se instaurează pe prima poziţie în clasamentul constructorilor, respectiv al echipelor.

Toate cursele DTM din 2016 sunt transmise în exclusivitate pe canalele Digi Sport.

Bucureşti/Moscova, 22 august 2016. Un weekend de la agonie la extaz: aşa pot fi caracterizate cele două curse ce au avut loc la Moscova în cel de-al şaselea weekend de cursă din sezonul 2016 al Deutsche Tourenwagen Masters (DTM). La final, piloţii şi echipele BMW au avut toate motivele să sărbătorească, fiind lideri în toate clasamentele campionatului

Prima cursă. Fanii motorsportului din Rusia au avut parte de un festiv în prima manşă desfăşurată pe “Moscow Raceway” (Rusia): pentru prima dată în acest an, cei opt piloţi BMW şi adversarii lor au concurat într-o cursă desfăşurată pe ploaie. Aversa torenţială a făcut ca circuitul să fie atât de ud încât startul s-a dat în spatele Safety Car din motive de securitate. Maxime Martin (Belgia) a încheiat al şaselea cu Samsung BMW M4 DTM, ceea ce a făcut ca el să fie cel mai bine clasat pilot BMW în aceste condiţii dificile.

Ceilalţi şapte piloţi BMW au încheiat manşa în afara punctelor. Timo Glock (Germania) s-a clasat al 11-lea cu Deutsche Post BMW M4 DTM. El a fost urmat de Augusto Farfus (Brazilia, Shell BMW M4 DTM) şi de Bruno Spengler (Canada, BMW Bank M4 DTM) pe locurile al 14-lea, respectiv al 15-lea. Marco Wittmann (Germania) a trecut linia de sosire pe poziţia a 19-a cu Red Bull BMW M4 DTM, rezultat care îl cobora pe locul secund în ierarhia piloţilor din campionat, în urma lui Robert Wickens (Canada, Mercedes), câştigătorul cursei.

António Félix da Costa (Portugalia, BMW M4 DTM), Martin Tomczyk (Germania, BMW M Performance Parts M4 DTM) şi Tom Blomqvist (Marea Britanie, Ice-Watch BMW M4 DTM) s-a clasat pe locurile al 20-lea, al 21-lea, respectiv al 22-lea.

A doua cursă. În cea de-a 12-a cursă a stagiunii, găzduită de Moscow Raceway, Marco Wittmann a obţinut a doua victorie a sa din acest sezon. Astfel, el a recâştigat poziţia de lider în clasamentul piloţilor. După ce a fost al 19-lea în manşa de sâmbătă, Wittmann a impresionat în calificări, ducându-şi modelul Red Bull BMW M4 DTM în pole position. Ulterior, el a transformat acest avantaj în cea de-a şaptea sa victorie din cariera în DTM, pe parcursul căreia a concurat în 50 de curse – totul într-o manieră dominantă. Succesul a reprezentat şi a zecea victorie pentru BMW Team RMG în cea de-a 60-a participare a echipei, dar şi a 72-a oară în istoria DTM când un pilot BMW se află pe cea mai înaltă treaptă a podiumului.

Tom Blomqvist (Ice-Watch BMW M4 DTM), Bruno Spengler (BMW Bank M4 DTM) şi Augusto Farfus (Shell BMW M4 DTM) au încheiat pe locurile al doilea, al treilea, respectiv al patrulea – a fost pentru a şasea oară când piloţii BMW ocupă primele patru locuri într-o cursă DTM. Datorită acestui efort de echipă remarcabil, BMW a redevenit lider în clasamentul constructorilor, cu 436 de puncte. BMW Team RMG şi-a redobândit postura de lider al echipelor, cu 178 de puncte.

Maxime Martin a fost foarte ghinionist. El se afla pe prima poziţie în calificări în momentul în care a pierdut controlul modelului Samsung BMW M4 DTM într-un viraj rapid de stânga şi a lovit zidul de pneuri de protecţie. Mecanicii săi de la BMW Team RBM au putut să repare maşina la timp pentru startul cursei, dar Martin a fost obligat să ia startul de la coada plutonului. În ciuda faptului că a primit şi o penalizare drive-through, el a încheiat în cele din urmă pe locul al 17-lea.

Timo Glock a rămas şi el fără recompense după weekendul din Rusia. Aflat la comenzile Deutsche Post BMW M4 DTM, el se afla pe un loc aducător de puncte, dar a fost lovit de un adversar şi a rămas blocat în bancul de nisip. Drept urmare, a abandonat. António Félix da Costa şi Martin Tomczyk au ocupat locurile al 19-lea, respectiv al 23-lea.

Clasamente DTM Piloţi: 1. Marco Wittmann 130p; 2. Robert Wickens 104p; 3. Jamie Green 104p; 4. Edoardo Mortara 100p; 5. Paul di Resta 92p; 6. Tom Blomqvist 71p; 7. Maxime Martin 71p; 8. Mattias Ekström 70p; 9. Nico Müller 68p; 10. Gary Paffett 67p; 11. Timo Glock 48p; 12. Lucas Auer 44p; 13. Augusto Farfus 44p; 14. Bruno Spengler 43p; 15. Christian Vietoris 42p; 16. Miguel Molina 26p; 17. Maximilian Götz 16p; 18. António Félix da Costa 16p; 19. Adrien Tambay 14p; 20. Martin Tomczyk 13p; 21. Mike Rockenfeller 5p; 22. Daniel Juncadella 4p; 23. Timo Scheider 3p; 24. Esteban Ocon 2p; 25. Felix Rosenqvist 1p.

Echipe: 1. BMW Team RMG 178p; 2. Audi Sport Team Abt Sportsline 170p; 3. BMW Team RBM 142p; 4. SILBERPFEIL Energy/UBFS invest Mercedes-AMG 122p; 5. Audi Sport Team Rosberg 118p; 6. Mercedes-AMG 108p; 7. Audi Sport Team Abt 94p; 8. BMW Team MTEK 87p; 9. BWT Mercedes-AMG 86p; 10. EURONICS/FREEMEN’S WORLDMercedes-AMG 70p; 11. BMW Team Schnitzer 29p; 12. Audi Sport Team Phoenix 8p.

Constructori: 1. BMW 436p; 2. Audi 390p; 3. Mercedes-Benz 386p.

Calendar 2016 Toate cursele DTM din 2016 sunt transmise în exclusivitate pe canalele Digi Sport. 6-8 mai – Hockenheim (Germania); 20-22 mai – Spielberg (Austria); 3-5 iunie – Lausitzring (Germania); 24-26 iunie – Norisring (Germania); 15-17 iulie – Zandvoort (Olanda); 19-21 august – Moscova (Rusia); 9-11 septembrie – Nürburgring (Germania); 23-25 septembrie – Budapest (Ungaria); 14-16 octombrie – Hockenheim (Germania).