expoplast Sibiu 2019

Nominalizarile pentru Premiile Radio Romania Cultural

Cele mai importante realizari ale anului 2009 in diferite domenii ale culturii vor fi recunoscute si celebrate marti, 23 martie 2010, la Gala Premiilor Radio Romania Cultural care se va desfasura la Teatrul Odeon.

Vor fi acordate premii pentru unsprezece categorii, precum si trei premii speciale.
 
Cele trei distinctii speciale acordate de Radio Romania Cultural sunt:
– Premiul “In Memoriam Iosif Sava” – tenorului Teodor Ilincai;
– Premiul de Excelenţă – pianistului Valentin Gheorghiu;
– Premiul “Lux Mundi” – regizorului Liviu Ciulei.
 
La categoria „Poezie”, nominalizatii sunt:
– Dan Coman cu volumul Dicţionarul Mara;
– Alexandru Musina cu volumul Regele dimineţii;
– Claudiu Komartin cu volumul Un anotimp în Berceni;
– Angela Marinescu cu volumul Probleme personale;
– Radu Vancu, autorul volumului Monstrul fericit.
 
La “Proza” au fost nominalizate volumele:
– Medgidia, oraşul de apoi de Cristian Teodorescu;
– Cartea şoaptelor de Varujan Vosganian;
– Celelalte poveşti de dragoste de Lucian Dan Teodorovici;
– Şi Hams şi Regretel de Matei Florian;
– Frica şi pânda de Florin Constantin Pavlovici.
 
La categoria „Film” au fost nominalizaţi regizorii:
– Corneliu Porumboiu pentru filmul Poliţist, adjectiv;
– Radu Gabrea pentru filmul Călătoria lui Gruber;
– Adrian Sitaru pentru filmul Pescuit sportiv.

La categoria “Teatru”, nominalizarile sint urmatoarele:
– Alexandru Tocilescu, pentru regia spectacolelor Casa Zoikăi de Mihail Bulgakov (la Teatrul de Comedie) si Sfârşit de partidă de Samuel Beckett (la Teatrul Metropolis);
– Alexandru Dabija pentru spectacolul Pyramus & Thisbe 4 You dupa William Shakespeare (la Teatrul Odeon);
– Ioana Ieronim pentru traduceri pentru scena, stranse apoi in volum, si pentru studiile sale riguroase si documentate.
 
Nominalizatii la categoria “Arte plastice” sunt pictorii Adrian Ghenie, Vladimir Zamfirescu si Coca Niculescu.
 
Pentru categoria “Muzica” au fost nominalizati: pianista Luiza Borac, violonistul Remus Azoitei si pianistul Eduard Stan, precum si soprana Elena Mosuc.

La categoria “Educatie si invatamint”, lista nominalizarilor este urmatoarea: Valentin Grigore, presedintele Societatii Astronomice Romane de Meteori; organizatia studenteasca VIP – Voluntari pentru Idei si Proiecte; Muzeul National de Geologie din Bucuresti.
 
Nominalizatii la categoria „Stiinta” sunt:
– Calin Alexa, dr. in fizica, de la Institutul de Fizica si Inginerie Nucleara “Horia Hulubei”, Magurele;
– Nicolae Verga, dr. in biochimie si radioterapie;
– dr. Roxana Radvan, seful Centrului de Excelenta pentru Restaurare prin Tehnici Optoelectronice, Institutul National de Cercetare-Dezvoltare pentru Optoelectronica, Magurele;
– Doru Mugur Paul, specialist hematolog-oncolog, Spitalul Lincoln Memorial din New York, Statele Unite.
 
Publicatiile “Bucurestiul cultural” – supliment cultural al revistei 22, Teatrul azi, Observator cultural, Adevărul literar şi artistic au fost nominalizate la categoria “Reviste si suplimente culturale”.
 
La categoria “Emisiuni, campanii si transmisiuni TV culturale” nominalizarile sunt:
– Seria de transmisiuni de la Festivalul International “George Enescu” 2009 – TVR Cultural;
– Emisiunea Garantat 100%, realizator: Catalin Stefanescu – TVR 1;
– Campania “Restaurare” – TVR 1.
 
La sectiunea “Proiecte culturale, bienale si festivaluri”, au fost nominalizate urmatoarele festivaluri:
– Festivalul International “George Enescu” 2009;
– Festivalul International de Film “Transilvania”, Cluj-Napoca, 2009;
– AstraFilmFest, Sibiu, 2009;
– Festivalul International al Teatrului de Animatie “Bucurii pentru copii. Spectacole de colectie”, Bucuresti, 2009.

Bucuresti, 17.03.2010
{mosloadposition user9}

{mosloadposition user10}

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *