free download 78 travel guides written by experts

Programare marți, 28 aprilie, TVR 3

Ora 14.00 – „Căsuța cu povești” – reluare „Prințul fericit” – prima parte

Ora 14.05 – „Masa puterilor noastre”, de Petre Barbu/ Spectacol realizat în colaborare cu Teatrul de Comedie, în cadrul programului „Teatru în TVR 2019” / Regia: Silvia Roman/ Regia TV: Dominic Dembinski

Ora 15.20 – reluare „Portret In Memoriam Sebastian Papaiani”/ Realizator: Daniela Ciolan/ Producător: Cătălin Mireuță

Ora 20.00 – „Prințul fericit” – partea a doua

Ora 20.05 – „Vlaicu Vodă”, de Alexandru Davila/ Regia: Horia Suru/ Regia tv: Andrei Măgălie

„Vlaicu Vodă” este un spectacol eveniment organizat de Primăria Capitalei, prin Teatrul Excelsior, cu ocazia celebrării Marii Uniri, în anul 2018.

Vlaicu Voda 1

Anul 1370: Vlaicu Vodă Basarab se află pe tronul Țării Românești.

Diplomat prin excelență, Vlaicu este promotorul apărării prin disimulare. Mizează adesea pe diplomația echilibrată și pe câștigarea luptei fără a recurge la agresivitate inutilă. Față de boieri este înțelegător și binevoitor. Față de Doamna Clara păstrează o conduită smerită, dar atunci când trebuie să ia o decizie categorică, devine sceptic și analitic.

De cealaltă parte se află Doamna Clara, mama vitregă a lui Vlaicu Vodă, care vrea să asigure influenţa regelui Ungariei asupra principatului Valah pentru a-i catoliciza pe români. Pe fondul luptei pentru independenţa tradiţiei ortodoxe, apare şi povestea de dragoste dintre Mircea (personaj aflat în antiteză cu viziunea lui Vlaicu asupra domniei) şi Anca, fiica Doamnei Clara şi sora vitregă a lui Vlaicu.

Vlaicu Voda 2

Distribuţie: Gavril Pătru, Isabela Neamțu, Bogdan Nechifor, Camelia Pintilie, Mihai Mitrea, Ovidiu Cosovanu, Ion Bechet, Doru Bem, Ciprian Cojenel, Robert Radoveneanu, Dragoș Spahiu, Dan Clucinschi, Ovidiu Ușvat, Mircea Alexandru Băluță, Tudor Pîrvu, Alex Mihai Popa, Roberta Mitache, Vasile Menzel
Domniţe: Raluca Botez, Magda Condurache, Loredana Cosovanu, Mihaela Coveșeanu, Cosmina Dobrotă, Ștefania Dumitru, Andreea Hristu-Miron, Mădălina Ignat, Silvana Ionescu, Veronica Popescu, Oana Predescu, Iulia Samson, Andreea Șovan, Oana Tofan, Ana Udroiu.
Măști: Ema Constantin, Luiza Dimulescu, Sabina Ioniță, Diana Năstase, Ana Maria Postelnicu, Cosmin Ilie, Andrew Lupu, Vlad Pelin, Zoran Raici, Ionuț Terteci/ Scenografia: Cristian Marin/ Muzica originală: Petre Ancuța/ Coregrafia: Andreea Duță/ Light design: Cristian Niculescu și Costi Baciu/ Sunet: Andrei Doboș și Cristian Voicu/ Regizor secund: Ligia Ciornei
Corul de Cameră Ascendis: Eduard Dinu – dirijor, Cristina Elena Popa, Cristina Lipcan, Cătălina Postolache, Georgiana Dumitru, Miruna Iancu, Virineia Pîrnău, Ecaterina Doroș, Amalia Aldea, Angela Ilioska, Katolina Vlad Ina Creciun, Korada Vako, Larisa Alexandra Scumpu, Roxana Lupu, Theodor Valentin Iliescu, Rafael Romanescu, Răzvan Dumitru Popescu, Tudor Leon Mureșan, Simina Dragomirescu, Alexandru Mihai Gherasimescu, Adîgüzel Samuel Alper, Mihai-Valentin Sîrbu, Flavian Chitic, Mircea Ene, Andreea Pîrvulescu
Ansamblul arhaic: Constantin Axinte Amza – zither/ Ionel Păucă Croitoru – tuba/ Cătălin Gorgon – trompetă/ Aurel Ciucur – percuție/ Bianca Drăgoi – vioară/ Alice Muller – vioară/ Marina Balabaș- vioară
Formaţia Trei Parale: Florin Iordan/ Beatrice Iordan/ Daniel Pop/ Mihai Balabaș
Bălașa Percussion Group: Gabriel Bălașa/ Laurențiu Iftene/ George Mircescu/ George Padu/ Andrei Pletea/ Ionel Barac/ Luca Sfura/ Marian Cîțu
Călăreţi: Neselan Georgiana (Pluto), Râpă Veronica (Ecuador), Amironesei Marlena (Nero), Amironesei Marlena (Nero), Hristache-Cojocaru Marilena (Mient), Filimon Iordache (Sheik), Erlich Alexandru (Motitz), Dumitru Severica (Lord), Nitulescu George (Rony)
Echipa TVR
Daniel Șerbănică – director de imagine, Ana Preda – producător, Cristian Laszlo – car 8 regie tehnică, Gabriel Damian – operator Steadicam, Claudiu Petringenaru, Remus Tigoianu, Alexandru Kalitzky, Doru Ochea, Ionuț Spătaru, Laurențiu Anghel, Mihai Alexandrescu – operatori, Traian Mărmureanu – sunet car, Ionuț Popescu, George Sandu – sunet teren, Cornel Tudorache – editor imagine, Cătălin Popescu – post procesare sunet, Mihnea Biciușcă -colorizare, Marius Flonta – organizator de producție/ Asistent regie: Victor Tunsu, Asistenți scenografie: Ioana Săndulescu, Cătălin Manea, Butaforie: Gelu Rîșca, Inginer de sunet: Horia Panaitescu

Ora 21.25 – „Portret In Memoriam Gheorghe Cozorici”/ Realizator: Daniela Ciolan/ Producător: Cătălin Mireuță

Gheorghe Cozorici
Gheorghe Cozorici

Urmează:
Miercuri, 29 aprilie
Ora 14.00 – reluare „Prințul fericit” – partea a doua
Ora 14.05 – reluare – „Vlaicu Vodă” de Alexandru Davila/ Regia: Horia Suru/ Regia tv: Andrei Măgălie/ spectacol eveniment organizat de Primăria Capitalei, prin Teatrul EXCELSIOR, cu ocazia celebrării Marii Uniri, în anul 2018

Ora 15.25 – „Portret In Memoriam Gheorghe Cozorici”
Ora 20.00 – „Prințul fericit” – partea a treia
Ora 20.05 – „Frumoasa călătorie a urșilor panda povestită de un saxofonist care avea o iubită la Frankfurt”/ Autor: Matei Visniec / Regia: Cătălina Buzoianu/ Regia TV: Tudor Chirilă
Ora 21.30 – „Portret In Memoriam Adrian Pintea”

Teatrul Național de Televiziune este un proiect Casa de Producție TVR, difuzat pe canalele TVR și online pe TVR+.

Producător coordonator: DEMETER András István.

* Programele TVR pot suferi modificări în funcție de evenimentele de ultimă oră.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *