Real Madrid este în finala Champions League

Telespectatorii au urmărit aseară lupta calificării dintre Real Madrid și Manchester City!

Real Madrid s-a calificat la limită în finala Champions League, după ce a bătut-o pe Manchester City  cu 1-0 și a avut nenumărate ocazii de a înscrie.

Returul semifinalei Champions League dintre Real Madrid și Manchester City a fost lider absolut de audiență pe toate segmentele de public! Meciul a fost urmărit de peste 1.7 milioane de telespectatori la nivel național, pe întreg intervalul de difuzare, 21:45 – 23:38. Cel mai urmărit minut al competiției, de la 22:20, a reunit peste 2 milioane de telespectatori. La nivelul publicului comercial, cu vârsta cuprinsă între 18 și 49 de ani, meciul a fost lider de audiență, obținând 12.4 puncte de rating și 29.2% share, în timp ce postul de pe locul doi a înregistrat 5.9 puncte de rating și 14% share.

După 0-0 în tur, Real Madrid și Manchester City au luptat aseară pentru un loc în finala Champions League. Minutul 20 al partidei l-a adus pe Bale în fața porții adverse, șutând superb și, cu ajutorul unei ușoare devieri a lui Fernando, marcând golul care a calificat Realul. Ambele reprize au aparținut echipei madrilene, care nu a dus lipsă de ocazii de a marca, City având o singură fază importantă, înainte de pauză, când a fost aproape de egalare, printr-un șut al lui Fernandinho în stâlpul stâng al porții lui Navas.

Finala Champions League le aduce pe 28 mai față în față pe marile rivale Atletico Madrid și Real Madrid, în direct, la PRO TV!

Astăzi, de la 22:00, Liverpool întâlnește Villarreal în returul semifinalei Europa League, numai la PRO TV!