free download 78 travel guides written by experts

Festivalul International de Folclor “Muzici si Traditii in Cismigiu”

– 20-22 iunie

· Doua mii de artisti vor urca pe cele trei scene amplasate in Parcul Cismigiu;
· Evenimentul va debuta cu parada costumelor populare;
· Pe langa artisti din toate zonele Romaniei si ansambluri din Bulgaria, Letonia, Republica Moldova si Serbia, la festival vor participa si reprezentanti ai minoritatilor nationale: aromână, tătară, italiană, moldovenească, turcă, elenă, maghiară, germană, rromă, ucrainiană, bulgară, rusă și letonă.

Proiect al Primariei Municipiului Bucuresti, organizat prin creart, Festivalul International de Folclor “Muzici şi Tradiţii în Cişmigiu” este un eveniment de exceptie care promoveaza cultura traditionala autohtona si straina si care reuneste anual doua mii de artisti din toate regiunile Romaniei, ansambluri ale minoritatilor nationale precum si ansambluri din Bulgaria, Letonia, Republica Moldova si Serbia.

Ajuns la cea de-a opta editie, Festivalul International de Folclor se va desfasura in perioada 20-22 iunie 2014, in parcul Cismigiu, sub titulatura “Muzici şi Tradiţii în Cişmigiu”. Festivalul face parte din seria de evenimente menite sa celebreze 555 de ani de la prima atestare documentara a Bucurestiului.

Astfel, evenimentul va reuni spectacole de folclor traditional, targ de mestesugari care va include, pe langa produsele traditionale romanesti si demonstratii ale mesterilor populari, o zona dedicata spectacolelor de folclor reinterpretat, ateliere de creatie, teatru pentru copii, o zona gastronomica precum si plimbari cu trasuri si ponei.

Deschiderea evenimentului va fi marcata vineri, 20 iunie, la ora 15:00 de o parada a costumelor populare ce se va desfaşura pe traseul: Ateneul Roman– Calea Victoriei – Cercul Militar – B-dul Regina Elisabeta – Parcul Cişmigiu.

Timp de trei zile, Festivalul se va desfasura pe cele trei scene amplasate in cel mai vechi parc din Bucuresti astfel:

Programul de la Scena Mare va fi împartit dupa zone geografice: vineri vor urca pe scena ansambluri folclorice profesioniste si solisti de muzica populara renumiti din Dobrogea, Crisana si Muntenia, sambata va fi randul celor din Oltenia, Moldova si Maramures, urmand ca duminica sa fie celebrat cantecul si jocul din Banat, Transilvania si Bucovina.

De asemenea, cea de-a doua scena a Festivalului va fi dedicata cantecelor si jocurilor interpretate de copii si tot aici se va lansa si albumul Orchestrei Valahia.

Cel de-al treilea spatiu destinat Festivalului – Fân Zone. Intr-un spatiu rustic, publicul va sta pe iarba, printre capite de fan si va putea asculta fragmente de folclor autentic reinterpretat de DJ si trupe cunoscute. Copiii si tinerii vor fi intampinati de ateliere de creatie, unde vor invata mestesuguri traditionale: tesut, cusut, pictura, sculptura si modelaj.

Pe scena Fân Zone, in prima parte a zilei cei mici sunt invitati la piese de teatru puse in scena de actorii teatrului Ion Creanga, dar si la cursuri de dans, sustinute de instructorii de la ConSabor. Astfel, cei mici si nu numai vor invata sa danseze pe ritmuri de merengue si bachata.
Seara, pe scena de la Fân Zone vor urca artisti precum Maria Radu and Band, Nightlosers, Hara, Adrian Nour și Trio Zamfirescu, Cobzality, Mara & Kult Studio, Alina Manole & Band, Dj Gojira, Georgiana Mănăila & Misteria Carpatica, Cornelia Tihon & Band, Liverpool – A Tribute to The Beatles, Aylin and The Lucky Charms, Classic Beat Orchestra și mulți alții.

Celebrand Ziua Internationala a Iei, Festivalul International de Folclor invita toti vizitatorii sa adopte o tinuta de inspiratie folclorica pe care fotografii oficiali ai evenimentului o vor surprinde si distribui pe pagina de Facebook a manifestatiei sub hashtag-ul #sepoartaromaneste.

Accesul la Festivalul International de Folclor „Muzici si Traditii în Cismigiu” este liber.

Coproducator: TVR 1
Partener Cultural: Institutul Cultural Roman
Partener Fan Zone: Radio ZU
Sponsori: Cola-Cola, Silva
Cu sprijinul: RATB
Parteneri media: Radio Romania Cultural, Radio Romania Muzical, Radio Romania Bucuresti FM, Libertatea, Ring, TV City, Zile si Nopti, IQool, Art Act Magazine, Big City Life, Calendar Evenimente, Cooperativa Urbana, PRwave, Modernism, onlinegallery.ro.

Festivalul Internațional de Folclor
„Muzici și Tradiții în Cișmigiu”
20- 22 iunie 2014
ediţia a VIII-a

Vineri, 20 iunie 2014


Parada costumului tradițional
15.00 – 15.30 Piața George Enescu (Ateneul Român) – Calea Victoriei – Bulevardul Regina Elisabeta – Parcul Cişmigiu (Intrarea Arhivele Statului).
Ansambluri naționale şi internaționale, comunități şi minorități naționale, fanfare
peste 450 de persoane

Târg de meşteşugari: 10.00 – 22.00
Zonă gastronomică: 10.00 – 22.00
Ateliere de creaţie: 11.00 – 13.00 / 17.00 – 20.00

Reprezentaţii ale fanfarelor în Parcul Cişmigiu: 15.30 – 16.00

Fanfara „Chetriş” din Iaşi
Fanfara „Trandafirul” din Calafindeşti, Suceava
Fanfara din Rupea, Braşov
Fanfara din Hudeşti, Botoşani

Program artistic scenă principală

16.00 – 16.15 Comunitatea aromână, Ansamblul „Sarighiol de Deal” din Tulcea
16.15 – 16.30 Minoritatea tătară turco-musulmană, Ansamblul „Karadeniz” din Constanţa
16.30 – 16.45 Minoritatea italiană, Grupul „Allegria” din Tulcea
16.45 – 17.00 Comunitatea ruşilor – lipoveni, Ansamblul „Molodt” din Tulcea
17.00 – 17.15 Minoritatea greacă, Ansamblul „Ellas” din Bucureşti
17.15 – 17.30 Minoritatea maghiară, Ansamblul „Ordogborda” din Harghita
17.30 – 17.45 Minoritatea germană, Ansamblul „Korona” din Braşov
17.45 – 18.00 Ansamblul multietnic „Doina Dobrogei” din Medgidia
18.00 – 18.30 Ansamblul „Baladele Deltei” din Tulcea
18.30 – 19.00 Ansamblul „Cununa Carpaţilor” din Bucureşti
19.00 – 19.30 Ansamblul „Burnasul” din Alexandria
19.30 – 20.00 Minoritatea ucraineană, Ansamblul „Cervona Kalena” din Suceava
20.00 – 20.35 Prezentarea ansamblurilor din străinătate
20.35 – 20.50 Deschiderea oficială
20.50 – 21.00 Ansamblul căluşăresc „Colelia” din Olt
21.00 – 22.00 Mircea Rusu Band

FÂN ZONE

Spaţiu gastronomic: 12.00 – 22.00
Ateliere de creaţie: 16.00 – 20.00

Limonada lui Iulian – proiect caritabil pentru copii: 12.00 – 22.00
Mândra Chic – Proiectul „Bun românesc”: 12.00 – 20.00
Concept Jupiter Lab – laborator de design: 12.00 – 22.00

Program artistic scenă FÂN ZONE

16.00 – 17.00 Cornelia Tihon & Band
17.00 – 17.45 Classic Beat Orchestra
17.45 – 18.30 Alina Manole & Band
18.30 – 19.30 DJ Gojira
19.30 – 20.15 Maria Radu & Band
20.15 – 21.00 Liverpool Band – A Tribute to The Beatles
21.00 – 22.00 Georgiana Mănăilă & Misteria Carpatica

Sâmbătă, 21 iunie 2014

Târg de meşteşugari: 10.00 – 22.00
Zonă gastronomică: 10.00 – 22.00
Ateliere de creaţie: 11.00 – 13.00 / 17.00 – 20.00
Plimbări cu trăsuri şi ponei: 10.00 – 20.00

Program artistic scenă Foișor
„Secțiunea de cântece și jocuri interpretate de copii”

11.00 – 11.40 Comunitatea elenă Prahova, Ansamblul „Hara” şi Ansamblul „Kymata”
11.40 – 12.10 Corul de copii Radio
12.10 – 12.40 Grupul de copii „Sunetul Muzicii” din Bucureşti
12.40 – 13.20 Grupul de copii „Mlădiţe Ilfovene” din Clinceni
13.20 – 13.50 Ansamblul „Zestrea Budureşii” din Bihor
13.50 – 14.20 Ansamblul de copii „Mugurașul” din Dolj
14.20 – 14.50 Ansamblul de copii „Cosăul” din Maramureș

Program artistic scenă principală

16.00 – 16.30 Orchestra Populară Radio
cu Ioan Drăgan, Ioana Ardelean, Ancuţa Corlăţeanu,
Gheorghiţa Nicolae şi Marioara Man Gheorghe
16.30 – 17.00 Ansamblul „Rapsodia Vasluiului” din Vaslui
17.00 – 17.40 Ansamblul „Doina Gorjului” din Târgu Jiu, cu Dumitru Zamfira
17.40 – 18.10 Ansamblul „Joc” din Republica Moldova
18.10 – 18.20 Moment umoristic
18.20 – 19:00 Ansamblul „Transilvania”din Baia Mare, cu Angela Buciu
19:00 – 19.40 Ansamblul „Ovcharska Pesen” din Dorkovo, Bulgaria
19.40 – 21.00 Orchestra „Lăutarii” din Chișinău, dirijor maestrul Nicolae Botgros
Recital al tinerilor laureaţi ai marilor festivaluri de folclor
şi vedete ale muzicii populare româneşti: Dumitru Fărcaş, Steliana Sima,
Nicuşor Iordan şi Gheorghe Turda
21.00 – 22.00 Damian Drăghici – „Naiul Românesc”

FÂN ZONE

Spaţiu gastronomic: 10.00 – 22.00
Ateliere de creaţie: 10.00 – 20.00

Limonada lui Iulian – proiect caritabil pentru copii: 10.00 – 22.00
Mândra Chic – Proiectul „Bun românesc”: 10.00 – 20.00
Concept Jupiter Lab– laborator de design: 10.00 – 22.00

Program artistic scenă FÂN ZONE

10.00 – 11.00 Teatru pentru copii – „Un lup, o capră şi trei iezi”, Teatrul Ion Creangă
11.00 – 12.00 Curs de dans în aer liber – Merengue, Şcoala de dans „Con Sabor”

17.30 – 18.15 Breeze
18.15 – 19.15 Adrian Nour & Trio Zamfirescu
19.15 – 20.15 Aylin & The Lucky Charms
20.15 – 21.00 Mara & KSA
21.00 – 22.00 Nightlosers

Duminică, 22 iunie 2014

Târg de meşteşugari: 10.00 – 22.00
Zonă gastronomică: 10.00 – 22.00
Ateliere de creaţie: 11.00 – 13.00 / 17.00 – 20.00
Plimbări cu trăsuri şi ponei: 10.00 – 20.00

Program artistic scenă Foișor
„Secțiunea de cântece și jocuri interpretate de copii”

11.00 – 11.30 „Dance World” – trupa de dans, coregraf Alina Cimpoieru
11.30 – 12.00 Grupul de copii „Tecucelul” din Galați
12.00 – 12.30 Orchestra de copii „Hora” din Bucureşti
12.30 – 13.00 Ansamblul „Spice Mureşene” din Târgu Mureş
13.00 – 13.30 Ansamblul „Mugurelul” din Câmpia Turzii
13.30 – 14.20 Ansamblul „Săpânţana” din Săpânţa, Maramureş

16.00 – 16.30 Lansarea albumului „Autentic Românesc” al Orchestrei „Valahia”,
dirijor maestrul Marius Zorilă
16.30 – 17.00 Sesiune de autografe şi fotografii

Program artistic scenă principală

16.30 – 17.20 Ansamblul artistic „Jidvei România” din Sibiu
17.20 – 18.00 Ansamblul „Mureşul” din Târgu Mureş
18.00 – 18.10 Moment umoristic
18.10 – 18.40 Ansamblul „Nikola Tesla” din Serbia
18.40 – 19.30 Ansamblul „Ciprian Porumbescu” din Suceava
19.30 – 20.00 Folk Dance Group „Erla” din Letonia
20.00 – 22.00 Orchestra „Valahia”, dirijor maestrul Marius Zorilă
cu Antonia Stoian, Maria Băndoiu, Maria Loga, Stana Stepănescu,
Gabriela Tuţă, Lavinia Goste, Dinu Iancu Sălăjanu, Denis Drăghici,
Ingrid Boengiu, Ştefan Constantin Moacă, Petrică Mâţu Stoian,
Niculina Stoican, Valentin Bertea, Andreea Haisan,
Matilda Pascal Cojocăriţa şi Ştefan Cigu.

FÂN ZONE

Spaţiu gastronomic: 10.00 – 22.00
Ateliere de creaţie: 10.00 – 20.00

Limonada lui Iulian – proiect caritabil pentru copii: 10.00 – 22.00
Mândra Chic – Proiectul „Bun românesc”: 10.00 – 20.00
Concept Jupiter Lab – laborator de design: 10.00 – 22.00

Program artistic scenă FÂN ZONE

10.00 – 11.00 Teatru pentru copii – „De-aş fi Scufiţa Roşie”, Teatrul Ion Creangă
11.00 – 12.00 Curs de dans în aer liber – Bachata, Şcoala de dans „Con Sabor”

17.00 – 17.45 Peejay Vincent & Ikhaya Band
17.45 – 18.30 Balkan Session – Village Jazz
18.30 – 19.30 White Mahala
19.30 – 20.15 Irina Sârbu & Band
20.15 – 21.00 Hara
21.00 – 22.00 Cobzality

Bucuresti, 17.06.2014
{mosloadposition user9}

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *