PRO TV lider de audienta – Nationala Romaniei a incheiat in pasi de dans

ProTv

ProTVRomânia a învins naționala Danemarcei într-un meci amical desfășurat la București pe Arena Națională. Elevii lui Anghel Iordănescu și-au luat revanșa după eșecul de la preliminariile Euro 2004! Peste 2.700.000 de români au urmărit cu sufletul la gură performanța echipei naționale pe întreg intervalul de difuzare cuprins între 20:32 – 22:22. În minutul de aur înregistrat la 21:54, peste 3.140.000 de telespectatori urmăreau ultimul meci din 2014 al reprezentativei României.

PRO TV a înregistrat 14.7 puncte de rating și 30.7% cotă de piaţă în intervalul de difuzare, pe publicul comercial cu vârste cuprinse între 18 și 49 de ani. Următorul post clasat a obținut 5.4 puncte de rating și 11.3% share pe această   categorie. Dansul tricolorilor din teren a fost mai apreciat ca seara dansantă difuzată de un post competitor care a fost clasată pe locul 3, cu 4.4 puncte de rating și 9.3% share.

La nivelul publicului din mediul urban, PRO TV a condus cu 15.1 puncte de rating și 27,3% share. Postul clasat pe locul doi a înregistrat rezultate de aproape două ori mai mici: audiență medie de 8 puncte de rating și 14.4% share.

La nivel național, partida de fotbal a fost și de această dată pe primul loc cu o audiență medie de 14.8 puncte de rating și 26.7% share, în timp ce locul secund a obținut 7.8 puncte de rating și 14.1% share.

După 11 ani, echipa națională și-a luat revanșa în fața danezilor prin golurile marcate de Keșeru. Chiar dacă în prima repriză nu au fost marcate goluri, armata generalului Iordănescu a revenit cu o strategie bine pusă la punct în partea a doua a meciului. În minutul 53, Chipciu i-a pasat superb lui Keșeru, care a deschis scorul pe Arena Națională. În mai puțin de 10 minute, Keșeru a șutat senzațional de la o distanță de 25 de metri și a marcat al doilea gol împotriva danezilor. Echipa României a încheiat anul 2014 în primele 20 de echipe ale lumii, peste naționala Angliei.