free download 78 travel guides written by experts

La deceniu nou, haine noi: UNDERCLOUD inaugurează secțiuni de dans și performance

Se iau cele mai bune spectacole și se adună sub norul Festivalului Internațional de Teatru Independent UNDERCLOUD. Se abate de la rețeta tradițională și se adaugă două ingrediente noi: dans și performance. Se lasă timp de 10 zile să (se) joace, să danseze și să bucure inimile îndrăgostiților de artă independentă. Acestea sunt doar câteva dintre ingredientele care vor face cea de-a unsprezecea ediție UNDERCLOUD memorabilă.

UNDERCLOUD 2018 va avea loc în perioada 22-31 august în București, la ARCUB-Gabroveni și va găzdui peste 35 de evenimente din România, Anglia, China, Franța, Israel, Polonia și Portugalia.

Iubitorii de artă care vor participa la Festivalul UNDERCLOUD, realizat cu sprijinul Primăriei Capialei prin ARCUB, vor avea ocazia să participe la spectacole de teatru, spectacole-lectură, dans, performance, workshop-uri, conferințe, lansări de carte.

UNDERCLOUD 2018

Dansând cu norii

Anul acesta festivalul anunță două noutăți importante: crearea a două secțiuni – dans și performance – și invitarea unor producții independente din afara Bucureștiului.

„Intrăm într-un nou deceniu. UNDERCLOUD a crescut firesc, organic și a ajuns după 11 ani un reper al mișcării independente de teatru. De la an la an s-a transformat frumos, cu curaj, cu oameni cu viziune și a ajuns să fie un eveniment așteptat toată vara. Secțiunile noi vin în întâmpinarea gândului de a avea un festival de interferență artistică.”, spune Chris Simion-Mercurian, fondatoarea Festivalului.

Printre spectacolele de dans de anul acesta se numără și două producții din Israel: The Third Dance un show care pune în lumină romantismul și toate clișeele acestuia și Territorial Opera, conceput de Schlomit Fundaminsky, desemnată de Ministerul Culturii din Israel cea mai promițătoare tânără coregrafă.

Pe de altă parte, secțiunea performance include spectacole precum: Homo Love, Nok! Nok! și Institute of Change.

O altă noutate pe care o aduce această ediție este selecția unor spectacole independente din afara Bucureștiului. Este vorba de Complet alb (Iași), În umbra marelui plan (Cluj) și MaRo (Târgu-Mureș). Complet alb ne face să experimentăm ce simte un nevăzător, În umbra marelui plan este o ȋncercare de a reconstitui istoria unui experiment social, iar MaRo ne arată bizareriile relaţiilor româno-maghiare.

Stele călătoare

Dintre categoriile deja consacrate iese în evidență secțiunea de spectacole internaționale. La această ediție festivalul și-a îndreptat atenția către artiștii români care fac performanță în străinătate.

„Am continuat tradiția din ultimii cinci ani, aceea de a aduce invitați internaționali și spectacole străine în premieră în România, iar anul acesta punem reflectoarele pe artiștii români care au succes în afara țării și care sunt mai puțin cunoscuți aici”, a declarat Carla-Maria Teaha, directorul executiv al festivalului.

Astfel, UNDERCLOUD se va deschide cu The Fever (22 și 23 august), o producție franceză care o readuce acasă pe actrița Simona Măicănescu. Un spectacol monolog despre inegalitatea socială, The Fever este regizat de Lars Norén, considerat cel mai important dramaturg suedez după August Strindberg. Textul aparține lui Wallace Shawn, celebru actor și scriitor hollywoodian care a colaborat cu regizori precum Woody Allen.

O altă producție care pune în evidență contribuția unui român la un spectacol internațional este Stretto (22 august). Spectacolul îl are în centru pe dansatorul, profesorul și coregraful Romulus Neagu, stabilit în Portugalia.

Pe 24 august veți putea urmări performance-ul londonez Victory Over The Sun, bazat pe spectacolul omonim din 1913 care la momentul lansării a schimbat arta de avangardă din Rusia.

Alchimie culturală

În program își vor face loc și anul acesta spectacolele-lectură, workshop-urile și lansările de carte.

RECOMANDAM:  Parteneri de top la Programatica 2010

Din seria spectacolelor-lectură fac parte „Orbi” (de Petronela Rotaru) și „mai drăguț decît dostoievski” (de Nora Iuga și Angela Baciu), dramatizate de Chris Simion-Mercurian.

De asemenea, profesioniștii din industria artelor spectacolului vor putea interacționa cu artiștii străini prin două workshop-uri de excepție: Jarosław Fret, regizor al Institutului Grotowski din Polonia și regizorul chinez Tang Shu-Wing, denumit și „Achimistul teatrului minimalist”.

Programul complet al UNDERCLOUD 2018 este disponibil pe www.undercloud.ro.

Schimbările care ar putea interveni vor fi anunțate pe site și pe pagina de Facebook a festivalului.

Biletele pot fi achiziționate online prin mystage sau eventbook.

Începând cu luni, 13 august, spectatorii beneficiază de campania 1+1 VIAȚA FĂRĂ CASH, susținută de Raiffeisen Bank: la 1 bilet cumpărat cu un card Raiffeisen Bank de la Casa de Bilete ARCUB- Gabroveni (str. Lipscani 84-90), al doilea bilet este oferit cadou. Această promoție nu este valabilă și pentru biletele cumpărate online.

UNDERCLOUD a fost creat în 2008 și este primul festival de teatru independent din România. Din 2014 se desfăşoară sub egida programului Europe for Festivals. Festivals for Europe, un important certificat internaţional atribuit de Comisia Europeană şi Asociaţia Festivalurilor din Europa.

UNDERCLOUD este un eveniment organizat cu sprijinul Primăriei Municipiului București prin ARCUB – Centrul Cultural al Municipiului București (Str. Lipscani nr. 84 – 90 cu corespondent în strada Gabroveni nr. 50-53).

Eveniment cultural co-finanțat de Ministerul Culturii și Identității Naționale.

UNDERCLOUD este creat și organizat de Asociația UNDERCLOUD.

Sponsorii ediției 11: Raiffeisen Bank, Staropramen, Kinder.

Promovat de Adevărul, Dilema Veche, Euromedia, National Geographic, IQads, Agerpres, BIZ, Liternet.ro.

Susținut de Primăria Capitalei prin ARCUB.

Aplaudat de Radio Guerrilla.

PROGRAM UNDERCLOUD 2018 – EDIȚIA A XI-A

22. AUGUST

THE FEVER – SALA ARCE – 19:00 SECȚIUNEA INTERNAȚIONALĂ
FRANȚA – PARIS
Text: Wallace Shawn
Cu/With: Simona Măicănescu
Regie/Directed by: Lars Norén
Spectacol în limba engleză
Durata: 1h20

STRETTO – SALA MARE – 20:30 SECȚIUNEA INTERNAȚIONALĂ
PORTUGALIA – LISABONA
Direcție artistică, Creație și Interpretare: Romulus Neagu
Durata: 1h (cu discuții după)

ÎNGRIJITORUL – SALA STUDIO – 21:00 CONCURS
ROMÂNIA – BUCUREȘTI
Text: Harold Pinter
Regie: Radu Iacoban
Distribuție: Liviu Pintilieasa, Andrei Seușan, Ionuț Grama
Durata: 1h30

ÎN DOI – 21:00 CONCURS
ROMÂNIA – BUCUREȘTI
Text: după Matei Vișniec
Regie și Concept: Alex Nagy
Distribuție: Alina Chinie, Dani Ionescu
Durata: 15 minute
Spectacolul se joacă într-o mașină

23. AUGUST

THE FEVER – SALA ARCE – 19:00 SECȚIUNEA INTERNAȚIONALĂ
FRANȚA – PARIS
Text: Wallace Shawn
Cu/Avec: Simona Măicănescu
Regie/Mise-en-scène: Lars Norén
Spectacol în limba franceză
Durata: 1h20

CONU’ LEONIDA FAȚĂ CU REACȚIUNEA – SALA BOLȚI – 20:00 CONCURS
ROMÂNIA – BUCUREȘTI
Text: Ion Luca Caragiale
Regie: Florin Liță
Distribuție: Cristina Casian, Florina Gleznea, Ionuț Grama
Durata: 1h

PRODUSE DOMESTICE – SALA MARE – 21:00 CONCURS
ROMÂNIA – BUCUREȘTI
Text: Xandra Popescu
Regie: Ioana Păun
Distribuție: Ioana Flora și Smaranda Nicolau
Spectacol în limba engleză
Durata: 1h30

ÎN DOI – 21:00 CONCURS
ROMÂNIA – BUCUREȘTI
Text: după Matei Vișniec
Regie și Concept: Alex Nagy
Distribuție: Alina Chinie, Dani Ionescu
Durata: 15 minute
Spectacolul se joacă într-o mașină

24. AUGUST

COMPLET ALB – SALA STUDIO (49 de spectatori) – 19:00 CONCURS
ROMÂNIA – IAȘI
Text: Ana-Maria Nistor după José Saramago
Concept și regie: Octavian Jighirgiu
Distribuție: Andreea Darie, Alexandru Dobynciuc, Andreea Enciu, Ancuța Gutui, Ovidiu Ivan, Theodor Ivan, Cătălin Ștefan Mândru, Daniel Onoae
Durata: 1h50

RECOMANDAM:  Informatii despre cumpararea biletelor pentru spectacolul

VICTORY OVER THE SUN – SALA ARCE – 19:00 SECȚIUNEA INTERNAȚIONALĂ
ANGLIA – LONDRA
Text: Aleksei Kruchenykh
Regie: Gary Merry
Distribuție: Nia Davies, Hilary Derrett, Penelope Dimond, Gary Merry, Sean Patterson
Spectacol în limba engleză
Durata: 1h

VÂRSTELE LUNII – SALA MARE – 20:00 INVITAT DIN ȚARĂ
ROMÂNIA – BUCUREȘTI
Text: Sam Shepard
Regie: Toma Dănilă
Distribuție: Gelu Nițu, Constantin Cojocaru
Durata: 1h10

CARE DINTRE NOI? – SALA MARE – 21:30
ROMÂNIA – BUCUREȘTI
Text: Chris Simion-Mercurian
Fotografie: Cătălina Flăminzeanu
Bazat pe o experiență reală
Durata: 1h

ÎN DOI – 21:00 CONCURS
ROMÂNIA – BUCUREȘTI
Text: după Matei Vișniec
Regie și Concept: Alex Nagy
Distribuție: Alina Chinie, Dani Ionescu
Durata: 15 minute
Spectacolul se joacă într-o mașină

25. AUGUST

GROUNDED – SALA STUDIO – 18:00 CONCURS
ROMÂNIA – BUCUREȘTI
Text: George Brant
Regie: Ligia Ciornei
Distribuţie: Isabela Neamțu
Durata: 1h05

MAI DRĂGUȚ DECÎT DOSTOIEVSKI – SALA BOLȚI – 19:00
ROMÂNIA – BUCUREȘTI
Text: Nora Iuga și Angela Baciu
Dramatizare: Chris Simion-Mercurian
Spectacol-lectură în prezența autoarelor
Durata: 1h

BUTOIUL CU FERICIRE – SALA ARCE – 20:00 INVITAT DIN ȚARĂ
ROMÂNIA – BUCUREȘTI
Scenariu și Regie: Ivona Boitan
Distribuție: Anca Sigartău, Tiberiu Păun
Durata: 1h15

O SPOVEDANIE – SALA MARE – 21:00 INVITAT DIN ȚARĂ
ROMÂNIA – BUCUREȘTI
Adaptare liberă: Emanuel Pârvu după un scenariu de Dan Chișu
Regie: Emanuel Pârvu
Distribuție: Adrian Titieni, Alexandru Papadopol, Mircea Gheorghiu, Emanuel Pârvu, Constantin Cojocaru (voce)
Durata: 1h20

ÎN DOI – 21:00 CONCURS
ROMÂNIA – BUCUREȘTI
Text: după Matei Vișniec
Regie și Concept: Alex Nagy
Distribuție: Alina Chinie, Dani Ionescu
Durata: 15 minute
Spectacolul se joacă într-o mașină

26. AUGUST

UNDERCLOUD TALKS – SALA ARCE – 17:00
Cu: DINU SĂRARU
Durata: 1h30

ASTĂZI MAI BINE NU M-AȘ FI ÎNTÂLNIT CU MINE ÎNSĂMI – SALA BOLȚI – 18:00
ROMÂNIA – BUCUREȘTI
Text: Herta Müller
Distribuție: Simona Măicănescu
Spectacol-lectură
Durata: 1h30

SUB PRAGUL DE SUS – SALA MARE – 18:00 INVITAT DIN ȚARĂ
ROMÂNIA – BUCUREȘTI
Text: Glen Berger
Distribuție: Răzvan Vasilescu
Durata: 1h15

MaRo – SALA STUDIO – 19.00 CONCURS
ROMÂNIA – TÂRGU MUREȘ
Text: Székely Csaba
Regie: Andi Gherghe
Distribuție: Raisa Ané, Botond Farkas Benedek, Csaba Ciugulitu, Fodor Piroska, Ágnes Keresztes, Ștefan Mura, Nagy István
Spectacol bilingv: română – maghiară (supratitrat în ambele limbi)
Durata: 1h30

STĂ SĂ PLOUĂ – SALA MARE – 21:00 CONCURS
ROMÂNIA – BUCUREȘTI
Text și Regie: Lia Bugnar
Distribuţie: Irina Antonie, Ilona Brezoianu, Mădălina Craiu, Anghel Damian
Durata: 1h30

ÎN DOI – 21:00 CONCURS
ROMÂNIA – BUCUREȘTI
Text: după Matei Vișniec
Regie și Concept: Alex Nagy
Distribuție: Alina Chinie, Dani Ionescu
Durata: 15 minute
Spectacolul se joacă într-o mașină

27. AUGUST

CONSTELAȚII – SALA ARCE – 19:00 CONCURS
ROMÂNIA – BUCUREȘTI
Text: Nick Payne
Regie și Scenografie: George Dogaru
Distribuţie: Ioana Barbu, Marin Grigore
Durata: 1h25

EINE KLEINE NACHTMUSIK – SALA MARE – 20:30 CONCURS
ROMÂNIA – BUCUREȘTI
Texte: Gigi Căciuleanu şi un fragment de scenariu original de Comedia dell’Arte aparţinând lui W.A. Mozart
Distribuție: Lari Giorgescu
Durata: 1h10

ÎN DOI (în mașină) – 21:00 CONCURS
ROMÂNIA – BUCUREȘTI
Text: după Matei Vișniec
Regie și Concept: Alex Nagy
Distribuție: Alina Chinie, Dani Ionescu

HOMO LOVE – SALA STUDIO – 22:00 CONCURS
ROMÂNIA – BUCUREȘTI
Autor: Paul Cimpoieru
Distribuție: Paul Cimpoieru
Durata: 1h30

28. AUGUST

OMUL DANS – SALA ARCE – 18:30
ROMÂNIA – BUCUREȘTI
Autor: Ludmila Patlanjoglu
Personaj principal: Gigi Căciuleanu
Carte eveniment. Lansare în prezența autoarei și a invitaților săi
Durata: 1h

RECOMANDAM:  Alpinistul Constantin Lacatusu, primul roman cuceritor al Everestului, demareaza

STABAT MATER – SALA MARE – 19:00 CONCURS
ROMÂNIA – BUCUREȘTI
Regie: Amalia Olaru
Distribuție: Ioana Marchidan, Arcadie Rusu & featuring opera singers
Durata: 1h15

ÎN DOI – 21:00 CONCURS
ROMÂNIA – BUCUREȘTI
Text: după Matei Vișniec
Regie și Concept: Alex Nagy
Distribuție: Alina Chinie, Dani Ionescu
Durata: 15 minute
Spectacolul se joacă într-o mașină

CU CE VĂ SERVESC? – SALA MARE – 21:30 INVITAT DIN ȚARĂ
ROMÂNIA – BUCUREȘTI
Text: Pascal Bruckner
Regie: Chris Simion-Mercurian
Distributie: Maia Morgenstern, Rodica Mandache, Cabiria Morgenstern
Scenografie: Maria Miu
Durata : 1h20
Spectacol care susține proiectul G53 – PRIMUL TEATRU CONSTRUIT ÎMPREUNĂ
www.grivita53.ro

29. AUGUST

TERRITORIAL OPERA – SALA MARE – 19:00 SECȚIUNEA INTERNAȚIONALĂ
ISRAEL – JERUSALEM
Concept: Shlomit Fundaminsky
Distributie: Or Ashkenazi, Tomer Navot, Zuki Ringert, Sahar Azimi
Durata: 50 min.

Nok Nok – SALA STUDIO – 20:00 CONCURS
ROMÂNIA – BUCUREȘTI
Text: adaptare a cărții „Anul gândirii magice” de Joan Didion
Regie: Nicoleta Lefter
Distribuție: Flavia Giurgiu
Durata: 1h

ORBI – SALA ARCE – 21:00
ROMÂNIA –BUCUREȘTI
Text: Petronela Rotar
Distribuție: Ilona Brezoianu, Vlad Logigan, Cristi Iacob, Gabriela Iacob, Carla Maria Teaha
Dramatizare și Regie: Chris Simion-Mercurian
Spectacol-lectură
Durata: 1h20

CÂND TIMPUL STĂ PE LOC – SALA MARE -21:00 CONCURS
ROMÂNIA – BUCUREȘTI
Text: de Donald Margulies
Regie: Bogdan Budeş
Distribuție: Mihaela Sîrbu, Andi Vasluianu, Dorin Andone, Diana Roman
Durata: 2h

ÎN DOI – 21:00 CONCURS
ROMÂNIA – BUCUREȘTI
Text: după Matei Vișniec
Regie și Concept: Alex Nagy
Distribuție: Alina Chinie, Dani Ionescu
Durata: 15 minute
Spectacolul se joacă într-o mașină

30 AUGUST

INSTITUTE OF CHANGE – SALA MARE – 19:00 CONCURS
ROMÂNIA – BUCUREȘTI
Direcție și Coordonare: Paul Dunca
Distribuție: Mădălina Brândușe, Carmen Coțofană, Renate Dinu, Paul Dunca, Alice Monica Marinescu, Maria Mora, Ada Mușat, Vava Ștefănescu
Durata: 1h15

FOREPLAY – SALA STUDIO 20:30 CONCURS
ROMÂNIA – BUCUREȘTI
Text și Regie: Ozana Nicolau
Distribuție: Ioana Anastasia Anton, Voica Oltean, Mihaela Rădescu, Viorel Cojanu
Durata: 1h15

THE THIRD DANCE – SALA MARE – 21:30 SECȚIUNEA INTERNAȚIONALĂ
ISRAEL – JERUSALEM
Coregrafie: Niv Sheinfeld și Oren Laor
Distribuție: Niv Sheinfeld și Oren Laor
Durata: 1h15

ÎN DOI – 21:00 CONCURS
ROMÂNIA – BUCUREȘTI
Text: după Matei Vișniec
Regie și Concept: Alex Nagy
Distribuție: Alina Chinie, Dani Ionescu
Durata: 15 minute
Spectacolul se joacă într-o mașină

COLIBRI – SALA BOLȚI – 22:00 INVITAT DIN ȚARĂ
ROMÂNIA – BUCUREȘTI
Text: Garret Jon Groenveld
Regie și Scenografie: Daniel Popa
Distribuție: Daniel Popa și Irina Margareta Nistor
Durata: 1h30

31 AUGUST

ÎN URMA MARELUI PLAN – SALA MARE – 18:30 CONCURS
ROMÂNIA – CLUJ
Text și Regie: Catinca Drăgănescu
Distribuție: Raluca Mara, Oana Mardare, Paula Rotar, Doru Taloș
Durata: 1h30

A.A.A – SALA MARE – 20:30 INVITAT DIN ȚARĂ
ROMÂNIA – BUCUREȘTI
Text și regie: Chris Simion–Mercurian
Distribuție: Ioana Marchidan, Vlad Bîrzanu, Alin State, Carla Maria Teaha/Alexandra Fasola, Irina Margareta Nistor
Scenografie: Adina Mastalier
Coregrafie: Ioana Marchidan
Producție: Grivița 53
Durata: 1h10

GALA PREMIILOR UNDERCLOUD 2018 – 22:00

f64.ro%20

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

##################################################### #####################################################