free download 78 travel guides written by experts

Inaugurarea programului Sibiu Capitala Culturala Europeana 2007

Trecerea dintre ani va fi sarbatorita prin doua zile pline de evenimente, atat pentru sibieni cat si pentru turistii romani si straini. Astfel, 31 decembrie 2006 va marca integrarea Romaniei in Uniunea Europeana, iar 1 ianuarie 2007 va deschide oficial programul Sibiu Capitala Culturala Europeana 2007.

Evenimentele care vor avea loc in cursul zilei de 1 ianuarie vor prefata deschiderea oficiala a programul SCCE 2007. Astfel la ora 18.00 Biblioteca Judeteana Astra isi va deschide oficial portile, iar o ora mai tarziu Philarmonie der Nationen condusa de Maestrul Justus Frantz va oferi un concert extraordinar in Sala Thalia.

La ora 20.00, compania franceza Groupe F va incepe in doua cartiere ale Sibiului – cartierul Strand si Valea Aurie – un  spectacolul de muzica, lumini si pirotehnie “Noaptea Cometelor”, spectacol ce va continua in Parcul Cetatii si Cazarma 90;  in acelasi timp, din diverse locatii inalte din Sibiu, se vor lansa 2 400 de comete.

Un spectacol de “teatru al focului”, cu muzicieni, dansatori, pirotehnisti, cu decoruri impresionante si imagini proiectate pe fatadele cladirilor, se va desfasura in Piata Mare si se va incheia cu putin inainte de ora 00.00.

Groupe F, una din cele mai renumite companii europene specializata in conceperea si realizarea spectacolelor artistice pirotehnice, este cunoscuta pentru imaginile incredibile produse cu ajutorul focului, pentru muzica live impresionanta si pentru instalatiile pirotehnice sofisticate cu care isi produc spectacolele. Membrii companiei sunt actori ai teatrului de strada, comedianti, muzicieni, fotografi, mecanici, ingineri, acrobati si dansatori.

La miezul noptii va concerta in Piata Mare renumitul Chris Norman impreuna cu Smokie, seara incheindu-se cu un alt spectacol de focuri de artificii.

Nici Revelionul 2007 nu va fi mai prejos, acesta urmand sa marcheze intrarea oficiala a Romaniei in Uniunea Europeana.
La ora 19:00, iubitorii de muzica de orga pot asculta un concert la Biserica Evanghelica, iar in Piata Mare, incepand cu orele 21:00, vor concerta formatiile East 17 si Phoenix. Miezul noptii va fi sarbatorit cu focurile de artificii, in Piata Mare, Piata Mica, Zona Turnisor, Cartier Terezian, focuri de artificii oferite de Artificii Orastie.

SIBIU CAPITALA CULTURALA EUROPEANA 2007
Program 31 decembrie 2006 – 1 ianuarie 2007

31 Decembrie 2006
19:00 La cumpăna dintre ani, Concert de orgă (240min.)
          Biserica Evanghelică
21:30 Concert EAST 17 – Piaţa Mare (40 min.)
23:00 Concert PHOENIX (I) – Piaţa Mare (50 min.)
24:00 Pe aripi de foc, Focuri de artificii (20 min.)
          Piaţa Mare, Piaţa Mică, Zona Turnişor, Cartier Terezian
00:20 Concert PHOENIX (II) – Piaţa Mare (70 min.)
01:30 Pe aripi de foc, Focuri de artificii – Piaţa Mare (15 min.)

1 Ianuarie 2007
17:00 Deschiderea oficială a Bibliotecii Judeţene ASTRA
          Noua clădire ASTRA (90 min)
18:30 PHILHARMONIE DER NATIONEN, Concert Extraordinar (intrare pe bază de invitaţie şi acreditare)
          Sala Thalia (135 min)

INAUGURARE SIBIU CAPITALĂ CULTURALĂ EUROPEANĂ 2007
GROUPE F – Noaptea cometelor (spectacole de muzică, lumină şi pirotehnie)
20:15 Cartier Ştrand (20 min)
21:15 Cartier Valea Aurie (10 min)
21:25 Ploaie de stele deasupra oraşului Sibiu (120 min)
22:30 Cazarma 90 şi Parcul Cetăţii (10 min)
23:00 Piaţa Mare (50 min)

00:00 CHRIS NORMAN/Smokie
          Concert – Piaţa Mare (70 min)
01:10 Fântâna de foc, Focuri de artificii – Piaţa Mare (20 min)

Bucuresti, 18.12.2006

{mosloadposition user10}

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *