free download 78 travel guides written by experts

Premiile Emmy in direct si in exclusivitate la HBO Romania

Luni, 30 august, de la ora 03.00 am

HBO va difuza în direct Gala Premiilor Emmy, în versiunea originală. Şi în acest an HBO se află în fruntea clasamentului general al nominalizărilor, având un total de 101 de nominalizări.

Miniseria de război, Pacific, produsă şi difuzată de HBO a obţinut cele mai multe nominalizări, 24 (printre care la cea mai bună miniserie, cea mai buna regie pentru o miniserie sau film TV, cele mai bune costume pentru o miniserie sau film TV, cea mai bună muzică pentru o miniserie sau film TV, etc.).

Printre serialele care au primit nominalizări se numără producţiile originale HBO True Blood, Big Love/Dragoste mare, Hung/Bine dotat şi Curb your enthusiasm/Larry David, inamicul public nr.1, seriale pe care şi publicul din România le poate urmări la HBO.

HBO România va difuza şi în acest an Gala Premiilor Emmy, ediţia a 62-a, în direct şi în exclusivitate, în limba originală, nedublată.

Ceremonia va putea fi urmărită în direct pe 30 august, de la ora 03:00 a.m., iar pe 31 august de la ora 20:00, veţi putea urmări versiunea editată şi subtitrată.

Academia de Arte și Științe ale Televiziuni

Nominalizările celei de-a 62-a ediții a Premiilor Emmy

Cea mai bună voce

Archer • Mole Hunt • FX Networks • FX Productions
H. Jon Benjamin în rolul Sterling Archer

Disney Prep & Landing • ABC • Walt Disney Animation Studios
Dave Foley în rolul Wayne

Robot Chicken • Cannot Be Erased, So Sorry • Cartoon Network • ShadowMachine
Seth Green în rolurile Robot Chicken Nerd, Cobra Commander, Movie Narrator

The Simpsons • Thursdays With Abie • FOX • Gracie Films în asociere cu 20th Century Fox Television
Dan Castellaneta în rolurile Homer Simpson, Grampa Simpson

The Simpsons • Moe Letter Blues • FOX • Gracie Films în asociere cu 20th Century Fox Television
Hank Azaria în rolurile Moe Syzlak, Apu Nahasapeemapetilon

The Simpsons • Once Upon A Time In Springfield • FOX • Gracie Films în asociere cu 20th Century Fox Television
Anne Hathaway în rolul prințesei Penelope

Cel mai bun program de animație

Alien Earths • NGC • SkyWorks Digital, Inc.

Disney Prep & Landing • ABC • Walt Disney Animation Studios

The Ricky Gervais Show • Knob At Night • HBO • W!LDBRAIN și Media Rights Capital în asociere cu HBO Entertainment

The Simpsons • Once Upon A Time In Springfield • FOX • Gracie Films în asociere cu 20th Century Fox Television

South Park • 200/201 • Comedy Central • Central Productions

Cel mai bun program animație, format scurt

Adventure Time • My Two Favorite People • Cartoon Network • Cartoon Network Studios

Chowder • The Toots • Cartoon Network • Cartoon Network Studios

Disney Kick Buttowski: Suburban Daredevil • Racing The Schoolbus • Disney Channel • Walt Disney Television Animation

The Marvelous Misadventures Of Flapjack • Tee Hee Tummy Tums • Cartoon Network • Cartoon Network Studios

Robot Chicken • Full-Assed Christmas Special • Cartoon Network • ShadowMachine

Uncle Grandpa • cartoonnetwork.com • Cartoon Network Studios

Cea mai bună scenografie a unui serial filmat cu mai multe camere

The Big Bang Theory • The Gothowitz Deviation • The Adhesive Duck Deficiency • CBS • Chuck Lorre Productions, Inc. în asociere cu Warner Bros. Television
John Shaffner, Scenograf general
Ann Shea, Decorator

Hell’s Kitchen • Episodul 615 • FOX • ITV Studios în asociere cu A. Smith & Co. Productions
John Janavs, Scenograf general
Robert Frye, Scenograf
Stephen Paul Fackrell, Decorator

How I Met Your Mother • Duel Citizenship • Of Course • Hooked • CBS • Twentieth Century Fox Television
Stephan G. Olson, Scenograf general
Susan Eschelbach, Decorator

The New Adventures Of Old Christine • Subway, Somehow • Revenge Makeover • Sweet Charity • CBS • Kari’s Logo Here în asociere cu Warner Bros. Television
Cabot McMullen, Scenograf general
Amy Feldman, Decorator

Rules Of Engagement • 3rd Wheel • Ghost Story • Atlantic City • CBS • Happy Madison Productions și CBS Television Studios
Bernard Vyzga, Scenograf general
Jerie Kelter, Decorator

Cea mai bună scenografie a unui serial filmat cu o singură cameră

Glee • Pilot – Regizor’s Cut • FOX • O producție Ryan Murphy TV în asociere cu 20th Century Fox TV
Mark Hutman, Scenograf general
Christopher Brown, Scenograf
Barbara Munch, Decorator

Heroes • Brave New World • NBC • Universal Media Studios în asociere cu Tailwind Productions
Ruth Ammon, Scenograf general
Sandy Getzler, Scenograf
Ron Franco, Decorator

Lost – Naufragiații • Ab Aeterno • ABC • Grass Skirts Productions, LLC în asociere cu ABC Network și Studios
Zack Grobler, Scenograf general
Matthew Jacobs, Scenograf
Carol Bayne Kelley, Decorator

O familie modernă • Moon Landing • Fears • ABC • Twentieth Century Fox Television
Richard Berg, Scenograf general
Amber Marie-Angelique Haley, Decorator

True Blood • Never Let Me Go • I Will Rise Up • Frenzy • HBO • Your Face Goes Here Entertainment în asociere cu HBO Entertainment
Suzuki Ingerslev, Scenograf general
Cat Smith, Scenograf
Laura Richarz, Decorator

Dinastia Tudorilor • Episodul #407 • Episodul #408 • Showtime • Showtime Presents în asociere cu Peace Arch Entertainment și Take 5 Productions
Tom Conroy, Scenograf general
Colman Corish, Scenograf
Crispian Sallis, Decorator

Cea mai bună scenografie de miniserie sau film TV

Georgia O’Keeffe • Lifetime • Sony Pictures Television pentru Lifetime Television
Stephen Altman, Scenograf general
John Bucklin, Scenograf supraveghetor
Helen Britten, Decorator

Pacific • HBO • Playtone și Dreamworks în asociere cu HBO
Miniseries
Anthony Pratt, Scenograf general
Dominic Hyman, Scenograf supraveghetor
Richard Hobbs, Scenograf supraveghetor
Scott Bird, Scenograf
Jim Millet, Scenograf nave și avioane
Rolland Pike, Decorator militar
Lisa Thompson, Decorator

Return To Cranford (Masterpiece) • PBS • BBC/WGBH în asociere cu Chestermead
Donal Woods, Scenograf general
Mark Kebby, Scenograf
Trisha Edwards, Decorator

Temple Grandin • HBO • O producție Ruby Films, Gerson Saines în asociere cu HBO Films
Richard Hoover, Scenograf general
Meghan C. Rogers, Scenograf
Gabriella Villarreal, SDSA, Decorator

You Don’t Know Jack • HBO • Bee Holder, Cine Mosaic și Levinson/Fontana Productions în asociere cu HBO Films
Mark Ricker, Scenograf general
Amy Fritz, Scenograf
Rena DeAngelo, Decorator

Cea mai bună scenografie a unui program de varietăți, muzical sau non-ficțional

Cea de-a 82-a ediție a Premiilor Academiei Americane de Film • ABC • Academy de Arte și Științe ale Filmului
David Rockwell, Scenograf general
Joe Celli, Scenograf

American Idol • Idol Gives Back • FOX • FremantleMedia N.A., Inc. & 19TV Ltd.
James Yarnell, Scenograf general
Gregg Rainwater, Scenograf
David Edwards, Scenograf

Saturday Night Live • Gazdă: James Franco • Gazdă: Jon Hamm • Gazdă: Betty White • NBC • SNL Studios în asociere cu NBC Studios și Broadway Video
Eugene Lee, Scenograf general
Akira Yoshimura, Scenograf general
Keith Ian Raywood, Scenograf general
N. Joseph DeTullio, Scenograf general

The Tonight Show cu Conan O’Brien • Episodul #1.1 • NBC • Conaco & NBC Universal
John Shaffner, Scenograf general
Joe Stewart, Scenograf general
Christopher Goumas, Scenograf

Cea de-a 63-a ediție a Premiilor Tony • CBS • White Cherry Entertainment
Steve Bass, Scenograf general
Seth Easter, Scenograf

Concertul The Who din pauza galei Super Bowl • CBS • NFL Network
Bruce Rodgers, Scenograf general
Sean Dougall, Scenograf
Mai Sakai, Scenograf

Cei mai buni agenți de casting pentru un serial de comedie

Glee • FOX • O producție Ryan Murphy TV în asociere cu 20th Century Fox TV
Robert J. Ulrich, CSA, Regizor de casting
Eric Dawson, CSA, Regizor de casting
Jim Carnahan, CSA, Regizor de casting

O familie modernă • ABC • Twentieth Century Fox Television
Jeff Greenberg, CSA, Regizor de casting

Sora Jackie • Showtime • Showtime Presents, Lionsgate Television, Jackson Group Entertainment, Madison Grain Elevator, Inc. & Delong Lumber; A Caryn Mandabach Production
Julie Tucker, CSA, Regizor de casting
Ross Meyerson, CSA, Regizor de casting

30 Rock • NBC • Broadway Video, Little Stranger, Inc. în asociere cu Universal Media Studio
Jennifer McNamara-Schroff, Regizor de casting

Statele Unite ale Tarei • Showtime • Showtime Presents, Dreamworks Television
Cami Patton, CSA, Regizor de casting
Jennifer Lare, CSA, Regizor de casting

Cei mai buni agenți de casting pentru un serial dramatic

Dragoste mare • HBO • Anima Sola Productions și Playtone în asociere cu HBO Entertainment
Junie Lowry Johnson, CSA, Regizor de casting
Libby Goldstein, CSA, Regizor de casting
Lisa Soltau, Regizor de casting

Dexter • Showtime • Showtime Presents, John Goldwyn Productions, The Colleton Company, Clyde Phillips Productions
Shawn Dawson, CSA, Regizor de casting

Friday Night Lights • DirecTV • Imagine Entertainment în asociere cu Universal Media Studios și Film 44
Linda Lowy, CSA, Regizor de casting
John Brace, Regizor de casting
Beth Sepko, Regizor de casting

The Good Wife • CBS • CBS Productions
Mark Saks, CSA, Regizor de casting

Mad Men • AMC • Lionsgate Television
Laura Schiff, CSA, Regizor de casting
Carrie Audino, CSA, Regizor de casting

True Blood • HBO • Your Face Goes Here Entertainment în asociere cu HBO Entertainment
Junie Lowry Johnson, CSA, Regizor de casting
Libby Goldstein, CSA, Regizor de casting

Cei mai buni agenți de casting pentru miniserie, film TV sau program special

Emma (Masterpiece) • PBS • O coproducție BBC Productions și WGBH Boston
Gemma Hancock, CDG, Regizor de casting
Sam Stevenson, CDG, Regizor de casting

Georgia O’Keeffe • Lifetime • Sony Pictures Television pentru Lifetime Television
David Rubin, CSA, Regizor de casting
Richard Hicks, CSA, Regizor de casting
Angelique Midthunder, Regizor de casting

Pacific • HBO • Playtone și Dreamworks în asociere cu HBO
Miniseries
Meg Liberman, CSA, Regizor de casting
Cami Patton, CSA, Regizor de casting
Christine King, CSA, Regizor de casting
Jennifer Euston, CSA, Regizor de casting
Suzanne M. Smith, CDG, Regizor de casting

Temple Grandin • HBO • O producție Ruby Films, Gerson Saines în asociere cu HBO Films
David Rubin, CSA, Regizor de casting
Richard Hicks, CSA, Regizor de casting
Beth Sepko, Regizor de casting

You Don’t Know Jack • HBO • Bee Holder, Cine Mosaic și Levinson/Fontana Productions în asociere cu HBO Films
Ellen Chenoweth, CSA, Regizor de casting

Cea mai bună coregrafie

Cea de-a 82-a ediție a Premiilor Academiei de Film • Rutine: Numărul de deschidere/No One Wants to Do it Alone & Score Suite • ABC • Academy de Arte și Științe ale Filmului
Adam Shankman, Coregraf

Dancing With The Stars • Rutine: Futuristic Paso Doble/Living on Video & Quickstep/Anything Goes • ABC • BBC Worldwide Productions
Derek Hough, Coregraf

Dancing With The Stars • Rutine: Paso Doble/Malaquena • ABC • BBC Worldwide Productions
Chelsie Hightower, Coregraf
Derek Hough, Coregraf

So You Think You Can Dance • Rutine: Gravity/Addiction & Koop Island Blues & One • FOX • dick clark productions și 19 Entertainment
Mia Michaels, Coregraf

So You Think You Can Dance • Routine: Fear • FOX • dick clark productions și 19 Entertainment
Stacey Tookey, Choregrapher

Cea mai bune imagine pentru un serial de 30 de minute

Gary Unmarried • Gary Shoots Fish In A Barrel • CBS • ABC Studios
Gary Baum, Regizor de imagine

Bine dotat• Pilot • HBO • Tennessee Wolfpack și E1 Entertainment în asociere cu HBO Entertainment
Uta Briesewitz, Regizor de imagine

Sora Jackie • Apple Bong • Showtime • Showtime Presents, Lionsgate Television, Jackson Group Entertainment, Madison Grain Elevator, Inc. & Delong Lumber; A Caryn Mandabach Production
Vanja Cernjul, Regizor de imagine

30 Rock • Season Four • NBC • Broadway Video, Little Stranger, Inc. în asociere cu Universal Media Studio
Mathew Clark, Regizor de imagine

Doi bărbați și jumătate • Crude And Uncalled For • CBS • Chuck Lorre Productions, Inc., The Tannenbaum Company în asociere cu Warner Bros. Television
Steven V. Silver, Regizor de imagine

Ierburi • A Modest Proposal • Showtime • Showtime Presents, Lionsgate Television și Tilted Productions, Inc.
Michael Trim, Regizor de imagine

Cea mai bune imagine pentru un serial de o oră

Breaking Bad • No Mas • AMC • Sony Pictures Television
Michael Slovis, Regizor de imagine

CSI: Crime Scene Investigation • Family Affair • CBS • CBS Paramount Network Television în asociere cu Jerry Bruckheimer Television
Christian Sebaldt, Regizor de imagine

FlashForward • No More Good Days • ABC • ABC Studios
Kramer Morgenthau, Regizor de imagine

Mad Men • Shut The Door. Have A Seat. • AMC • Lionsgate Television
Christopher Manley, Regizor de imagine

Dinastia Tudorilor • Episodul 410 • Showtime • Showtime Presents în asociere cu Peace Arch Entertainment și Take 5 Productions
Ousama Rawi, B.S.C., C.S.C., Regizor de imagine

Cea mai bune imagine pentru o miniserie sau film TV

Pacific • Part 5 • HBO • Playtone și Dreamworks în asociere cu HBO Miniseries
Remi Adefarasin, B.S.C., Regizor de imagine

Pacific • Part 9 • HBO • Playtone și Dreamworks în asociere cu HBO Miniseries
Stephen F. Windon, A.C.S., Regizor de imagine

The Prisoner • Checkmate • AMC • AMC, ITV Productions și Granada
Florian Hoffmeister, Regizor de imagine

Return To Cranford (Masterpiece) • Part 2 • PBS • BBC/WGBH în asociere cu Chestermead
Ben Smithard, Regizor de imagine

You Don’t Know Jack • HBO • Bee Holder, Cine Mosaic și Levinson/Fontana Productions în asociere cu HBO Films
Eigil Bryld, Regizor de imagine

Cea mai bune imagine pentru un program de non-ficțiune

America The Story Of Us • Division • HISTORY • Produs de Nutopia pentru History
Dirk Nel, Regizor de imagine

Deadliest Catch • No Second Chances • Discovery Channel • Produs de Original Productions, LLC pentru Discovery Communications
Echipa departamentului Imagine

Life • Challenges Of Life • Discovery Channel • O coproducție BBC/Discovery Channel/SKAI în asociere cu RTI Spa
Echipa departamentului Imagine

The National Parks: America’s Best Idea • The Scripture Of Nature • PBS • Produs de Florentine Films și WETA Washington, D.C.
Buddy Squires, Operator

Whale Wars • The Stuff Of Nightmares • Animal Planet • Produs de Lizard Trading Company, LLC, pentru Animal Planet
Echipa departamentului Imagine

Cea mai bună imagine pentru un program reality

The Amazing Race • I Think We’re Fighting The Germans, Right? • CBS • World Race Productions Inc.
Tom Cunningham, Regizor de imagine
Sylvestre Campe, Cameraman
Petr Cikhart, Cameraman
Peter Rieveschl, Cameraman
Richard Forman, Cameraman

Dirty Jobs • High Rise Window Washer • Discovery Channel • Produs de Pilgrim Films and Television, Inc. pentru Discovery Channel
Douglas Glover, Regizor de imagine
Troy Paff, Cameraman

Man Vs. Wild • Big Sky Country • Discovery Channel • Produs de Diverse Bristol Ltd a Zodiak Entertainment Company pentru Discovery Channel
Simon Reay, Regizor de imagine

Survivor • Slay Everyone, Trust No One • CBS • SEG Inc.
Echipa departamentului Imagine

Top Chef • Vivre Las Vegas • Bravo • Magical Elves, Bravo
Tim Spellman, Regizor de imagine

Top Chef Masters • Masters Get Schooled • Bravo • Magical Elves, Bravo
Gus Dominguez, Regizor de imagine

Cea mai bună reclamă

Anthem • Absolut
MJZ, Companie de producție

Coke Finals • Coca-Cola
Wieden+Kennedy, Agenție de publicitate

Game • Mars Snack Food US/Snickers
BBDO New York, Agenție de publicitate
MJZ, Companie de producție

Green Car • Audi
Hungry Man, Companie de producție
Venables Bell & Partners, Agenție de publicitate

Human Chain • Nike
Wieden+Kennedy, Agenție de publicitate
Smuggler, Companie de producție

The Man Your Man Could Smell Like • Old Spice Body Wash
Wieden+Kennedy, Agenție de publicitate
MJZ, Companie de producție

Cele mai bune costume dintr-un serial

Glee • The Power Of Madonna • FOX • O producție Ryan Murphy TV în asociere cu 20th Century Fox TV
Lou A. Eyrich, Creator costume
Marisa Aboitiz, Supraveghetor departamentul Costume

The Good Wife • Crash • CBS • CBS Productions
Daniel Lawson, Creator costume
Jennifer Rogien Faletti, Asistent creator costume
Daniele Hollywood, Asistent creator costume

Mad Men • Souvenir • AMC • Lionsgate Television
Janie Bryant, Creator costume
Le Dawson, Supraveghetor departamentul Costume

30 Rock • I Do Do • NBC • Broadway Video, Little Stranger, Inc. în asociere cu Universal Media Studio
Tom Broecker, Creator costume
Remy Pearce, Asistent creator costume
Joanna Brett, Asistent creator costume

Dinastia Tudorilor • Episodul #408 • Showtime • Showtime Presents în asociere cu Peace Arch Entertainment și Take 5 Productions
Joan Bergin, Creator costume
Susan Cave, Supraveghetor garderobă

Cele mai bune costume dintr-o miniserie, film TV sau program special

Emma (Masterpiece) • Part 2 • PBS • A coproducție BBC Productions și WGBH Boston
Rosalind Ebbutt, Creator costume
Amanda Keable, Supraveghetor departamentul Costume

Georgia O’Keeffe • Lifetime • Sony Pictures Television pentru Lifetime Television
Michael Dennison, Creator costume
Frances Vega, Supraveghetor departamentul Costume

Pacific • Part 3 • HBO • Playtone și Dreamworks în asociere cu HBO Miniseries
Penny Rose, Creator costume
Ken Crouch, Supraveghetor departamentul Costume

Return To Cranford (Masterpiece) • Part 2 • PBS • BBC/WGBH în asociere cu Chestermead
Jenny Beavan, Creator costume
Alison Beard, Supraveghetor departamentul Costume

You Don’t Know Jack • HBO • Bee Holder, Cine Mosaic și Levinson/Fontana Productions în asociere cu HBO Films
Rita Ryack, Creator costume
Maria Tortu, Asistent creator costume

Cea mai bună regie pentru un serial de comedie

Glee • Pilot – Regizor’s Cut • FOX • O producție Ryan Murphy TV în asociere cu 20th Century Fox TV
Ryan Murphy, Regizor

Glee • Wheels • FOX • O producție Ryan Murphy TV în asociere cu 20th Century Fox TV
Paris Barclay, Regizor

O familie modernă • Pilot • ABC • Twentieth Century Fox Television
Jason Winer, Regizor

Sora Jackie • Pilot • Showtime • Showtime Presents, Lionsgate Television, Jackson Group Entertainment, Madison Grain Elevator, Inc. & Delong Lumber; A Caryn Mandabach Production
Allen Coulter, Regizor

30 Rock • I Do Do • NBC • Broadway Video, Little Stranger, Inc. în asociere cu Universal Media Studio
Don Scardino, Regizor

Cea mai bună regie pentru un serial dramatic

Breaking Bad • One Minute • AMC • Sony Pictures Television
Michelle MacLaren, Regizor

Dexter • The Getaway • Showtime • Showtime Presents, John Goldwyn
Productions, The Colleton Company, Clyde Phillips Productions
Steve Shill, Regizor

Lost – Naufragiații • The End • ABC • Grass Skirts Productions, LLC în asociere cu ABC Network and Studios
Jack Bender, Regizor

Mad Men • Guy Walks Into An Advertising Agency • AMC • Lionsgate Television
Lesli Linka Glatter, Regizor

Treme • Do You Know What It Means (Pilot) • HBO • Blown Deadline Productions în asociere cu HBO Entertainment
Agnieszka Holland, Regizor

Cea mai bună regie pentru o miniserie, film TV sau program dramatic special

Georgia O’Keeffe • Lifetime • Sony Pictures Television pentru Lifetime Television
Bob Balaban, Regizor

Pacific • Part Eight • HBO • Playtone și Dreamworks în asociere cu HBO Miniseries
David Nutter, Regizor
Jeremy Podeswa, Regizor

Pacific • Part Nine • HBO • Playtone și Dreamworks în asociere cu HBO Miniseries
Tim Van Patten, Regizor

Temple Grandin • HBO • O producție Ruby Films, Gerson Saines în asociere cu HBO Films
Mick Jackson, Regizor

You Don’t Know Jack • HBO • Bee Holder, Cine Mosaic și Levinson/Fontana Productions în asociere cu HBO Films
Barry Levinson, Regizor

Cea mai bună regie pentru un program de varietăți, muzical sau de comedie

The Colbert Report • #5076 (in Iraq) • Comedy Central • Hello Doggie, Inc. cu Busboy Productions și Spartina Productions
James Hoskinson, Regizor

The Daily Show With Jon Stewart • Episodul #15054 • Comedy Central • Central Productions, LLC
Chuck O’Neil, Regizor

Late Show With David Letterman • Show #3289 • CBS • Worldwide Pants Inc.
Jerry Foley, Regizor

Saturday Night Live • Gazdă: Betty White • NBC • SNL Studios în asociere cu NBC Studios and Broadway Video
Don Roy King, Regizor

The Tonight Show With Conan O’Brien • #146 • NBC • Conaco & NBC Universal
Allan Kartun, Regizor

Cea mai bună regie pentru un program special de varietăți, muzical sau de comedie

In Performance At The White House: A Celebration Of Music From The Civil Rights Movement • PBS • Produs de WETA
Ron de Moraes, Regizor

The Kennedy Center Honors • CBS • A George Stevens Jr. Presentation, Kennedy Center Television Productions, Inc.
Louis J. Horvitz, Regizor

Cea de-a 63-a ediție a Premiilor Tony • CBS • White Cherry Entertainment
Glenn Weiss, Regizor

Concertul aniversar 25 de ani de Rock And Roll Hall Of Fame • HBO • Playtone, Tenth Planet Productions și the Rock and Roll Hall of Fame Foundation în asociere cu HBO Entertainment
Joel Gallen, Regizor

Ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice de Iarnă de la Vancouver 2010 • NBC • NBC Olympics
Bucky Gunts, Regizor

Cea mai bună regie pentru un program de non-ficțiune

The Amazing Race • I Think We’re Fighting The Germans, Right? • CBS • World Race Productions Inc.
Bertram van Munster, Regizor

By The People: The Election Of Barack Obama • HBO • Green Film Company, Citi Productions, Class 5 Films și GOOD în asociere cu HBO Documentary Films
Amy Rice, Regizor
Alicia Sams, Regizor

Monty Python: Almost The Truth (The Lawyer’s Cut) • Lust for Glory • IFC • Eagle Rock Entertainment Production, în asociere cu IFC. Produs de Bill & Ben Productions
Bill Jones, Regizor
Ben Timlett, Regizor

My Lai • PBS • O producție Ark Media pentru American Experience
Barak Goodman, Regizor

Terror In Mumbai • HBO • Quicksilver Media în asociere cu HBO Documentary Films
Dan Reed, Regizor

Cel mai bun montaj pentru filmare cu o singură cameră într-un serial dramatic

Breaking Bad • No Mas • AMC • Sony Pictures Television
Skip MacDonald, Monteur

Dexter • The Getaway • Showtime • Showtime Presents, John Goldwyn
Productions, The Colleton Company, Clyde Phillips Productions
Matthew V. Colonna, Monteur

Lost – Naufragiații • The End • ABC • Grass Skirts Productions, LLC în asociere cu ABC Network and Studios
Stephen Semel, Monteur
Mark J. Goldman, Monteur
Christopher Nelson, Monteur
Henk Van Eeghan, Monteur

Mad Men • The Gypsy And The Hobo • AMC • Lionsgate Television
Pattye Rogers, Monteur
Christopher Nelson, Monteur

Mad Men • Guy Walks Into An Advertising Agency • AMC • Lionsgate Television
Tom Wilson, Monteur

Cel mai bun montaj al unui serial de comedie (filmat cu una sau mai multe camere)

Larry David, inamicul public nr. 1 • The Table Read • HBO • HBO Entertainment
Roger Nygard, Monteur
Jonathan Corn, A.C.E., Monteur

Larry David, inamicul public nr. 1 • The Bare Midriff • HBO • HBO Entertainment
Steve Rasch, A.C.E., Monteur

O familie modernă • Pilot • ABC • Twentieth Century Fox Television
Ryan Case, Monteur

O familie modernă • Family Portrait • ABC • Twentieth Century Fox Television
Jonathan Maxwell Schwartz, Monteur

30 Rock • Dealbreakers Talk Show #0001 • NBC • Broadway Video, Little Stranger, Inc. în asociere cu Universal Media Studio
Ken Eluto, A.C.E., Monteur

Cel mai bun montaj pentru o filmare cu o singură cameră într-o miniserie sau film TV

Pacific • Part 5 • HBO • Playtone și Dreamworks în asociere cu HBO Miniseries
Edward A. Warschilka, Monteur

Pacific • Part 9 • HBO • Playtone și Dreamworks în asociere cu HBO Miniseries
Alan Cody, A.C.E., Monteur
Marta Evry, A.C.E., Monteur

Pacific • Part 8 • HBO • Playtone și Dreamworks în asociere cu HBO Miniseries
Alan Cody, A.C.E., Monteur

Temple Grandin • HBO • O producție Ruby Films, Gerson Saines în asociere cu HBO Films
Leo Trombetta, A.C.E., Monteur

You Don’t Know Jack • HBO • Bee Holder, Cine Mosaic și Levinson/Fontana Productions în asociere cu HBO Films
Aaron Yanes, Monteur

Cel mai bun montaj pentru un scurt-metraj

Cea de-a 82-a ediție a Premiilor Academiei de Film • Tributul John Hughes • ABC • Academy de Arte și Științe ale Filmului
Dakota Solt, Monteur

Cea de-a 82-a ediție a Premiilor Academiei de Film • Tributul Horror • ABC • Academy de Arte și Științe ale Filmului
Jon Bloom, Monteur
Bayard Stryker, Monteur

American Idol • Dream (Episodul 924/925A) • FOX • FremantleMedia N.A., Inc. & 19TV Ltd.
Oren Castro, Monteur

Jimmy Kimmel Live • The Handsome Men’s Club (Episodul 10-1330) • ABC • Jackhole Industries în asociere cu ABC Studios
Brian Marsh, Monteur

Jimmy Kimmel Live • The Late Night Wars (Episodul 10-1304) • ABC • Jackhole Industries în asociere cu ABC Studios
Kevin McCullough, Monteur

Late Night With Jimmy Fallon • 6-Bee (Episodul 226) • NBC • Universal Media Studios și Broadway Video
Christopher Tartaro, Monteur

Cel mai bun montaj pentru un program special (filmat cu una sau mai multe camere)

Kathy Griffin: Balls Of Steel • Bravo • O producție Rick Mill în asociere cu Donut Run and Bravo Media
David Foster, Monteur

The Kennedy Center Honors • CBS • A George Stevens Jr. Presentation, Kennedy Center Television Productions, Inc.
Michael Polito, Monteur

Robin Williams: Weapons Of Self Destruction • HBO • Fiat Risus, MBST / CKX, și Funny Business în asociere cu HBO Entertainment
Michael D. Schultz, Monteur

The 25th Anniversary Rock And Roll Hall Of Fame Concert • HBO • Playtone, Tenth Planet Productions și the Rock and Roll Hall of Fame Foundation în asociere cu HBO Entertainment
Bill DeRonde, Supraveghetor montaj
John Zimmer, Monteur
Mark Stepp, Monteur
Michael Polito, Monteur

Cel mai bun montaj pentru un program de non-ficțiune

America The Story Of Us • Division • HISTORY • Produs de Nutopia pentru History
Matt Lowe, Monteur

By The People: The Election Of Barack Obama • HBO • Green Film Company, Citi Productions, Class 5 Films și GOOD în asociere cu HBO Documentary Films
Sam Pollard, Monteur
Geeta Gandbhir, Monteur
Arielle Amsalem, Monteur

Deadliest Catch • No Second Chances • Discovery Channel • Produs de Original Productions, LLC pentru Discovery Communications
Kelly Coskran, Supraveghetor montaj
Josh Earl, Monteur

Life • Challenges Of Life • Discovery Channel • O coproducție BBC/Discovery Channel/SKAI Co în asociere cu RTI Spa
Martin Ellsbury, Monteur
Sharon Gillooly, Monteur

Whale Wars • The Stuff Of Nightmares • Animal Planet • Produs de Lizard Trading Company, LLC, pentru Animal Planet
Eric Myerson, Monteur-șef
Andy Schrader, Monteur
Joseph McCasland, Monteur

Cel mai bun montaj pentru un program reality

The Amazing Race • I Think We’re Fighting The Germans, Right? • CBS • World Race Productions Inc.
Eric Goldfarb, Monteur
Julian Gomez, Monteur
Andrew Kozar, Monteur
Paul C. Nielsen, Monteur
Michael Bolanowski, Monteur
Jennifer Nelson, Monteur
Jacob Parsons, Monteur
Rich Remis, Monteur

Extreme Makeover: Home Edition • Extreme Makeover: The Muppet Edition • ABC • Endemol USA
Steve Mellon, Supraveghetor montaj
Wes Paster, Supraveghetor montaj
Matt Deitrich, Supraveghetor montaj
Tenna Guthrie, Monteur-șef
Arek Hope, Monteur
Karin Hoving, Monteur
Phil Stuben, Monteur
Hilary Scratch, Monteur

Intervention • Robby • A&E • Produs de GRB Entertainment pentru A&E Network
Erik Christensen, Monteur

Survivor • Tonight, We Make Our Move • CBS • SEG Inc.
Michael Greer, Supraveghetor montaj
Tim Atzinger, Monteur
Chad Bertalotto, Monteur
Andrew Bolhuis, Monteur
Eric Gardner, Monteur
Evan Mediuch, Monteur
Joubin Mortazavi, Monteur

Top Chef • Vivre Las Vegas • Bravo • Magical Elves, Bravo
Adrienne Salisbury, Monteur
Matt Reynolds, Monteur
Jamie Pedroza, Monteur
LaRonda Morris, Monteur
Steve Lichtenstein, Monteur
Kevin Kearney, Monteur
Katherine Griffin, Monteur

Cel mai bun hairstylist pentru un serial filmat cu o singură cameră

Castle • Vampire Weekend • ABC • ABC Studios
Toni-Ann Walker, Hairstylist-șef
Yuko T. Koach, Hairstylist principal
Lillie S. Frierson, Hairstylist adițional

Glee • The Power Of Madonna • FOX • O producție Ryan Murphy TV în asociere cu 20th Century Fox TV
Stacey K. Black, Hairstylist-șef
Mary G. Stultz, Hairstylist
Roxanne N. Sutphen, Hairstylist
Gina Bonacquisti, Hairstylist

Glee • Hairography • FOX • O producție Ryan Murphy TV în asociere cu 20th Century Fox TV
Lynda K. Walker, Hairstylist-șef
Ann Marie Luddy, Hairstylist-șef adjunct
Michael Ward, Hairstylist principal
Gina Bonacquisti, Hairstylist adițional

Mad Men • Souvenir • AMC • Lionsgate Television
Lucia Mace, Hairstylist-șef
Anthony Wilson, Hairstylist principal
Mary Guerrero, Hairstylist adițional
Peggy Semtob, Hairstylist adițional

Tracey Ullman’s State Of The Union • 301 • Showtime • Showtime Presents, Allan McKeown Presents, LLC
Martin Samuel, Hairstylist-șef
Colleen LaBaff, Hairstylist

Dinastia Tudorilor • Episodul 407 • Showtime • Showtime Presents în asociere cu Peace Arch Entertainment și Take 5 Productions
Dee Corcoran, Hairstylist-șef

Cel mai bun hairstylist pentru un serial filmat cu mai multe camere sau pentru un program special

Cea de-a 82-a ediție a Premiilor Academiei de Film • ABC • Academy de Arte și Științe ale Filmului
Anthony Wilson, Hairstylist-șef
Maria Valdivia, Hairstylist principal
Gail Ryan, Hairstylist adițional
Vickie Mynes, Hairstylist adițional

Dancing With The Stars • 902A • ABC • BBC Worldwide Productions
Mary Guerrero, Hairstylist-șef
Kimi Messina, Hairstylist principal
Jennifer Mazursky, Hairstylist adițional
Maria Valdivia, Hairstylist adițional
Cynthia Romo, Hairstylist adițional
Cyndra Dunn, Hairstylist adițional

How I Met Your Mother • Dopplegangers • CBS • Twentieth Century Fox Television
Grace Hernandez Leider, Hairstylist-șef
Jennifer Guerrero-Mazursky, Hairstylist principal

Saturday Night Live • Gazdă: Betty White • NBC • SNL Studios în asociere cu NBC Studios and Broadway Video
Bettie O. Rogers, Hairstylist-șef
Jodi Mancuso, Hairstylist principal
Inga Thrasher, Hairstylist adițional
Jennifer Stauffer, Hairstylist adițional
Cara Sullivan, Hairstylist adițional
Christal Schanes, Hairstylist adițional

Doi bărbați și jumătate • That’s Why They Call It Ballroom • CBS • Chuck Lorre
Productions, Inc., The Tannenbaum Company în asociere cu Warner Bros. Television
Pixie Schwartz, Hairstylist-șef
Krista Borrelli, Hairstylist principal
Ralph Abalos, Personal Hairstylist
Janice Allison, Personal Hairstylist

Cel mai bun hairstylist pentru o miniserie sau film TV

Emma (Masterpiece) • PBS • O co-producție BBC Productions și WGBH Boston
Anne (Nosh) Oldham, Hairstylist-șef

Georgia O’Keeffe • Lifetime • Sony Pictures Television pentru Lifetime Television
Enid Arias, Hairstylist-șef
Geordie Sheffer, Personal Hairstylist

Return To Cranford (Masterpiece) • PBS • BBC/WGBH în asociere cu Chestermead
Karen Hartley-Thomas, Hairstylist-șef

Temple Grandin • HBO • O producție Ruby Films, Gerson Saines în asociere cu HBO Films
Geordie Sheffer, Hairstylist-șef
Charles Yusko, Hairstylist principal

You Don’t Know Jack • HBO • Bee Holder, Cine Mosaic și Levinson/Fontana Productions în asociere cu HBO Films
Colleen Callaghan, Hairstylist-șef
Joe Whitmeyer, Hairstylist principal
Cydney Cornell, Personal Hairstylist

Cel mai bun program din media interactivă – Non-ficțiune

The Biggest Loser Digital Experience • NBC.com • NBC.com
NBC.com

The Jimmy Fallon Digital Experience • LateNightWithJimmyFallon.com •
LateNightWithJimmyFallon.com/NBC.com
Jimmy Fallon, Producător
Gavin Purcell, Producător
Sara Schaefer, Producător
Robert Angelo, Producător

Top Chef: Las Vegas • Bravotv.com • Bravo Digital
Bravo Digital

Cel mai bun program din media interactivă – Fiction

Dexter Interactive • Showtime.com • Showtime Presents, John Goldwyn
Productions, The Colleton Company, Clyde Phillips Productions
Showtime Networks Inc.

Glee Hyperpromo And Superfan • Fox.com • Coincident TV în asociere cu FOX Broadcasting and Glee
Coincident TV
FOX Broadcasting

Star Wars: Uncut • StarWarsUncut.com
Casey Pugh, Producător
Annelise Pruitt, Producător
Jamie Wilkinson, Producător
Chad Pugh, Producător

Cea mai bună regie de lumini (Electronică, Multi-Camera) a unui program de varietăți, muzical sau de comedie

Cea de-a 82-a ediție a Premiilor Academiei de Film • ABC • Academy de Arte și Științe ale Filmului
Robert A. Dickinson, Designer lumini
Robert Barnhart, Regizor de lumini
Andy O’Reilly, Regizor de lumini

Dancing With The Stars • Episodul 909A • ABC • BBC Worldwide Productions
Simon Miles, Designer lumini

Saturday Night Live • Gazdă: Betty White • NBC • SNL Studios în asociere cu NBC Studios și Broadway Video
Phil Hymes, Designer lumini
Geoff Amoral, Regizor de lumini
Rick McGuinness, Regizor de lumini

Ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice de Iarnă de la Vancouver 2010 • NBC • NBC Olympics
Robert A. Dickinson, Designer lumini
Ted Wells, Regizor de lumini
Travis M. Hagenbuch, Regizor de lumini

Cel mai bun generic de început

Plictisit de moarte • HBO • Dakota Pictures, 3 Arts Entertainment /Fair Harbor Productions în asociere cu HBO Entertainment
Tom Barham, Designer/Regizor
Marci Ichimura, Animator-șef
Dean Haspiel, Desenator/Artist
Mark Rubbo, Compozitor

Human Target • FOX • Bonanza Productions Inc. în asociere cu Wonderland Sound & Vision, DC Comics și Warner Bros. Television
Karin Fong, Regizor
Jeremy Cox, Scenograf
Cara McKenny, Creative Lead

Sora Jackie • Showtime • Showtime Presents, Lionsgate Television, Jackson Group Entertainment, Madison Grain Elevator, Inc. & Delong Lumber; A Caryn Mandabach Production
Stephen Fuller, Regizor
Mark Gardner, Regizor
Corey Weisz, Monteur
Cara McKenny, Creative Lead

Pacific • HBO • Playtone și Dreamworks în asociere cu HBO
Miniseries
Steve Fuller, Scenograf
Ahmet Ahmet, Scenograf
Peter Frankfurt, Scenograf
Lauren Hartstone, Designer

Temple Grandin • HBO • O producție Ruby Films, Gerson Saines în asociere cu HBO Films
Michael Riley, Regizor
Zee Nederlander, Designer/Animator
Dru Nget, Designer/Animator
Bob Swensen, Creative Lead

Cel mai bun machiaj pentru un serial filmat cu o singură cameră (Non-Prostetic)

Castle • Vampire Weekend • ABC • ABC Studios
Debbie Zoller, Șef departamentul Machiaj
Debra Schrey, Machior principal
Rebecca Alling, Machior adițional
Steve Anderson, Machior adițional
David De Leon, Machior adițional

Glee • The Power Of Madonna • FOX • O producție Ryan Murphy TV în asociere cu 20th Century Fox TV
Eryn Krueger Mekash, Șef departamentul Machiaj
Kelley Mitchell, Machior principal
Jennifer Greenberg, Machior adițional
Robin Neal-Luce, Machior adițional
Kelcey Fry, Machior adițional
Zoe Haywas, Machior adițional

Glee • Theatricality • FOX • O producție Ryan Murphy TV în asociere cu 20th Century Fox TV
Eryn Krueger Mekash, Șef departamentul Machiaj
Kelley Mitchell, Machior principal
Trent Cotner, Machior adițional
Jennifer Greenberg, Machior adițional
Mike Mekash, Machior adițional

Grey’s Anatomy • Suicide Is Painless • ABC • ABC Studios
Norman Leavitt, Șef departamentul Machiaj
Brigitte Bugayong, Machior principal
Michele Teleis, Machior adițional

Mad Men • Souvenir • AMC • Lionsgate Television
Lana Horochowski, Șef departamentul Machiaj
Ron Pipes, Machior principal
Maggie Fung, Makeup Artist
Kate Shorter, Machior adițional
Bonita Dehaven, Machior adițional
Angie Wells, Machior adițional

Cel mai bun machiaj pentru un serial filmat cu mai multe camere sau program special (Non-Prostetic)

Cea de-a 82-a ediție a Premiilor Academiei de Film • ABC • Academy de Arte și Științe ale Filmului
Bruce Grayson, Șef departamentul Machiaj
Barbara Fonte, Machior principal
Lori Benson, Machior adițional
Melanie Mills, Machior adițional

The Big Bang Theory • The Electric Can Opener Fluctuation • CBS • Chuck Lorre Productions, Inc. în asociere cu Warner Bros. Television
Peggy Nichols, Șef departamentul Machiaj
Ken Diaz, Machior adițional
Vikki McCarter, Machior adițional

Dancing With The Stars • 901A • ABC • BBC Worldwide Productions
Melanie Mills, Șef departamentul Machiaj
Zena Shteysel, Machior principal
Patti Ramsey Bortoli, Machior adițional
Angela Moos, Machior adițional
Barbara Fonte, Machior adițional
Nadege Schoenfeld, Machior adițional

Saturday Night Live • Gazdă: Betty White • NBC • SNL Studios în asociere cu NBC Studios and Broadway Video
Louie Zakarian, Șef departamentul Machiaj
Josh Turi, Makeup Artist
Amy Tagliamonti, Makeup Artist

So You Think You Can Dance • Episodul #615/616A • FOX • dick clark productions și 19 Entertainment
Amy Strozzi, Șef departamentul Machiaj
Heather Cummings, Machior principal
Crystal Wolfchild, Machior adițional
Tifanie White, Machior adițional
Marie DelPrete, Machior adițional
Adam Christopher, Machior adițional

Cel mai bun machiaj pentru o miniserie sau film TV (Non-Prostetic)

Georgia O’Keeffe • Lifetime • Sony Pictures Television pentru Lifetime Television
Dorothy Pearl, Șef departamentul Machiaj
Kelley Gore Jefferson, Machior personal
Tarra Day, Machior personal

Pacific • HBO • Playtone și Dreamworks în asociere cu HBO
Miniseries
Chiara Tripodi, Șef departamentul Machiaj
Toni Ffrench, Machior

Temple Grandin • HBO • O producție Ruby Films, Gerson Saines în asociere cu HBO Films
Tarra Day, Șef departamentul Machiaj
Meredith Johns, Machior principal

You Don’t Know Jack • HBO • Bee Holder, Cine Mosaic și Levinson/Fontana Productions în asociere cu HBO Films
Dorothy Pearl, Șef departamentul Machiaj
John Caglione, Jr., Machior personal

Cel mai bun machiaj cu măști prostetice pentru un serial, miniserie, film TV sau program special

Castle • Vampire Weekend • ABC • ABC Studios
Debbie Zoller, Șef departamentul Machiaj
Steve Prouty, Efecte speciale de machiaj
Todd McIntosh, Efecte speciale de machiaj

Grey’s Anatomy • How Insensitive • ABC • ABC Studios
Norman Leavitt, Șef departamentul Machiaj
Bari Dreiband-Burman, Efecte de machiaj
Thom Floutz, Efecte de machiaj
Bart Mixon, Efecte de machiaj
Vincent Van Dyke, Creator măști prostetice
Thomas R. Burman, Creator măști prostetice

Nip/Tuck • Enigma • FX Networks • The Shepard/Robin Company în asociere cu Warner Bros. Television Productions, Inc.
Stephanie Fowler, Șef departamentul Machiaj
Bari Dreiband-Burman, Efecte speciale de machiaj
Tom Floutz, Efecte speciale de machiaj
Bart Mixon, Efecte speciale de machiaj
Thomas R. Burman, Creator măști prostetice
Vincent Van Dyke, Creator măști prostetice

Pacific • HBO • Playtone și Dreamworks în asociere cu HBO
Miniseries
Jason Baird, Creator măști prostetice, Sef departament Efecte speciale de machiaj
Sean Genders, Efecte speciale de machiaj
Gregory Nicotero, Efecte speciale de machiaj
Jac Charlton, Efecte speciale de machiaj
Chad Atkinson, Efecte speciale de machiaj
Ben Rittenhouse, Efecte speciale de machiaj

True Blood • Scratches • HBO • Your Face Goes Here Entertainment în asociere cu HBO Entertainment
Brigette Ellis, Șef departament Machiaj
Ned Neidhardt, Efecte speciale de machiaj
Bernhard Eichholz, Efecte speciale de machiaj
Anthony Barlow, Efecte speciale de machiaj
Sam Polin, Efecte speciale de machiaj
Danielle Noe, Efecte speciale de machiaj
Todd Masters, Creator măști prostetice, Efecte speciale de machiaj
Dan Rebert, Creator măști prostetice

Cea mai bună muzică pentru un serial (compoziție originală dramatică)

Batman: The Brave And The Bold • Mayhem Of The Music Meister • Cartoon Network • Warner Bros. Animation
Michael McCuistion, Compozitor
Lolita Ritmanis, Compozitor
Kristopher Carter, Compozitor
Michael Jelenic, Textier
James Tucker, Textier

FlashForward • No More Good Days • ABC • ABC Studios
Ramin Djawadi, Compozitor

Lost – Naufragiații • The End • ABC • Grass Skirts Productions, LLC în asociere cu ABC Network and Studios
Michael Giacchino, Compozitor

Psych • Mr. Yin Presents • USA • Universal Cable Productions în asociere cu Tagline Pictures
Adam Cohen, Compozitor
John Robert Wood, Compozitor

24 • 3:00 PM – 4:00 PM • FOX • Imagine Television și 20th Century Fox TV in association w/Teakwood Lane Productions
Sean P. Callery, Compozitor

Cea mai bună muzică pentru o miniserie, film TV sau program special (compoziție originală dramatică)

Blessed Is The Match • PBS • Katahdin Productions și Balcony Releasing Presents
Todd Boekelheide, Compozitor

Georgia O’Keeffe • Lifetime • Sony Pictures Television pentru Lifetime Television
Jeff Beal, Compozitor

Pacific • Part Ten • HBO • Playtone și Dreamworks în asociere cu HBO Miniseries
Blake Neely, Compozitor
Geoff Zanelli, Compozitor
Hans Zimmer, Compozitor

Temple Grandin • HBO • O producție Ruby Films, Gerson Saines în asociere cu HBO Films
Alex Wurman, Compozitor

When Love Is Not Enough: The Lois Wilson Story (Hallmark Hall Of Fame Presentation) • CBS • Hallmark Hall of Fame Productions, Inc. în asociere cu E1 Entertainment
Lawrence Shragge, Compozitor

You Don’t Know Jack • HBO • Bee Holder, Cine Mosaic și Levinson/Fontana Productions în asociere cu HBO Films
Marcelo Zarvos, Compozitor

Cea mai bună regie muzicală

Cea de-a 82-a ediție a Premiilor Academiei de Film • ABC • Academy de Arte și Științe ale Filmului
Marc Shaiman, Regizor muzical

Andrea Bocelli & David Foster: My Christmas (Great Performances) • PBS • Produs de Sugar s.r.l. și Thirteen pentru WNET.org
David Foster, Regizor muzical

Celtic Woman: Songs From The Heart • PBS • O producție Brennus în asociere cu Alex Coletti Productions pentru Celtic Woman Ltd.
David Downes, Regizor muzical

In Performance At The White House: Fiesta Latina • PBS • Bounce
Sheila E., Regizor muzical

The Kennedy Center Honors • CBS • A George Stevens Jr. Presentation, Kennedy Center Television Productions, Inc.
Rob Mathes, Regizor muzical
Rob Berman, Regizor muzical

Ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice de Iarnă de la Vancouver 2010 • NBC • NBC Olympics
Dave Pierce, Regizor muzical

Cea mai bună muzică și versuri originale

Family Guy • Extra Large Medium (Piesa de generic: Down’s Syndrome Girl) • FOX • Fox Television Animation
Walter Murphy, Compozitor
Seth MacFarlane, Muzică & Text

How I Met Your Mother • Girls Vs. Suits (Piesa de generic: Nothing Suits Me Like A Suit) • CBS • Twentieth Century Fox Television
Carter Bays, Muzică & Text
Craig Thomas, Muzică & Text

Monk • Mr. Monk And The End Part II (Piesa de generic: When I’m Gone) • USA • Universal Cable Productions în asociere cu Mandeville Films și ABC Studios
Randy Newman, Compozitor

Rescue Me • Disease (Piesa de generic: How Lovely To Be A Vegetable) • FX Networks • Apostle, Dreamworks Television și The Cloudland
Company în asociere cu Sony Pictures Television
Peter Tolan, Muzică & Text
Brad Hatfield, Compozitor

Saturday Night Live • Gazdă: Blake Lively (Piesa de generic: Shy Ronnie) • NBC • SNL Studios în asociere cu NBC Studios și Broadway Video
Aleric Banks, Compozitor
Andy Samberg, Textier
Akiva Schaffer, Textier
Jorma Taccone, Textier

Treme • I’ll Fly Away (Piesa de generic: This City) • HBO • Blown Deadline Productions în asociere cu HBO Entertainment
Steve Earle, Compozitor/Textier

Cea mai bună temă muzicală originală pentru generic

Human Target • FOX • Bonanza Productions Inc. în asociere cu Wonderland Sound & Vision, DC Comics și Warner Bros. Television
Bear McCreary, Compozitor

Justified • FX Networks • Sony Pictures Television și FX Productions
Oscar Owens, Compozitor
Jason Keaton, Compozitor

Sora Jackie • Showtime • Showtime Presents, Lionsgate Television, Jackson Group Entertainment, Madison Grain Elevator, Inc. & Delong Lumber; A Caryn Mandabach Production
Wendy Melvoin, Compozitor
Lisa Coleman, Compozitor

Parks And Recreation • NBC • Produs de Deedle-Dee Productions și Universal Media Studios
Gaby Moreno, Compozitor
Vincent Jones, Compozitor

Warehouse 13 • Syfy • Universal Cable Productions
Edward Rogers, Compozitor

Cel mai bun actor principal în serial de comedie

The Big Bang Theory • CBS • Chuck Lorre Productions, Inc. în asociere cu Warner Bros. Television
Jim Parsons în rolul Sheldon Cooper

Larry David, inamicul public nr. 1 • HBO • HBO Entertainment
Larry David în propriul rol

Glee • FOX • O producție Ryan Murphy TV în asociere cu 20th Century Fox TV
Matthew Morrison în rolul Will Schuester

Monk • USA • Universal Cable Productions în asociere cu Mandeville Films și ABC Studios
Tony Shalhoub în rolul Adrian Monk

The Office • NBC • Deedle-Dee Productions și Reveille LLC în asociere cu Universal Media Studios
Steve Carell în rolul Michael Scott

30 Rock • NBC • Broadway Video, Little Stranger, Inc. în asociere cu Universal Media Studio
Alec Baldwin în rolul Jack Donaghy

Cel mai bun actor principal în serial dramatic

Breaking Bad • AMC • Sony Pictures Television
Bryan Cranston în rolul Walter White

Dexter • Showtime • Showtime Presents, John Goldwyn Productions, The Colleton Company, Clyde Phillips Productions
Michael C. Hall în rolul Dexter Morgan

Friday Night Lights • DirecTV • Imagine Entertainment în asociere cu Universal Media Studios și Film 44
Kyle Chandler în rolul Eric Taylor

House • FOX • Universal Media Studios în asociere cu Heel și Toe Films, Shore Z Productions și Bad Hat Harry Productions
Hugh Laurie în rolul Dr. Gregory House

Lost – Naufragiații • ABC • Grass Skirts Productions, LLC în asociere cu ABC Network and Studios
Matthew Fox în rolul Jack Shephard

Mad Men • AMC • Lionsgate Television
Jon Hamm în rolul Don Draper

Cel mai bun actor principal în miniserie sau film TV

A Dog Year • HBO • Duopoly în asociere cu HBO Films
Jeff Bridges în rolul Jon Katz

The Prisoner • AMC • AMC, ITV Productions și Granada
Sir Ian McKellen în rolul Two

The Special Relationship • HBO • O producție Rainmark și Kennedy/Marshall în asociere cu HBO Films
Michael Sheen în rolul Tony Blair

The Special Relationship • HBO • O producție Rainmark și Kennedy/Marshall în asociere cu HBO Films
Dennis Quaid în rolul Bill Clinton

You Don’t Know Jack • HBO • Bee Holder, Cine Mosaic și Levinson/Fontana Productions în asociere cu HBO Films
Al Pacino în rolul Dr. Jack Kevorkian

Cea mai bună actriță principală în serial de comedie

Glee • FOX • O producție Ryan Murphy TV în asociere cu 20th Century Fox TV
Lea Michele în rolul Rachel Berry

The New Adventures Of Old Christine • CBS • Kari’s Logo Here în asociere cu Warner Bros. Television
Julia Louis-Dreyfus în rolul Christine Campbell

Sora Jackie • Showtime • Showtime Presents, Lionsgate Television, Jackson Group Entertainment, Madison Grain Elevator, Inc. & Delong Lumber; A Caryn Mandabach Production
Edie Falco în rolul Jackie Peyton

Parks And Recreation • NBC • Produs de Deedle-Dee Productions și Universal Media Studios
Amy Poehler în rolul Leslie Knope

30 Rock • NBC • Broadway Video, Little Stranger, Inc. în asociere cu Universal Media Studio
Tina Fey în rolul Liz Lemon

Statele Unite ale Tarei • Showtime • Showtime Presents, Dreamworks Television
Toni Collette în rolul Tara Gregson

Cea mai bună actriță principală în serial dramatic

The Closer • TNT • The Shephard/Robin Company, în asociere cu Warner Bros. Television
Kyra Sedgwick în rolul adjunctului Brenda Johnson

Daune și interese • FX Networks • Sony Pictures Television, FX Productions și KZK Productions
Glenn Close în rolul Patty Hewes

Friday Night Lights • DirecTV • Imagine Entertainment în asociere cu Universal Media Studios și Film 44
Connie Britton în rolul Tami Taylor

The Good Wife • CBS • CBS Productions
Julianna Margulies în rolul Alicia Florrick

Law & Order: Special Victims Unit • NBC • Wolf Films în asociere cu Universal Media Studios
Mariska Hargitay în rolul Det. Olivia Benson

Mad Men • AMC • Lionsgate Television
January Jones în rolul Betty Draper

Cea mai bună actriță principală în miniserie sau film TV

Capturing Mary • HBO • O producție talkbackTHAMES în asociere cu the BBC și HBO Films
Maggie Smith în rolul Mary Gilbert

Georgia O’Keeffe • Lifetime • Sony Pictures Television pentru Lifetime Television
Joan Allen în rolul Georgia O’Keeffe

Return To Cranford (Masterpiece) • PBS • BBC/WGBH în asociere cu Chestermead
Dame Judi Dench în rolul Miss Matty

The Special Relationship • HBO • O producție Rainmark și Kennedy/Marshall în asociere cu HBO Films
Hope Davis în rolul Hillary Clinton

Temple Grandin • HBO • O producție Ruby Films, Gerson Saines în asociere cu HBO Films
Claire Danes în rolul Temple Grandin

Cel mai bun actor secundar în serial de comedie

Glee • FOX • O producție Ryan Murphy TV în asociere cu 20th Century Fox TV
Chris Colfer în rolul Kurt Hummel

How I Met Your Mother • CBS • Twentieth Century Fox Television
Neil Patrick Harris în rolul Barney Stinson

O familie modernă • ABC • Twentieth Century Fox Television
Jesse Tyler Ferguson în rolul Mitchell

O familie modernă • ABC • Twentieth Century Fox Television
Eric Stonestreet în rolul Cameron Tucker

O familie modernă • ABC • Twentieth Century Fox Television
Ty Burrell în rolul Phil Dunphy

Doi bărbați și jumătate • CBS • Chuck Lorre Productions, Inc., The Tannenbaum Company în asociere cu Warner Bros. Television
Jon Cryer în rolul Alan Harper

Cel mai bun actor secundar în serial dramatic

Breaking Bad • AMC • Sony Pictures Television
Aaron Paul în rolul Jesse Pinkman

Daune și interese • FX Networks • Sony Pictures Television, FX Productions și KZK Productions
Martin Short în rolul Leonard Winstone

Lost – Naufragiații • ABC • Grass Skirts Productions, LLC în asociere cu ABC Network and Studios
Terry O’Quinn în rolul John Locke

Lost – Naufragiații • ABC • Grass Skirts Productions, LLC în asociere cu ABC Network and Studios
Michael Emerson în rolul Ben Linus

Mad Men • AMC • Lionsgate Television
John Slattery în rolul Roger Sterling

Men Of A Certain Age • TNT • TNT Original Productions
Andre Braugher în rolul Owen

Cel mai bun actor secundar în miniserie sau film TV

Emma (Masterpiece) • PBS • O coproducție BBC Productions și WGBH Boston
Michael Gambon în rolul dl. Woodhouse

Hamlet (Great Performances) • PBS • Illuminations și Royal Shakespeare Company pentru BBC în asociere cu Thirteen pentru WNET.org și NHK
Patrick Stewart în rolul Fantomei / Claudius

Return To Cranford (Masterpiece) • PBS • BBC/WGBH în asociere cu Chestermead
Jonathan Pryce în rolul dl. Buxton

Temple Grandin • HBO • O producție Ruby Films, Gerson Saines în asociere cu HBO Films
David Strathairn în rolul dr. Carlock

You Don’t Know Jack • HBO • Bee Holder, Cine Mosaic și Levinson/Fontana Productions în asociere cu HBO Films
John Goodman în rolul Neal Nicol

Cea mai bună actriță secundră în serial de comedie

Glee • FOX • O producție Ryan Murphy TV în asociere cu 20th Century Fox TV
Jane Lynch în rolul Sue Sylvester

O familie modernă • ABC • Twentieth Century Fox Television
Julie Bowen în rolul Claire Dunphy

O familie modernă • ABC • Twentieth Century Fox Television
Sofia Vergara în rolul Gloria Delgado-Pritchett

Saturday Night Live • NBC • SNL Studios în asociere cu NBC Studios și Broadway Video
Kristen Wiig în rolul Various Characters

30 Rock • NBC • Broadway Video, Little Stranger, Inc. în asociere cu Universal Media Studio
Jane Krakowski în rolul Jenna Maroney

Doi bărbați și jumătate • CBS • Chuck Lorre Productions, Inc., The Tannenbaum Company în asociere cu Warner Bros. Television
Holland Taylor în rolul Evelyn Harper

Cea mai bună actriță secundară în serial dramatic

Burn Notice • USA • FOX Television Studios în asociere cu Fuse Entertainment
Sharon Gless în rolul Madeline Westen

Daune și interese • FX Networks • Sony Pictures Television, FX Productions și KZK Productions
Rose Byrne în rolul Ellen Parsons

The Good Wife • CBS • CBS Productions
Archie Panjabi în rolul Kalinda Sharma

The Good Wife • CBS • CBS Productions
Christine Baranski în rolul Diane Lockhart

Mad Men • AMC • Lionsgate Television
Christina Hendricks în rolul Joan Harris

Mad Men • AMC • Lionsgate Television
Elisabeth Moss în rolul Peggy Olson

Cea mai bună actriță secundară în miniserie sau film TV

Alice • Syfy • O producție Reunion Pictures și Studio Eight în asociere cu RHI Entertainment
Kathy Bates în rolul Reginei de cupă

Temple Grandin • HBO • O producție Ruby Films, Gerson Saines în asociere cu HBO Films
Julia Ormond în rolul Eustacia (mama lui Temple)

Temple Grandin • HBO • O producție Ruby Films, Gerson Saines în asociere cu HBO Films
Catherine O’Hara în rolul mătușii Ann

You Don’t Know Jack • HBO • Bee Holder, Cine Mosaic și Levinson/Fontana Productions în asociere cu HBO Films
Brenda Vaccaro în rolul Margo Janus

You Don’t Know Jack • HBO • Bee Holder, Cine Mosaic și Levinson/Fontana Productions în asociere cu HBO Films
Susan Sarandon în rolul Janet Good

Cel mai bun actor – invitat special într-un serial de comedie

Glee • Wheels • FOX • O producție Ryan Murphy TV în asociere cu 20th Century Fox TV
Mike O’Malley în rolul Burt Hummel

Glee • Dream On • FOX • O producție Ryan Murphy TV în asociere cu 20th Century Fox TV
Neil Patrick Harris în rolul Bryan Ryan

O familie modernă • Travels With Scout • ABC • Twentieth Century Fox Television
Fred Willard în rolul Frank Dunphy

Sora Jackie • Chicken Soup • Showtime • Showtime Presents, Lionsgate Television, Jackson Group Entertainment, Madison Grain Elevator, Inc. & Delong Lumber; A Caryn Mandabach Production
Eli Wallach în rolul Bernard Zimberg

30 Rock • Emmanuelle Goes To Dinosaur Land • NBC • Broadway Video, Little Stranger, Inc. în asociere cu Universal Media Studio
Jon Hamm în rolul Dr. Drew Baird

30 Rock • Into The Crevasse • NBC • Broadway Video, Little Stranger, Inc. in
association with Universal Media Studio
Will Arnett în rolul Devin Banks

Cel mai bun actor – invitat special într-un serial dramatic

The Closer • Make Over • TNT • The Shephard/Robin Company, în asociere cu Warner Bros. Television
Beau Bridges în rolul detectivului George Andrews

Daune și interese • The Next One’s Gonna Go In Your Throat • FX Networks • Sony Pictures Television, FX Productions și KZK Productions
Ted Danson în rolul Arthur Frobisher

Dexter • Road Kill • Showtime • Showtime Presents, John Goldwyn Productions, The Colleton Company, Clyde Phillips Productions
John Lithgow în rolul Arthur Mitchell

The Good Wife • Fleas • CBS • CBS Productions
Alan Cumming în rolul Eli Gold

The Good Wife • Bad • CBS • CBS Productions
Dylan Baker în rolul Colin Sweeney

Mad Men • Shut The Door. Have A Seat. • AMC • Lionsgate Television
Robert Morse în rolul Bertram Cooper

24 • 1:00 PM – 2:00 PM • FOX • Imagine Television și 20th Century Fox TV în asociere cu Teakwood Lane Productions
Gregory Itzin în rolul președintelui Charles Logan

Cea mai bună actriță – invitată specială într-un serial de comedie

The Big Bang Theory • The Maternal Congruence • CBS • Chuck Lorre
Productions, Inc. în asociere cu Warner Bros. Television
Christine Baranski în rolul Beverly Hofstadter

Desperate Housewives • The Chase • ABC • ABC Studios
Kathryn Joosten în rolul Karen McCluskey

Glee • The Rhodes Not Taken • FOX • O producție Ryan Murphy TV în asociere cu 20th Century Fox TV
Kristin Chenoweth în rolul April Rhodes

Saturday Night Live • Gazdă: Tina Fey • NBC • SNL Studios în asociere cu NBC Studios și Broadway Video
Tina Fey – Gazda emisiunii

Saturday Night Live • Gazdă: Betty White • NBC • SNL Studios în asociere cu NBC Studios și Broadway Video
Betty White – Gazda emisiunii

30 Rock • The Moms • NBC • Broadway Video, Little Stranger, Inc. în asociere cu Universal Media Studio
Elaine Stritch în rolul Colleen Donaghy

Doi bărbați și jumătate • 818-JKLPUZO • CBS • Chuck Lorre Productions, Inc., The Tannenbaum Company în asociere cu Warner Bros. Television
Jane Lynch în rolul Dr. Linda Freeman

Cea mai bună actriță – invitată specială într-un serial dramatic

Dragoste mare • The Mighty And The Strong • HBO • Anima Sola Productions și Playtone în asociere cu HBO Entertainment
Mary Kay Place în rolul Adaleen Grant

Dragoste mare • End Of Days • HBO • Anima Sola Productions și Playtone în asociere cu HBO Entertainment
Sissy Spacek în rolul Marilyn Densham

The Cleaner • Does Everybody Have A Drink? • A&E • CBS Paramount Television în asociere cu Once A Frog Productions pentru A&E Network
Shirley Jones în rolul Lola Zellman

Daune și interese • Your Secrets Are Safe • FX Networks • Sony Pictures Television, FX Productions și KZK Productions
Lily Tomlin în rolul Marilyn Tobin

Law & Order: Special Victims Unit • Bedtime • NBC • Wolf Films în asociere cu Universal Media Studios
Ann-Margret în rolul Rita Wills

Lost – Naufragiații • The End • ABC • Grass Skirts Productions, LLC în asociere cu ABC Network and Studios
Elizabeth Mitchell în rolul Juliet Burke

Cea mai bună gazdă a unui program reality sau a unei emisiuni concurs

The Amazing Race • CBS • World Race Productions Inc.
Phil Keoghan

American Idol • FOX • FremantleMedia N.A., Inc. & 19TV Ltd.
Ryan Seacrest

Dancing With The Stars • ABC • BBC Worldwide Productions
Tom Bergeron

Project Runway • Lifetime • The Weinstein Company, Miramax Films, Bunim-Murray Productions și Full Picture
Heidi Klum

Survivor • CBS • SEG Inc.
Jeff Probst

Cel mai bun serial de comedie

Larry David, inamicul public nr. 1 • HBO • HBO Entertainment

Glee • FOX • O producție Ryan Murphy TV în asociere cu 20th Century Fox TV

O familie modernă • ABC • Twentieth Century Fox Television

Sora Jackie • Showtime • Showtime Presents, Lionsgate Television, Jackson Group Entertainment, Madison Grain Elevator, Inc. & Delong Lumber; A Caryn Mandabach Production

The Office • NBC • Deedle-Dee Productions și Reveille LLC în asociere cu Universal Media Studios

30 Rock • NBC • Broadway Video, Little Stranger, Inc. în asociere cu Universal Media Studio

Cel mai bun serial dramatic

Breaking Bad • AMC • Sony Pictures Television

Dexter • Showtime • Showtime Presents, John Goldwyn Productions, The Colleton Company, Clyde Phillips Productions

The Good Wife • CBS • CBS Productions

Lost – Naufragiații • ABC • Grass Skirts Productions, LLC în asociere cu ABC Network și Studios

Mad Men • AMC • Lionsgate Television

True Blood • HBO • Your Face Goes Here Entertainment în asociere cu HBO Entertainment

Cea mai bună miniserie

Pacific • HBO • Playtone și Dreamworks în asociere cu HBO
Miniseries

Return To Cranford (Masterpiece) • PBS • BBC/WGBH în asociere cu Chestermead

Cel mai bun film TV

Endgame (Masterpiece) • PBS • Channel 4, Target Entertainment Group și
Masterpiece prezintă o producție A Daybreak Pictures

Georgia O’Keeffe • Lifetime • Sony Pictures Television pentru Lifetime Television

Moonshot • HISTORY • Produs de Dangerous Films LTD pentru History

The Special Relationship • HBO • O producție Rainmark și Kennedy/Marshall în asociere cu HBO Films

Temple Grandin • HBO • O producție Ruby Films, Gerson Saines în asociere cu HBO Films

You Don’t Know Jack • HBO • Bee Holder, Cine Mosaic și Levinson/Fontana Productions în asociere cu HBO Films

Cel mai bun program de varietăți, muzical sau de comedie

The Colbert Report • Comedy Central • Hello Doggie, Inc. cu Busboy Productions și Spartina Productions

The Daily Show With Jon Stewart • Comedy Central • Central Productions, LLC

Real Time With Bill Maher • HBO • Bill Maher Productions și Brad Grey Television în asociere cu HBO Entertainment

Saturday Night Live • NBC • SNL Studios în asociere cu NBC Studios și Broadway Video

The Tonight Show With Conan O’Brien • NBC • Conaco & NBC Universal

Cel mai bun program special de varietăți, muzical sau de comedie

Bill Maher "…But I’m Not Wrong" • HBO • Bill Maher Productions și Moffitt Lee în asociere cu HBO Entertainment

Hope For Haiti Now • Tenth Planet Productions și MTV

The Kennedy Center Honors • CBS • A George Stevens Jr. Presentation, Kennedy Center Television Productions, Inc.

Robin Williams: Weapons Of Self Destruction • HBO • Fiat Risus, MBST / CKX, și Funny Business în asociere cu HBO Entertainment

Concertul aniversar 24 de ani de Rock And Roll Hall Of Fame • HBO • Playtone, Tenth Planet Productions și the Rock and Roll Hall of Fame Foundation în asociere cu HBO Entertainment

Wanda Sykes: I’ma Be Me • HBO • Sykes Entertainment în asociere cu HBO Entertainment

Cel mai bun program special

ABC’s Lost – Naufragiații Presents: Mysteries Of The Universe – The Dharma Initiative •
abc.com/Lost – Naufragiații • ABC Digital Media
Christopher J. Powers, Producător
Ted Bramble, Producător
Agnes Chu, Producător
Gregg Nations, Producător

Cea de-a 82-a ediție a Premiilor Academiei de Film • ABC • Academy de Arte și Științe ale Filmului
Adam Shankman, Producător
Bill Mechanic, Producător
Michael B. Seligman, Supraveghetor producție
Alec Baldwin, Gazdă
Steve Martin, Gazdă

Avatar: Enter The World Of Pandora (HBO First Look) • HBO • Mob Scene Creative + Productions
Thomas C. Grane, Producător
Jason Groff, Producător

The Daily Show: Ask A Correspondent – The Meaning Of Life • thedailyshow.com • Comedy Central Digital
Rich Sullivan, Co-producător executiv
Rachel Maceiras, Co-producător executiv
Paul Beddoe-Stephens, Co-producător executiv
Judi Stroh, Producător

30 Rock: Webisodes • NBC.com • NBC.com/Universal Media Studios
Eric Gurian, Producător
William Sell, Producător
Clint Kolveit, Producător

Cea de-a 63-a ediție a Premiilor Tony • CBS • White Cherry Entertainment
Ricky Kirshner, Producător executiv
Glenn Weiss, Producător executiv

Ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice de Iarnă de la Vancouver 2010 • NBC • NBC Olympics
Dick Ebersol, Producător executiv
David Neal, Producător

Cel mai bun program pentru copii

Hannah Montana • Disney Channel • It’s A Laugh Productions
Michael Poryes, Producător executiv
Steven Peterman, Producător executiv
Douglas Lieblein, Co-producător executiv
Andrew Green, Co-producător executiv
Richard King, Producător general

iCarly • Nickelodeon • Nickelodeon, Schneider’s Bakery, Rocart Inc.
Dan Schneider, Producător executiv
Robin Weiner, Supraveghetor producție
Joe Catania, Producător
Bruce Rand Berman, Producător general

Jonas • Disney Channel • O producție It’s A Laugh în asociere cu Disney Channel Original Programming
Michael Curtis, Producător executiv
Roger S. H. Schulman, Producător executiv
Ivan Menchell, Co-producător executiv

Wizards Of Waverly Place • Disney Channel • It’s A Laugh Productions
Peter Murrieta, Producător executiv
Todd J. Greenwald, Producător executiv
Vince Cheung, Producător executiv
Ben Montanio, Producător executiv
Greg A. Hampson, Producător general

Wizards Of Waverly Place: The Movie • Disney Channel • Salty Pictures
Peter Murrieta, Producător executiv
Kevin Lafferty, Producător general

Cel mai bun program de non-ficțiune pentru copii

Nick News With Linda Ellerbee – The Face Of Courage: Kids Living With Cancer • Nickelodeon • Nickelodeon în asociere cu Lucky Duck Productions
Linda Ellerbee, Producător executiv
Rolfe Tessem, Producător executiv
Wally Berger, Supraveghetor producție
Mark Lyons, Producător
Martin Toub, Producător general

When Families Grieve • PBS • Sesame Workshop în asociere cu Worldwide Pants Incorporated și Lookalike Productions
Christina Delfico, Producător executiv
Lisa Lax, Producător executiv
Nancy Stern, Producător executiv
Rob Burnett, Producător executiv
David Letterman, Producător executiv
Andrew Ames, Supraveghetor producție
Kevin Clash, Producător

Outstanding Nonfiction Special

Believe: The Eddie Izzard Story • EPIXHD • Salient Media prezintă o producție Halyon Films în asociere cu Ella
Communications
Max Burgos, Producător executiv
John Gore, Producător executiv
James Goddard, Producător
Sarah Townsend, Producător

By The People: The Election Of Barack Obama • HBO • Green Film Company, Citi Productions, Class 5 Films și GOOD în asociere cu HBO Documentary Films
Amy Rice, Producător general
Alicia Sams, Producător general
Edward Norton, Producător general
Stuart Blumberg, Producător general
William Migliore, Producător general

Johnny Mercer: The Dream’s On Me • TCM • Rhapsody Productions în asociere cu TCM, Arena/BBC și Warner Home Video
Clint Eastwood, Producător executiv
Bruce Ricker, Producător general

Saturday Night Live In The 2000s: Time And Again • NBC • Barking Dog Productions
Ken Aymong, Supraveghetor producție
Ken Bowser, Producător general
Declan Baldwin, Producător general

The Simpsons: 20th Anniversary Special – In 3-D! On Ice! • FOX • Warrior Poets
Morgan Spurlock, Producător executiv
Jeremy Chilnick, Producător executiv

Teddy: In His Own Words • HBO • Kunhardt McGee Productions în asociere cu HBO Documentary Films
Dyllan McGee, Producător executiv
Jacqueline Glover, Supraveghetor producție
Peter Kunhardt, Producător general
Sheila Nevins, Producător general

Cel mai bun serial de non-ficțiune

American Experience • PBS • O producție Steeplechase Films pentru American Experience
Mark Samels, Producător executiv
Sharon Grimberg, Producător principal
Susan Bellows, Producător principal
Ric Burns, Producător general
Mary Recine, Producător general
Bonnie Lafave, Producător general
Robin Espinola, Producător general

American Masters • PBS • Produs de Wolf Films și Strange Pictures LLC în asociere cu Rhino Entertainment și Thirteen’s American Masters pentru WNET.org
Susan Lacy, Producător executiv
Prudence Glass, Producător principal
Julie Sacks, Supraveghetor producție
John Beug, Producător
Jeffrey Jampol, Producător
Dick Wolf, Producător
Peter Jankowski, Producător general

Deadliest Catch • Discovery Channel • Produs de Original Productions, LLC pentru Discovery Communications
Thom Beers, Producător executiv
Jeff Conroy, Producător executiv
Paul Gasek, Producător executiv pentru Discovery Channel
Tracy Rudolph, Producător executiv pentru Discovery Channel
Matt Renner, Co-producător executiv
Ethan Prochnik, Supraveghetor producție
Eric Lange, Producător

Life • Discovery Channel • O coproducție BBC/Discovery Channel/SKAI în asociere cu RTI Spa
Catherine McCarthy, Producător executiv pentru BBC
Michael Gunton, Producător executiv
Susan Winslow, Producător executiv pentru Discovery Channel
Paul Spillenger, Producător pentru Discovery Channel
Martha Holmes, Producător principal

Monty Python: Almost The Truth (The Lawyer’s Cut) • IFC • Eagle Rock
Entertainment Production, în asociere cu IFC. Produs de Bill & Ben Productions
Christine Lubrano, Producător executiv pentru IFC
Harold Gronenthal, Producător executiv pentru IFC
George Lentz, Producător executiv pentru IFC
Andrew Winter, Supraveghetor producție
Bill Jones, Producător principal
Ben Timlett, Producător principal

The National Parks: America’s Best Idea • PBS • Produs de Florentine Films și WETA Washington, D.C.
Ken Burns, Producător general
Dayton Duncan, Producător general

Cel mai bun program Reality

Antiques Roadshow • PBS • WGBH Educational Foundation
Marsha Bemko, Producător executiv
Sam Farrell, Supraveghetor producție

Dirty Jobs • Discovery Channel • Produs de Pilgrim Films și Television, Inc. pentru Discovery Channel
Craig Piligian, Producător executiv
Eddie Barbini, Producător executiv
Mike Rowe, Producător executiv
Tim Pastore, Producător executiv pentru Discovery Channel
Scott Popjes, Supraveghetor producție
Dave Barsky, Supraveghetor producție
Leigh Purinton, Producător

Jamie Oliver’s Food Revolution • ABC • Ryan Seacrest Productions și Fresh One Productions
Jamie Oliver, Producător executiv
Ryan Seacrest, Producător executiv
Craig Armstrong, Producător executiv
Adam Sher, Producător executiv
Roy Ackerman, Producător executiv
Charles Wachter, Co-producător executiv
Zoe Collins, Co-producător executiv
Jason Henry, Co-producător executiv
Anthony Carbone, Supraveghetor producție
Joe Coleman, Supraveghetor producție

Kathy Griffin: My Life On The D-List • Bravo • O producție 4 Aces și Kicker în asociere cu Picture This Television și Bravo Media
Michael Levitt, Producător executiv
Kathy Griffin, Producător executiv
Bryan Scott, Producător executiv
Lisa Tucker, Producător executiv
Cori Abraham, Producător executiv
Andrew Cohen, Producător executiv
Jenn Levy, Producător executiv
Amber Mazzola, Co-producător executiv
Kelly Welsh, Supraveghetor producție
Blake Webster, Producător

MythBusters • Discovery Channel • Produs de Beyond Productions Pty.Ltd pentru The Discovery Channel
John Luscombe, Producător executiv
Dan Tapster, Producător executiv
Tracy Rudolph, Supraveghetor producție
Steve Christiansen, Supraveghetor producție
Alice Dallow, Producător
Wendy Woll, Producător

Undercover Boss • CBS • Studio Lambert
Eli Holzman, Producător executiv
Stephen Lambert, Producător executiv
Shauna Minoprio, Producător executiv
Alex Weresow, Supraveghetor producție
Stef Wagstaffe, Producător executiv

Cel mai bun program-concurs reality

The Amazing Race • CBS • World Race Productions Inc.
Bertram van Munster, Producător executiv
Elise Doganieri, Producător executiv
Jerry Bruckheimer, Producător executiv
Jonathan Littman, Producător executiv
Amy Nabseth Chacon, Producător executiv
Mark Vertullo, Co-producător executiv
Evan Weinstein, Co-producător executiv
Dan Coffie, Co-producător executiv
Giselle Parets, Supraveghetor producție
Barry Hennessey, Supraveghetor producție
Matt Schmidt, Supraveghetor producție
Jarratt Carson, Supraveghetor producție
Michael Norton, Producător principal
Patrick Cariaga, Producător principal
Bob Parr, Producător principal
Phil Keoghan, Producător

American Idol • FOX • FremantleMedia N.A., Inc. & 19TV Ltd.
Ken Warwick, Producător executiv
Cecile Frot-Coutaz, Producător executiv
Simon Fuller, Producător executiv
Charles Boyd, Co-producător executiv
Patrick M. Lynn, Supraveghetor producție
Megan Michaels, Supraveghetor producție
Toby Gorman, Supraveghetor producție
Norm Betts, Producător
Sam Brenzel, Producător
Melanie Oberman, Producător
Katie Fennelly, Producător

Dancing With The Stars • ABC • BBC Worldwide Productions
Conrad Green, Producător executiv
Rob Wade, Co-producător executiv
Joe Sungkur, Supraveghetor producție
Ashley Edens-Shaffer, Supraveghetor producție
Erin O’Brien, Producător principal
Kim Kilbey, Producător principal
Dan Martin, Producător principal
Deena Katz, Producător principal
Tara West, Producător
Joshua Firosz, Producător
Renana Barkan, Producător
Josh Figgs, Producător

Project Runway • Lifetime • The Weinstein Company, Miramax Films, Bunim-Murray Productions și Full Picture
Harvey Weinstein, Producător executiv
Bob Weinstein, Producător executiv
Jane Cha, Producător executiv
Desiree Gruber, Producător executiv
Heidi Klum, Producător executiv
Jonathon Murray, Producător executiv
Sara Rea, Producător executiv
Barbara Schneeweiss, Producător executiv
Colleen Sands, Co-producător executiv
Gil Goldschein, Co-producător executiv
Sasha Alpert, Producător
Megan Bidner, Producător
Lisa Fletcher, Producător

Top Chef • Bravo • Magical Elves, Bravo
Dan Cutforth, Producător executiv
Jane Lipsitz, Producător executiv
Liz Cook, Producător executiv
Casey Kriley, Producător executiv
Andrew Cohen, Producător executiv
Dave Serwatka, Producător executiv
Rich Buhrman, Co-producător executiv
Gayle Gawlowski, Co-producător executiv
Fred Pichel, Co-producător executiv
Tom Colicchio, Co-producător executiv
Nan Strait, Co-producător executiv
Erica Ross, Supraveghetor producție
Julia Cassidy, Producător principal

Merite deosebite în producția de programe de non-ficțiune

Brick City • Sundance Channel • Sundance Channel Presents A Brick City Production
Marc Levin, Producător executiv
Mark Benjamin, Producător executiv
Forest Whitaker, Producător executiv
Mala Chapple, Producător executiv

My Lai • PBS • O producție Ark Media pentru American Experience
Mark Samels, Producător executiv
Sharon Grimberg, Producător principal
Susan Bellows, Producător principal
Barak Goodman, Producător general

Nerakhoon (The Betrayal) • PBS • Pandinlao Films, LLC în asociere cu American Documentary/POV
Simon Kilmurry, Producător executiv
Cara Mertes, Producător executiv
Ellen Kuras, Producător general
Flora Fernandez-Marengo, Producător general

Patti Smith: Dream Of Life • PBS • Produs de Cean Socks și Thirteen pentru WNET.ORG în asociere cu American Documentary/POV
Simon Kilmurry, Producător executiv
Steven Sebring, Producător executiv
Margaret Smilow, Producător executiv/Producător

Pressure Cooker • BET • Participant Media Presents A Non Sequitur Production
Jeff Skoll, Producător executiv
Diane Weyermann, Producător executiv
Jennifer Grausman, Producător

Sergio • HBO • Silverbridge Productions și Passion Pictures în asociere cu Screen Pass Pictures, Impact Partners, Motto Pictures, BBC Storyville și HBO Documentary Films
Sheila Nevins, Producător executiv
Nancy Abraham, Producător principal
Greg Barker, Producător general
John Battsek, Producător general
Julie Goldman, Producător general

Cel mai bun montaj de sunet pentru un serial

Breaking Bad • One Minute • AMC • Sony Pictures Television
Nick Forshager, Supraveghetor montaj de sunet
Kathryn Madsen, Supraveghetor montaj ADR
Mark Cookson, Monteur efecte de sunet
Cormac Funge, Monteur efecte de sunet
Jane Boegel, Monteur dialoguri
Jason Newman, Monteur muzical
Gregg Barbanell, Foley Artist
Dominique Decaudain-Tabach, Foley Artist

Fringe • White Tulip • FOX • Bad Robot Productions în asociere cu Warner Bros. Television
Paul Curtis, Supraveghetor montaj de sunet
Rick Norman, Monteur de sunet
Bruce Tanis, Monteur de sunet
Paul Apelgren, Monteur muzical
Shelley Roden, Foley Artist
Rick Partlow, Foley Artist

Lost – Naufragiații • The End • ABC • Grass Skirts Productions, LLC în asociere cu ABC Network and Studios
Thomas E. deGorter, Supraveghetor departament Sunet
Joe Schultz, MPSE, Monteur de sunet
Paula Fairfield, MPSE, Monteur de sunet
Carla Murray, MPSE, Monteur de sunet
Maciek Malish, MPSE, Monteur de sunet
Lloyd Jay Keiser, Monteur de sunet
Geordy Sincavage, Monteur de sunet
Allen Mark, Monteur de sunet
Robert Kellough, Monteur de sunet
Chris Reeves, Monteur de sunet
Gabrielle Reeves, Monteur de sunet
Alex Levy, Monteur muzical
Adam De Coster, Foley Artist
James Bailey, Foley Artist

True Blood • Beyond Here Lies Nothin’ • HBO • Your Face Goes Here Entertainment în asociere cu HBO Entertainment
John Benson, Supraveghetor montaj de sunet
Jason Krane, Monteur dialoguri/ADR
Christian Buenaventura, Monteur dialoguri
Stuart Martin, Monteur efecte de sunet
Bruno Coon, Monteur muzical
Zane Bruce, Foley Artist
Jeff Gunn, Foley Artist

24 • 4:00 AM – 5:00 AM • FOX • Imagine Television și 20th Century Fox TV în asociere cu Teakwood Lane Productions
William D. Dotson, Supraveghetor montaj de sunet
Catherine M. Speakman, Supraveghetor montaj ADR/DX
Pembrooke Andrews, Monteur de sunet
Jeffrey Whitcher, Monteur de sunet
Shawn Kennelly, Monteur de sunet
Daryl Fontenault, Monteur de sunet
Melissa Kennelly, Monteur de sunet
Jeffrey Charboneau, Monteur muzical
Laura Macias, Foley Artist
Vincent Nicastro, Foley Artist

Cel mai bun montaj de sunet pentru o miniserie, film TV sau program special

Alice • Part 1 • Syfy • O producție Reunion Pictures și Studio Eight în asociere cu RHI Entertainment
Kirby Jinnah, Supraveghetor departament Sunet
Melody Drolet, Monteur efecte de sunet
James Wallace, Monteur efecte de sunet
Brian Campbell, Monteur dialoguri
Jay Cheetham, Monteur de sunet
Dario Disanto, Monteur de sunet
Rich Walters, Monteur muzical
Shane Shemko, Foley Artist
Cam Wagner, Foley Artist

Moonshot • HISTORY • Produs de Dangerous Films LTD pentru History
Peter Baldock, Supraveghetor departament Sunet
Michael Feinberg, Monteur dialoguri
Richard Todman, Monteur muzical

Pacific • Part Five • HBO • Playtone și Dreamworks în asociere cu HBO Miniseries
Tom Bellfort, Supraveghetor montaj de sunet
Benjamin Cook, Supraveghetor montaj efecte de sunet
Daniel S. Irwin, MPSE, Supraveghetor montaj dialoguri și ADR
Hector Gika, MPSE, Monteur efecte de sunet
Charles Maynes, Monteur efecte de sunet
Paul Aulicino, Monteur efecte de sunet
John C. Stuver, MPSE, Monteur dialoguri și ADR
David Williams, Monteur dialoguri și ADR
Michelle Pazer, Monteur dialoguri și ADR
John Finklea, Monteur muzical
Jody Thomas, Foley Artist
Katie Rose, Foley Artist

Temple Grandin • HBO • O producție Ruby Films, Gerson Saines în asociere cu HBO Films
Bryan Bowen, Supraveghetor montaj de sunet
Vanessa LaPato, Supraveghetor montaj ADR
Paul Curtis, Monteur dialoguri
Petra Bach, Monteur dialoguri
Bruce Tannis, Monteur efecte de sunet
Ellen Segal, Monteur muzical
David Lee, Foley Artist
Hilda Hodges, Foley Artist

Cel mai bun montaj de sunet pentru un program de non-ficțiune (filmat cu una sau mai multe camere)

The Amazing Race • I Think We’re Fighting the Germans, Right? • CBS • World Race Productions Inc.
Eric Goldfarb, Monteur de sunet
Julian Gomez, Monteur de sunet
Andrew Kozar, Monteur de sunet
Paul C. Nielsen, Monteur de sunet
Jacob Parsons, Monteur de sunet
Rich Remis, Monteur de sunet
Jennifer Nelson, Monteur de sunet
Michael Bolanowski, Monteur de sunet
Rick Livingstone, Monteur muzical

America The Story Of Us • Division • HISTORY • Produs de Nutopia pentru History
Phitz Hearne, Supraveghetor departament Sunet

Life • Challenges Of Life • Discovery Channel • O coproducție BBC/Discovery Channel/SKAI în asociere cu RTI Spa
Kate Hopkins, Monteur de sunet

The National Parks: America’s Best Idea • The Scripture Of Nature • PBS • O producție Florentine Films și WETA Washington, D.C.
Erik Ewers, Supraveghetor montaj de sunet, Monteur dialoguri, Monteur efecte de sunet
Craig Mellish, Monteur dialoguri, Monteur de sunet
Ryan Gifford, Monteur dialoguri, Monteur efecte de sunet
Dave Mast, Monteur efecte de sunet
Jacob Ribicoff, Monteur muzical
Margaret Shepardson-Legere, Monteur efecte de sunet
Meagan Frappiea, Monteur dialoguri

Teddy: In His Own Words • HBO • Kunhardt McGee Productions în asociere cu HBO Documentary Films
Neil Cedar, Monteur de sunet

Cel mai bun mixaj de sunet pentru un serial de comedie sau dramatic (de o oră)

Dexter • Hello, Dexter Morgan • Showtime • Showtime Presents, John Goldwyn Productions, The Colleton Company, Clyde Phillips Productions
James P. Clark, Mixaj sunet
Elmo Ponsdomenech, Mixaj reînregistrări
Kevin Roache, Mixaj reînregistrări
Jeremy Balko, Mixaj ADR

Glee • The Power Of Madonna • FOX • O producție Ryan Murphy TV în asociere cu 20th Century Fox TV
Phillip W. Palmer, Mixaj general
Doug Andham, Mixaj reînregistrări
Joseph H. Earle, Mixaj reînregistrări

House • Epic Fail • FOX • Universal Media Studios în asociere cu Heel și Toe Films, Shore Z Productions și Bad Hat Harry Productions
Von Varga, Producție mixaj sunet
Juan Cisneros, Producție mixaj sunet
Richard Weingart, C.A.S., Mixaj reînregistrări
Gerry Lentz, C.A.S., Mixaj reînregistrări

Lost – Naufragiații • The End • ABC • Grass Skirts Productions, LLC în asociere cu ABC Network and Studios
Bobby Anderson, Producție mixaj sunet
Ken King, Producție mixaj sunet
Frank Morrone, Mixaj reînregistrări
Scott Weber, Mixaj reînregistrări

24 • 3:00 PM – 4:00 PM • FOX • Imagine Television și 20th Century Fox TV în asociere cu Teakwood Lane Productions
William F. Gocke, C.A.S., Mixaj general
Michael Olman, C.A.S., Supraveghetor mixaj reînregistrări
Kenneth Kobett, C.A.S., Supraveghetor mixaj reînregistrări
Larold Rebhun, Mixaj muzical

Cel mai bun mixaj de sunet pentru o miniserie sau film TV

Pacific • Part Two • HBO • Playtone și Dreamworks în asociere cu HBO Miniseries
Andrew Ramage, Mixaj general
Michael Minkler, C.A.S., Mixaj reînregistrări
Daniel Leahy, Mixaj reînregistrări

Pacific • Part Five • HBO • Playtone și Dreamworks în asociere cu HBO Miniseries
Andrew Ramage, Mixaj general
Michael Minkler, C.A.S., Mixaj reînregistrări
Daniel Leahy, Mixaj reînregistrări
Craig Mann, Mixaj reînregistrări

Pacific • Part Eight • HBO • Playtone și Dreamworks în asociere cu HBO Miniseries
Gary Wilkins, C.A.S., Mixaj general
Michael Minkler, C.A.S., Mixaj reînregistrări
Daniel Leahy, Mixaj reînregistrări
Marc Fishman, Mixaj reînregistrări

Pacific • Part Nine • HBO • Playtone și Dreamworks în asociere cu HBO Miniseries
Gary Wilkins, C.A.S., Mixaj general
Michael Minkler, C.A.S., Mixaj reînregistrări
Daniel Leahy, Mixaj reînregistrări

Cel mai bun mixaj de sunet pentru un serial de comedie sau dramatic (jumătate de oră) și de animație

Anturaj • One Car, Two Car, Red Car, Blue Car • HBO • Leverage și Closest to the Hole Productions în asociere cu HBO Entertainment
Tom Stasinis, Mixaj general
Dennis Kirk, Mixaj reînregistrări
Alec St. John, Mixaj reînregistrări

O familie modernă • En Garde • ABC • Twentieth Century Fox Television
Stephen Tibbo, Producție mixaj sunet
Brian R. Harman, Mixaj reînregistrări
Dean Okrand, Mixaj reînregistrări

The Office • Niagara • NBC • Deedle-Dee Productions și Reveille LLC în asociere cu Universal Media Studios
Ben Patrick, C.A.S., Producție mixaj sunet
John W. Cook, Mixaj reînregistrări
Peter J. Nusbaum, Mixaj reînregistrări

30 Rock • Argus • NBC • Broadway Video, Little Stranger, Inc. în asociere cu Universal Media Studio
Griffin Richardson, Producție mixaj sunet
Tony Pipitone, Mixaj reînregistrări
Bill Marino, Mixaj reînregistrări

Doi bărbați și jumătate • Fart Jokes, Pie And Celeste • CBS • Chuck Lorre Productions, Inc., The Tannenbaum Company în asociere cu Warner Bros. Television
Bruce Peters, Mixaj general
Bob LaMasney, Mixaj reînregistrări
Kathy Oldham, Mixaj reînregistrări

Cel mai bun mixaj de sunet pentru un serial sau program special de varietăți sau muzical

Cea de-a 82-a ediție a Premiilor Academiei de Film • ABC • Academy de Arte și Științe ale Filmului
Edward J. Greene, Producție mixaj sunet
Frank Wolf, Mixaj orchestră
Pablo Munguia, Mixaj playback
Robert Douglass, Sunet public
Patrick Baltzell, Mixaj PA
Michael Parker, Mixaj monitor
Brian Riordan, Mixaj pre-producție
Adrian Ordonez, Mixaj pre-producție
Connor Moore, Mixaj pre-producție
Toby Foster, Mixaj voice-over

American Idol • Episodul #933 Idol Gives Back • FOX • FremantleMedia N.A., Inc. & 19TV Ltd.
Edward J. Greene, Mixaj general
Andrew Fletcher, Mixaj PA
Tim Hatayama, Mixaj muzical
Michael Parker, Monitor Mixer
Gary Long, Mixaj Playback
Brian Riordan, Mixaj pre-producție
Connor Moore, Mixaj pre-producție
Adrian Ordonez, Mixaj pre-producție
Christian Schrader, Sunet public
Bruce Arledge, Jr., Mixaj general
Randy Faustino, Mixaj muzical
Paul Whitman, Mixaj PA
Alex Guessard, Mixaj foldback

American Idol • Episodul #943 Finale • FOX • FremantleMedia N.A., Inc. & 19TV Ltd.
Edward J. Greene, Mixaj general
Randy Faustino, Mixaj muzical
Andrew Fletcher, Mixaj PA
Michael Parker, Monitor Mixer
Gary Long, Mixaj Playback
Brian Riordan, Mixaj pre-producție
Connor Moore, Mixaj pre-producție
Adrian Ordonez, Mixaj pre-producție
Christian Schrader, Sunet public

Dancing With The Stars • Episodul #907 • ABC • BBC Worldwide Productions
Evan Adelman, Mixaj audio
Eric Johnston, Mixaj playback
John Protzko, Mixaj scenă
Boyd Wheeler, Mixaj public

Cea de-a 52-a ediție a Premiilor Grammy • CBS • John Cossette Productions în asociere cu AEG Ehrlich Ventures
Tom Holmes, Mixaj audio
Eric Johnston, Mixaj audio
John Harris, Mixaj muzical
Eric Schilling, Mixaj muzical

Concertul omagial 25 de ani de Rock And Roll Hall Of Fame • HBO • Playtone, Tenth Planet Productions și the Rock and Roll Hall of Fame Foundation în asociere cu HBO Entertainment
Carl Glanville, Mixaj muzical
Jay Vicari, Mixaj muzical
Al Centrella, Mixaj general
Brian Riordan, Mixaj reînregistrări
Bob Clearmountain, Mixaj muzical
John Harris, Mixaj muzical

Cel mai bun mixaj de sunet pentru un program de non-ficțiune

The Amazing Race • I Think We’re Fighting the Germans, Right? • CBS • World Race Productions Inc.
Jim Ursulak, Șef departament Producție audio
Dean Gaveau C.A.S., Mixaj general
Jerry Chabane, Mixaj general
Troy Smith, Mixaj reînregistrări

Deadliest Catch • No Second Chances • Discovery Channel • Produs de Original Productions, LLC pentru Discovery Communications
Bob Bronow, CAS, Mixaj reînregistrări

Life • Challenges Of Life • Discovery Channel • O coproducție BBC/Discovery Channel/SKAI în asociere cu RTI Spa
Graham Wild, Mixaj sunet
John Rigatuso, Mixaj sunet

The National Parks: America’s Best Idea • The Scripture Of Nature • PBS • O producție Florentine Films și WETA Washington, D.C.
Dominick Tavella, Mixaj reînregistrări

Spectacle Elvis Costello With… • Spectacle Elvis Costello With Bruce Springsteen – Part 1 & 2 • Sundance Channel • Rocket Pictures, Spybox Pictures, Prospero Pictures și Reinvention Entertainment
Sue Pelino, Mixaj audio post-producție
Jay Vicari, Mixaj muzical
John Harris, Mixaj muzical

Cele mai bune efecte speciale vizuale pentru un serial

Caprica • There Is Another Sky • Syfy • Universal Cable Productions
Gary Hutzel, Supraveghetor VFX
Michael Gibson, Producător VFX
Doug Drexler, Supraveghetor CGI
Jesse Toves, Artist CGI
Kyle Toucher, Artist CGI
Pierre Drolet, Modelator CGI
Heather McAuliff, Compoziții VFX
Derek Leadbetter, Compoziții VFX
Dave Morton, Artist CGI

CSI: Crime Scene Investigation • Family Affair • CBS • O producție CBS Paramount Network Television în asociere cu Jerry Bruckheimer Television
Sabrina Arnold, Producător VFX
Rik Shorten, Supraveghetor VFX
Steve Meyer, Artist principal 2D
Derek Smith, Artist principal 3D
Christina Spring, Compoziții
Joshua Cushner, Cameră efecte speciale
Tom Bremer, Artist 3D
Mark Byers, Supraveghetor departamentul Efecte speciale
Zach Zaubi, Compoziții

Stargate Universe • Air • Syfy • Produs de MGM
Mark Savela, Supraveghetor departamentul Efecte vizuale
Michael Lowes, Artist principal 3D
Vivian Jim, Șef Compoziții efecte vizuale
Kodie MacKenzie, Compoziții efecte vizuale principale
Andrew Karr, Supraveghetor efecte digitale
Alec McClymont, Artist principal 3D
Brenda Campbell, Șef compoziții
Craig VandenBiggelaar, Compoziții efecte vizuale principale

Stargate Universe • Space • Syfy • Produs de MGM
Mark Savela, Supraveghetor departamentul Efecte vizuale
Jamie Yukio Kawano, Artist principal 3D
Krista McLean, Supraveghetor Efecte digitale
Luke Vallee, Compoziții efecte vizuale principale
Jason Gross, Supraveghetor departamentul Efecte vizuale
Steve Garrad, Producător efecte vizuale
Chris Deroiche, Animator principal
Robert Bourgeault, Artist principal CGI

V • Pilot • ABC • The Scott Peters Company și HDFilms în asociere cu Warner Bros. Television
Andrew Orloff, Supraveghetor VFX
Karen Czukerberg, Producător VFX
Chris Zapara, 3D Supervisor
Johnathan R. Banta, Artist principal 2D
Steve Graves, Artist principal 3D
Christopher Irving, Artist 2D
Michael Cliett, Artist 3D
Roberto Biagi, Supraveghetor VFX pe platouri

Cele mai bune efecte speciale vizuale pentru o miniserie, film TV sau program special

Ben 10: Alien Swarm • Cartoon Network • Cartoon Network Studios
Evan Jacobs, Supraveghetor departamentul Efecte vizuale
Sean McPherson, Supraveghetor departamentul Efecte vizuale
Andrew Orloff, Supraveghetor departamentul Efecte vizuale
Brent Young, Supraveghetor personaje

Pacific • Part One • HBO • Playtone și Dreamworks în asociere cu HBO Miniseries
John E. Sullivan, Senior Supraveghetor departamentul Efecte vizuale
Joss Williams, Supraveghetor departamentul Efecte speciale
Dave Taritero, Producător efecte vizuale
Peter Webb, Supraveghetor departamentul Efecte vizuale
Dion Hatch, Supraveghetor departamentul Efecte vizuale
John P. Mesa, Supraveghetor departamentul Efecte vizuale
Jerry Pooler, Supraveghetor departamentul Efecte vizuale
Paul Graff, Supraveghetor departamentul Efecte vizuale

Pacific • Part Five • HBO • Playtone și Dreamworks în asociere cu HBO Miniseries
John E. Sullivan, Senior Supraveghetor departamentul Efecte vizuale
Joss Williams, Supraveghetor departamentul Efecte speciale
Dave Taritero, Producător efecte vizuale
David Goldberg, Supraveghetor departamentul Efecte vizuale
Angelo Sahin, Supraveghetor departamentul Efecte vizuale pe platouri – tehnician SFX
Marco Recuay, Supraveghetor departamentul Efecte vizuale digitale
William Mesa, Supraveghetor departamentul Efecte vizuale
Chris Bremble, Supraveghetor departamentul Efecte vizuale
Jerry Pooler, Supraveghetor departamentul Efecte vizuale

Virtuality • FOX • Universal Media Studios, BermanBraun, Dog In A Boat Productions, Film 44
Gary Hutzel, Supraveghetor VFX
Michael Gibson, Producător VFX
Andrew Karr, Supraveghetor CG
Ryan Schroer, Compoziții VFX
Pierre Drolet, Modelator CGI
Heather McAuliff, Compoziții VFX
Derek Leadbetter, Compoziții VFX
Alec McClymont, Artist CGI
Daniel Osaki, Modelator CGI

Cele mai bune cascadorii

Chuck • Chuck Vs. The Tic Tac • NBC • College Hill Pictures, Wonderland Sound și Vision în asociere cu Warner Bros. Television
Merritt Yohnka, Coordonator cascadorii

FlashForward • No More Good Days • ABC
Danny Weselis, Coordonator cascadorii

House • Brave Heart • FOX • Universal Media Studios în asociere cu Heel și Toe Films, Shore Z Productions și Bad Hat Harry Productions
Jim Vickers, Coordonator cascadorii

Human Target • Run • FOX • Bonanza Productions Inc. în asociere cu
Wonderland Sound & Vision, DC Comics și Warner Bros. Television
Dean Choe, Coordonator cascadorii

24 • 6:00 PM – 7:00 PM • FOX • Imagine Television și 20th Century Fox TV în asociere cu Teakwood Lane Productions
Jeff David Cadiente, Coordonator cascadorii

Cea mai bună regie tehnică, mișcare de cameră, control video într-un serial

The Big Bang Theory • The Adhesive Duck Deficiency • CBS • Chuck Lorre Productions, Inc. în asociere cu Warner Bros. Television
John Pierre Dechene, Cameraman
James L. Hitchcock, Cameraman
Richard Price, Cameraman
Brian (Army) Armstrong, Cameraman
Devin Atwood, Cameraman
John D. O’Brien, Control video

The Daily Show With Jon Stewart • Episodul 15032 • Comedy Central • Central Productions, LLC
Andre Allen, Regizor tehnic
Tom Dowling, Cameraman
Tim Quigley, Cameraman
Rich York, Cameraman
Phil Salanto, Cameraman
Paul Ranieri, Control video

Dancing With The Stars • Episodul 909A • ABC • BBC Worldwide Productions
Charles Ciup, Regizor tehnic
Brian Reason, Cameraman
Hector Ramirez, Cameraman
Larry Heider, Cameraman
Dave Levisohn, Cameraman
Bert Atkinson, Cameraman
Bettina Levesque, Cameraman
Adam Margolis, Cameraman
Easter Xua, Cameraman
Damian Tuffereau, Cameraman
Mike Malone, Cameraman
Chuck Reilly, Control video

Late Show With David Letterman • Episodul 3150 • CBS • Worldwide Pants Inc.
Timothy W. Kennedy, Regizor tehnic
David Dorsett, Cameraman
Jack Young, Cameraman
Karin Lucie Grzella, Cameraman
Al Cialino, Cameraman
John Curtin, Cameraman
George Rothweiler, Cameraman
Dan Flaherty, Cameraman
Fred Shimizu, Cameraman
Claus Stuhlweissenburg, Cameraman
Joseph Debonis, Cameraman
John Hannel, Cameraman
Steven Kaufman, Cameraman
Daniel Campbell, Cameraman
William White, Control video

Saturday Night Live • Gazdă: Joseph Gordon-Levitt • NBC • SNL Studios în asociere cu NBC Studios și Broadway Video
Steven Cimino, Regizor tehnic
John Pinto, Cameraman
Paul Cangialosi, Cameraman
Len Wechsler, Cameraman
Barry Frischer, Cameraman
Eric A. Eisenstein, Cameraman
Susan Noll, Control video
Frank Grisanti, Control video

Cea mai bună regie tehnică, mișcare de cameră, control video într-o miniserie, film TV sau program special

Cea de-a 82-a ediție a Premiilor Academiei de Film • ABC • Academy de Arte și Științe ale Filmului
John B. Field, Regizor tehnic
Rod Wardell, Regizor tehnic
Rick Edwards, Regizor tehnic
John Pritchett, Regizor tehnic
Ted Ashton, Cameraman
Rob Balton, Cameraman
Danny Bonilla, Cameraman
Manny Bonilla, Cameraman
John Burdick, Cameraman
Dave Eastwood, Cameraman
Larry Heider, Cameraman
Marc Hunter, Cameraman
Jay Kulick, Cameraman
Dave Levisohn, Cameraman
Lyn Noland, Cameraman
Rob Palmer, Cameraman
David Plakos, Cameraman
Hector Ramirez, Cameraman
Brian Reason, Cameraman
Mark Whitman, Cameraman
Easter Xua, Cameraman
John Repczynski, Cameraman
Jofre Rosero, Cameraman
Bob Del Russo, Cameraman
Damien Tuffereau, Cameraman
Steve Martyniuk, Cameraman
Danny Webb, Cameraman
Kris Wilson, Cameraman
Mark Sanford, Control video
Kevin Faust, Control video
Guy Jones, Control video

Cea de-a 52-a Gală a premiilor Grammy • CBS • John Cossette Productions în asociere cu AEG Ehrlich Ventures
John B. Field, Regizor tehnic
Eric Becker, Regizor tehnic
Kenneth R. Shapiro, Regizor tehnic
Ted Ashton, Cameraman
Danny Bonilla, Cameraman
Dave Eastwood, Cameraman
Larry Heider, Cameraman
Marc Hunter, Cameraman
Dave Levisohn, Cameraman
Steve Martyniuk, Cameraman
Rob Palmer, Cameraman
Bill Philbin, Cameraman
David Plakos, Cameraman
Hector Ramirez, Cameraman
Brian Reason, Cameraman
John Repczynski, Cameraman
Easter Xua, Cameraman
Randy Gomez, Cameraman
Kris Wilson, Cameraman
Keith Winikoff, Control video
Guy Jones, Control video

The Kennedy Center Honors • CBS • A George Stevens Jr. Presentation, Kennedy Center Television Productions, Inc.
John B. Field, Regizor tehnic
John Burdick, Cameraman
Helene Haviland, Cameraman
Marc Hunter, Cameraman
Charlie Huntley, Cameraman
Jay Millard, Cameraman
Lyn Noland, Cameraman
Darryl Player, Cameraman
Bill Philbin, Cameraman
Hector Ramirez, Cameraman
Chris Tafuri, Cameraman
Mark Whitman, Cameraman
Paul Ranieri, Control video
Sue Noll, Control video

Robin Williams: Weapons Of Self Destruction • HBO • Fiat Risus, MBST / CKX, și Funny Business în asociere cu HBO Entertainment
Keith Winikoff, Regizor tehnic
Rob Balton, Cameraman
Maurice Brown, Cameraman
Robert Del Russo, Cameraman
Helene Haviland, Cameraman
Rolf Johansson, Cameraman
Lyn Noland, Cameraman
Ron Washburn, Cameraman
Carol Wetovich, Cameraman
Mark Whitman, Cameraman
Matty Randazzo, Control video

Concertul aniversar 25 de ani de Rock And Roll Hall Of Fame • HBO • Playtone, Tenth Planet Productions și the Rock and Roll Hall of Fame Foundation în asociere cu HBO Entertainment
Allan Wells, Regizor tehnic
Mike Colucci, Cameraman
Dave Driscoll, Cameraman
Dave Eastwood, Cameraman
Jay Kulick, Cameraman
Brian Lataille, Cameraman
Dave Levisohn, Cameraman
Lyn Noland, Cameraman
Rob Palmer, Cameraman
Dave Plakos, Cameraman
George Prince, Cameraman
Tim Quigley, Cameraman
Hector Ramirez, Cameraman
John Repcynski, Cameraman
Mike Stodden, Cameraman
Ron Washburn, Cameraman
Mark Whitman, Cameraman
Danny Webb, Cameraman
Easter Xua, Cameraman
Jofre Rosero, Cameraman
Billy Steinberg, Control video

Cel mai bun scenariu pentru un serial de comedie

Glee • Pilot – Regizor’s Cut • FOX • O producție Ryan Murphy TV în asociere cu 20th Century Fox TV
Ryan Murphy, Scenarist
Brad Falchuk, Scenarist
Ian Brennan, Scenarist

O familie modernă • Pilot • ABC • Twentieth Century Fox Television
Steven Levitan, Scenarist
Christopher Lloyd, Scenarist

The Office • Niagara • NBC • Deedle-Dee Productions și Reveille LLC în asociere cu Universal Media Studios
Greg Daniels, Scenarist
Mindy Kaling, Scenarist

30 Rock • Anna Howard Shaw Day • NBC • Broadway Video, Little Stranger, Inc. în asociere cu Universal Media Studio
Matt Hubbard, Scenarist

30 Rock • Lee Marvin Vs. Derek Jeter • NBC • Broadway Video, Little Stranger, Inc. în asociere cu Universal Media Studio
Tina Fey, Scenarist
Kay Cannon, Scenarist

Cel mai bun scenariu pentru un serial dramatic

Friday Night Lights • The Son • DirecTV • Imagine Entertainment în asociere cu Universal Media Studios și Film 44
Rolin Jones, Scenarist

The Good Wife • Pilot • CBS • CBS Productions
Michelle King, Scenarist
Robert King, Scenarist

Lost – Naufragiații • The End • ABC • Grass Skirts Productions, LLC în asociere cu ABC Network and Studios
Damon Lindelof, Scenarist
Carlton Cuse, Scenarist

Mad Men • Guy Walks Into An Advertising Agency • AMC • Lionsgate Television
Robin Veith, Scenarist
Matthew Weiner, Scenarist

Mad Men • Shut The Door. Have A Seat. • AMC • Lionsgate Television
Matthew Weiner, Scenarist
Erin Levy, Scenarist

Cel mai bun scenariu pentru o miniserie, film TV sau program dramatic special

Pacific • Part Eight • HBO • Playtone și Dreamworks în asociere cu HBO Miniseries
Robert Schenkkan, Scenarist
Michelle Ashford, Scenarist

Pacific • Part Ten • HBO • Playtone și Dreamworks în asociere cu HBO Miniseries
Bruce C. McKenna, Scenarist
Robert Schenkkan, Scenarist

The Special Relationship • HBO • O producție Rainmark și Kennedy/Marshall în asociere cu HBO Films
Peter Morgan, Scenarist

Temple Grandin • HBO • O producție Ruby Films, Gerson Saines în asociere cu HBO Films
Christopher Monger, Scenarist
William Merritt Johnson, Scenarist

You Don’t Know Jack • HBO • Bee Holder, Cine Mosaic și Levinson/Fontana Productions în asociere cu HBO Films
Adam Mazer, Scenarist

Cel mai bun scenariu pentru un serial de varități, muzical sau de comedie

The Colbert Report • #5076 (in Iraq) • Comedy Central • Hello Doggie, Inc. cu Busboy Productions și Spartina Productions
Barry Julien, Scenarist-șef
Stephen Colbert, Scenarist
Allison Silverman, Scenarist
Tom Purcell, Scenarist
Rich Dahm, Scenarist
Michael Brumm, Scenarist
Rob Dubbin, Scenarist
Opus Moreschi, Scenarist
Peter Gwinn, Scenarist
Jay Katsir, Scenarist
Frank Lesser, Scenarist
Glenn Eichler, Scenarist
Peter Grosz, Scenarist
Meredith Scardino, Scenarist
Max Werner, Scenarist
Eric Drysdale, Scenarist

The Daily Show With Jon Stewart • Episodul #15040 • Comedy Central • Central Productions, LLC
Steve Bodow, Scenarist-șef
Rory Albanese, Scenarist
Kevin Bleyer, Scenarist
Rich Blomquist, Scenarist
Tim Carvell, Scenarist
Wyatt Cenac, Scenarist
Hallie Haglund, Scenarist
JR Havlan, Scenarist
David Javerbaum, Scenarist
Elliott Kalan, Scenarist
Josh Lieb, Scenarist
Sam Means, Scenarist
Jo Miller, Scenarist
John Oliver, Scenarist
Daniel Radosh, Scenarist
Jason Ross, Scenarist
Jon Stewart, Scenarist

Real Time With Bill Maher • Episodul 721 • HBO • Bill Maher Productions și Brad Grey Television în asociere cu HBO Entertainment
Adam Felber, Scenarist
Matt Gunn, Scenarist
Brian Jacobsmeyer, Scenarist
Jay Jaroch, Scenarist
Chris Kelly, Scenarist
Bill Maher, Scenarist
Billy Martin, Scenarist
Jonathan Schmock, Scenarist
Danny Vermont, Scenarist
Scott Carter, Scenarist

Saturday Night Live • Gazdă: Betty White • NBC • SNL Studios în asociere cu NBC Studios and Broadway Video
Doug Abeles, Scenarist
James Anderson, Scenarist
Alex Baze, Scenarist
Jillian Bell, Scenarist
Hannibal Buress, Scenarist
Jessica Conrad, Scenarist
James Downey, Scenarist
Steve Higgins, Scenarist
Colin Jost, Scenarist
Erik Kenward, Scenarist
Jessi Klein, Scenarist
Rob Klein, Scenarist
John Lutz, Scenarist
Seth Meyers, Scenarist
Lorne Michaels, Scenarist
John Mulaney, Scenarist
Christine Nangle, Scenarist
Michael Patrick O’Brien, Scenarist
Paula Pell, Scenarist
Ryan Perez, Scenarist
Simon Rich, Scenarist
Marika Sawyer, Scenarist
Akiva Schaffer, Scenarist
John Solomon, Scenarist
Emily Spivey, Scenarist
Kent Sublette, Scenarist
Jorma Taccone, Scenarist
Bryan Tucker, Scenarist

The Tonight Show With Conan O’Brien • #146 • NBC • Conaco & NBC Universal
Mike Sweeney, Scenarist-șef
Conan O’Brien, Scenarist
Chris Albers, Scenarist
Jose Arroyo, Scenarist
Deon Cole, Scenarist
Josh Comers, Scenarist
Dan Cronin, Scenarist
Kevin Dorff, Scenarist
Andres Du Bouchet, Scenarist
Michael Gordon, Scenarist
Berkley Johnson, Scenarist
Brian Kiley, Scenarist
Rob Kutner, Scenarist
Todd Levin, Scenarist
Brian McCann, Scenarist
Guy Nicolucci, Scenarist
Matt O’Brien, Scenarist
Andy Richter, Scenarist
Brian Stack, Scenarist
Andrew Weinberg, Scenarist

Cel mai bun scenariu pentru un program special de varietăți, muzical sau de comedie

Cea de-a 82-a ediție a Premiilor Academiei de Film • ABC • Academy de Arte și Științe ale Filmului
Jon Macks, Scenarist
Bruce Vilanch, Scenarist
Steve Martin, Material scris special
Beth Armogida, Material scris special
Dave Barry, Material scris special
David Feldman, Material scris special
Carol Leifer, Scenarist
Jeffrey Richman, Scenarist
Marc Shaiman, Material scris special
Colleen Werthmann, Material scris special
Scott Wittman, Material scris special

Bill Maher "…But I’m Not Wrong" • HBO • Bill Maher Productions și Moffitt Lee în asociere cu HBO Entertainment
Bill Maher, Scenarist

The Kennedy Center Honors • CBS • A George Stevens Jr. Presentation, Kennedy Center Television Productions, Inc.
George Stevens, Scenarist
Michael Stevens, Scenarist
Sara Lukinson, Scenarist
Lewis Friedman, Scenarist

63rd Annual Tony Awards • CBS • White Cherry Entertainment
Dave Boone, Scenarist

Wanda Sykes: I’ma Be Me • HBO • Sykes Entertainment în asociere cu HBO Entertainment
Wanda Sykes, Scenarist

Cel mai bun scenariu pentru un program de non-ficțiune

America The Story Of Us • Division • HISTORY • Produs de Nutopia pentru History
Jenny Ash, Scenarist
Ed Fields, Contributing Scenarist

Anthony Bourdain: No Reservations • Prague • Travel Channel • Zero Point Zero Production, Inc.
Anthony Bourdain, Scenarist

The Buddha • PBS • David Grubin Productions, Inc.
David Grubin, Scenarist

Life • Challenges Of Life • Discovery Channel • O coproducție BBC/Discovery Channel/SKAI în asociere cu RTI Spa
Paul Spillenger, Scenarist

The National Parks: America’s Best Idea • The Last Refuge • PBS • Produs de Florentine Films și WETA Washington, D.C.
Dayton Duncan, Scenarist

Bucuresti, 18.08.2010

{mosloadposition user9}

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *