Marele derby Dinamo – Steaua a fost urmărit cu sufletul la gură de milioane de suporteri

Primul mare derby din 2016 dintre eternele rivale, Dinamo și Steaua, s-a încheiat la egalitate, cu scorul de 0 – 0.

Cele două formații promit o luptă înverșunată pentru a depăși faza semifinalelor din Cupa României în meciul retur, de pe 21 aprilie, partidă transmisă în direct de PRO TV.

Turul din Groapă din semifinalele Cupei României a fost lider de audiență pe toate segmentele de public, fiind urmărit de 1.9 milioane de telespectatori, la nivel național, pe întreg intervalul de difuzare, între 20:31 – 22:20. Cel mai urmărit minut al competiției, de la 21:39, a reunit 2.3 milioane de telespectatori. La nivelul publicului comercial, cu vârsta cuprinsă între 18 și 49 de ani, derby-ul Dinamo – Steaua a fost lider de audiență, obținând 10.6 puncte de rating și 21.9% share, în timp ce postul de pe locul doi a înregistrat 7.1 puncte de rating și 14.7% share.

Prima repriză a fost dominată de echipa antrenată de Laurențiu Reghecampf, Steaua ratând două mari ocazii, prin mijlocașul Chipciu. Echipa lui Mircea Rednic a preferat defensiva și un joc pe contraatac, neavând nicio ocazie semnificativă de gol. Steaua a dominat și a doua repriză, totalizând nu mai puțin de 5 ocazii mari de gol, Dinamo preferând să aștepte pe contraatac. Calificarea în finala competiției se decide în returul de pe 21 aprilie, difuzat de PRO TV!