free download 78 travel guides written by experts

Nominalizarile pentru a 83-a editie a Premiilor OSCAR

Cel mai bun film de lung-metraj

· Black Swan
· The Fighter
· Inception
· The Kids Are All Right
· The King’s Speech
· 127 Hours
· The Social Network
· Toy Story 3
· True Grit
· Winter’s Bone

Cel mai bun actor într-un rol principal:

· Colin Firth pentru The King’s Speech
· Javier Bardem pentru Biutiful
· Jeff Bridges pentru True Grit
· Jesse Eisenberg pentru The Social Network
· James Franco pentru 127 Hours

Cel mai bun actor într-un rol secundar

· Christian Bale pentru The Fighter
· John Hawkes pentru Winter’s Bone
· Jeremy Renner pentru The Town
· Mark Ruffalo pentru The Kids Are All Right
· Geoffrey Rush pentru The King’s Speech

Cea mai bună actriţă într-un rol principal

· Annette Bening pentru The Kids Are All Right
· Nicole Kidman pentru Rabbit Hole
· Jennifer Lawrence pentru Winter’s Bone
· Natalie Portman pentru Black Swan
· Michelle Williams pentru Blue Valentine

Cea mai bună actriţă într-un rol secundar

· Amy Adams pentru The Fighter
· Helena Bonham Carter pentru The King’s Speech
· Melissa Leo pentru The Fighter
· Hailee Steinfeld pentru True Grit
· Jacki Weaver pentru Animal Kingdom

Cel mai bun film de animaţie (lung metraj)

· How to Train Your Dragon
· The Illusionist
· Toy Story 3

Cea mai bună regie

· Black Swan: Darren Aronofsky
· The Fighter: David O. Russell
· The King’s Speech: Tom Hooper
· The Social Network: David Fincher
· True Grit: Joel Coen, Ethan Coen

Cel mai bun film într-o limbă străină

· Biutiful (Mexic)
· Dogtooth (Grecia)
· In a Better World (Danemarca)
· Incendies (Canada)
· Outside the Law / Hors-la-loi (Algeria)

Cel mai bun scenariu-adaptare

· 127 Hours: Danny Boyle, Simon Beaufoy
· The Social Network: Aaron Sorkin
· Toy Story 3: Michael Arndt
· True Grit: Joel Coen, Ethan Coen
· Winter’s Bone: Debra Granik, Anne Rosellini

Cel mai bun scenariu

· Another Year: Mike Leigh
· The Fighter: Scott Silver, Paul Tamasy, Eric Johnson
· Inception: Christopher Nolan
· The Kids Are All Right: Lisa Cholodenko, Stuart Blumberg
· The King’s Speech: David Seidler

Cea mai bună scenografie

· Alice in Wonderland: Robert Stromberg, Karen O’Hara
· Harry Potter and the Deathly Hallows Part 1: Stuart Craig, Stephenie McMillan
· Inception: Guy Hendrix Dyas, Larry Dias, Doug Mowat
· The King’s Speech: Eve Stewart, Judy Farr
· True Grit: Jess Gonchor, Nancy Haigh

Cea mai bună imagine

· Black Swan: Matthew Libatique
· Inception: Wally Pfister
· The King’s Speech: Danny Cohen
· The Social Network: Jeff Cronenweth
· True Grit: Roger Deakins

Cele mai bune costume

· Alice in Wonderland: Colleen Atwood
· I Am Love: Antonella Cannarozzi
· The King’s Speech: Jenny Beavan
· The Tempest: Sandy Powell
· True Grit: Mary Zophres

Cel mai bun film documentar (lung metraj)

· Exit through the Gift Shop: Banksy şi Jaimie D’Cruz
· Gasland: Josh Fox, Trish Adlesic
· Inside Job: Charles Ferguson, Audrey Marrs
· Restrepo: Tim Hetherington, Sebastian Junger
· Waste Land: Lucy Walker, Angus Aynsley

Cel mai bun film documentar (scurt metraj)

· Killing in the Name
· Poster Girl
· Strangers No More
· Sun Come Up
· The Warriors of Qiugang

Cel mai bun montaj

· Black Swan: Andrew Weisblum
· The Fighter: Pamela Martin
· The King’s Speech: Tariq Anwar
· 127 Hours: Jon Harris
· The Social Network: Angus Wall, Kirk Baxter

Cel mai bun machiaj

· Barney’s Version: Adrien Morot
· The Way Back: Edouard F. Henriques, Gregory Funk, Yolanda Toussieng
· The Wolfman: Rick Baker, Dave Elsey

Cea mai bună coloană sonoră originală

· How to Train Your Dragon: John Powell
· Inception: Hans Zimmer
· The King’s Speech: Alexandre Desplat
· 127 Hours: A.R. Rahman
· The Social Network: Trent Reznor, Atticus Ross

Cea mai bună melodie original

· Country Strong: Tom Douglas, Troy Verges, Hillary Lindsey (“Coming Home”)
· Tangled: Alan Menken, Glenn Slater (“I See the Light”)
· 127 Hours: A.R. Rahman, Dido, Rollo Armstrong (“If I Rise”)
· Toy Story 3: Randy Newman (“We Belong Together”)

Cel mai bun film de animaţie (scurt metraj)

· Day & Night
· The Gruffalo
· Let’s Pollute
· The Lost Thing
· Madagascar, carnet de voyage / Madagascar, a Journey Diary

Cel mai bun film de scurt metraj (live action)

· The Confession
· The Crush
· God of Love
· Na Wewe
· Wish 143

Cel mai bun montaj de sunet

· Inception: Richard King
· Toy Story 3: Tom Myers, Michael Silvers
· Tron: Legacy: Gwendolyn Yates Whittle, Addison Teague
· True Grit: Skip Lievsay, Craig Berkey
· Unstoppable: Mark P. Stoeckinger

Cel mai bun mixaj de sunet

· Inception: Lora Hirschberg, Gary A. Rizzo, Ed Novick
· The King’s Speech: Paul Hamblin, Martin Jensen, John Midgley
· Salt: Jeffrey J. Haboush, Greg P. Russell, Scott Millan, William Sarokin
· The Social Network: Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick, Mark Weingarten
· True Grit: Skip Lievsay, Craig Berkey, Greg Orloff, Peter F. Kurland

Cele mai bune efecte special

· Alice in Wonderland: Ken Ralston, David Schaub, Carey Villegas, Sean Phillips
· Harry Potter and the Deathly Hallows Part 1: Tim Burke, John Richardson, Christian Manz, Nicolas Aithadi
· Hereafter: Michael Owens, Bryan Grill, Stephan Trojanski, Joe Farrell
· Inception: Paul Franklin, Chris Corbould, Andrew Lockley, Peter Bebb
· Iron Man 2: Janek Sirrs, Ben Snow, Ged Wright, Daniel Sudick

Va reamintim ca puteti urmari Gala de decernare a Premiilor Oscar, in direct si in exclusivitate la HBO, in varianta originala, nedublata, luni 28 februarie 2011, de la ora 3.00 dimineata.

Pe 1 martie de la ora 20:00, veti putea urmari versiunea editata si subtitrata.

Bucuresti, 22.02.2011

{mosloadposition user9}

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *