Sevilla a cucerit aseara al patrulea trofeu european

ProTv

Finala Europa League transmisă de PRO TV, în topul preferințelor telespectatorilor

Finala Europa League transmisă de PRO TV a strâns în fața televizoarelor peste 1 milion de telespectatori în intervalul de difuzare 21:46 – 23:38. Minutul de aur de la 21:50 a înregistrat peste 1.4 milioane de microbiști. Finala de legendă, cu goluri spectaculoase și tribune zgomotoase, i-a adus echipei spaniole al patrulea trofeu european.

Pe segmentul publicului comercial, cu vârsta cuprinsă între 18 și 49 de ani, PRO TV a fost lider de audiență cu 6.5 puncte de rating și o cotă de piață de 17.6%, următorul post clasat înregistrând 5.9 puncte de rating și 16.1% cotă de piață.

Pe întreg publicul din mediul urban, PRO TV a obținut pe perioada difuzării partidei de fotbal o audiență medie de 5.6 puncte de rating și 13.1% share, următorul post clasat înregistrând 4.6 puncte de rating și 10.8% cotă de piață.

Și la nivelul publicului național, meciul dintre Dnepr și Sevilla și-a menținut poziția de lider cu 5.6 puncte de rating și o cotă de piață de 13.4%. Televiziunea de pe locul 2 a înregistrat 4.9 puncte de rating și 11.7% cotă de piață.

Polonia a fost aseară sub asediu! Potrivit presei spaniole, peste 8000 de fani ai Sevillei și 10.000 de fani ai lui Dnepr au luat cu asalt Varșovia pentru o finală senzațională. Sevilla a pornit meciul extrem de motivată de dorința de a păstra trofeul cucerit anul trecut. Totuși, scorul a fost deschis de Dnepr în minutul 7 prin Kalinic.

Următoarele minute ale partidei au fost dominate de ocaziile Sevillei din minutele 24 și 27. Frumoșii Nebuni ai Europei au fost egalați în minutul 28 de spanioli, printr-o fază din 12 metri concretizată cu un gol al lui Krychowiak. Spaniolii au continuat asaltul asupra ucrainienilor și în minutul 31 Bacca a marcat al treilea gol al partidei după un dribling al portarului advers.

Dnepr nu a lăsat garda jos și a continuat să lupte pentru cucerirea trofeului. În minutul 37, Konoplyanka a șutat fabulos de la 20 de metri direct la vinclu, mingea fiind scoasă de sub bară de Rico. Al doilea gol al ucrainienilor nu s-a lăsat așteptat mult: în minutul 44, Rotan a înscris din fază fixă de la 20 de metri. Execuția spectaculoasă a readus speranța în rândul Frumoșilor Nebuni ai Europei.

Reveniți de la vestiare cu gândul de a câștiga bătălia, Sevilla a închis tabela de marcaj în minutul 73 printr-un gol marcat de Bacca. La câteva minute distanță, tot stadionul a amuțit! Europa întreagă s-a cutremurat în momentul în care Matheus s-a prăbușit brusc pe teren, totul după o ciocnire violentă cu Benoit Tremoulinas într-un duel pentru minge. Medicii au intervenit de urgență, fotbalistul echipei ucrainiene părăsind terenul pe targă.

Finala dintre DNEPR şi SEVILLA a unit toată Europa! Pentru 90 de minute, întregul continent a fost cu ochii pe partida de fotbal!

JOS ARMELE, SUS STEAGURILE! BUCURAȚI-VĂ DE FOTBAL!