Find your $100k business idea in 10 days and get the first clients fast

Festivalul Internațional de Film Studențesc CineMAiubit – Premiile ediţiei a 22-a

A 22-a ediție a Festivalului Internațional de Film Studențesc CineMAiubit și-a desemnat câștigătorii sâmbătă, 8 decembrie 2018, într-o atmosferă emoționantă și plină de exuberanță.

Festivalul este organizat de Universitatea Națională de Artă Teatrală și Cinematografică ‘’I.L.Caragiale’’ București (UNATC), Teatrul Metropolis și Fundația Cinemaiubit, cu sprijinul Centrului Național al Cinematografiei (CNC), al Uniunii Cineaștilor din România (UCIN) și DACIN SARA – Drepturi de autor în cinematografie și audiovizual – Societatea autorilor români din audiovizual.

Fiind cel mai important festival internaţional de film studenţesc din România, CineMAiubit este locul unde, de-a lungul timpului, și-au făcut lansarea la public majoritatea cineaştilor români, azi unanim recunoscuți.

Juriul internațional al festivalului a reunit personalităţi din lumea cinematografică, atât din România, cât și din străinătate.

premii Cinemaiubit

Componența Juriului secțiunii FICȚIUNE a fost:
Asja KRSMANOVIC – selecționer al Festivalului de Film Sarajevo, coordonatoarea competiției studențești (Bosnia și Herzegovina) – președintele juriului;
Ana ULARU – actriță;
Iulia RUGINĂ – regizor de film și profesor;
Anamaria ANTOCI –producător de film;
Corina STAVILĂ – monteur de film;
Zviad DOLIDZE – profesor, decan al Facultății de Film din Tbilisi (Georgia);
Vivi DRĂGAN VASILE – director de fotografie, producător;
Nicolas KHABBAZ – regizor și profesor (Liban);
Peter MUSZATICS – istoric de film, programator Festival de Film de la Miskolc (Ungaria).

Juriul secțiunii DOCUMENTAR i-a reunit pe: Ivana MLADENOVIC – regizor, Isabela ȚENȚ – regizor și pe profesorul Universității “Hasan Kalyoncu” din Gaziantep, Turcia – Bülent KÜÇÜKERDOĞAN.

Juriul secțiunii ANIMAȚIE-EXPERIMENT a fost compus din regizorii de animație Constantina MIHĂILĂ și Cecilia FELMERI și criticul de cinema Laurențiu BRĂTAN.

Marele Premiu a fost câștigat de filmul belgian Pablo (regia: Sergio Guataquira Sarmiento), în timp ce Premiul de regie „Cristian Nemescu” a mers către Lorand Gabor și filmul său Cum înalți un zmeu?. Dar iată întregul palmares al festivalului:

PALMARESUL FESTIVALULUI CINEMAIUBIT

Ediția 22

PREMIUL PENTRU CEL MAI BUN FILM, oferit de Uniunea Cineaștilor din România (UCIN)
Pablo (Institut des Arts de Diffusion – IAD, Belgia)
regia: Sergio Guataquira Sarmiento

PREMIUL SPECIAL AL JURIULUI, oferit de Rohrer Servicii Industriale
A Time for Us (Beijing Film Academy, China)
regia: Alvin Lee

PREMIUL DE REGIE “CRISTIAN NEMESCU”, oferit de Dacin Sara și Digital Cube
Cum înalți un zmeu? (UNATC)
regia: Lorand Gabor

PREMIUL PREȘEDINTELUI UCIN
Portret de familie (UNATC)
regia: Teodor Mirea

PREMIUL RECTORULUI UNATC
Programului de studii ANIMAȚIE din UNATC (profesori și studenți)

PREMIUL PENTRU CEL MAI BUN FILM DOCUMENTAR “PAUL CĂLINESCU”, oferit de Uniunea Cineaștilor din România (UCIN)
Village in the Sky (Film and Television Institute, India)
regia: Ramesh Holbole

PREMIUL PENTRU FILM DE ANIMAȚIE oferit de Uniunea Cineaștilor din România (UCIN)
Bless You (Polish National Film School Lodz)
regia: Paulina Ziolkowska

PREMIUL PENTRU FILM EXPERIMENTAL, oferit de Uniunea Cineaștilor din România (UCIN)
Mecanisme și alte sisteme (UNATC)
regia: Miruna Minculescu

PREMIUL PENTRU CEL MAI BUN SCENARIU “CĂTĂLIN COCRIȘ”, oferit de Rohrer Servicii Industriale
Five Minutes Outside (UCINE, Argentina)
scenariu: Constanza Gatti

PREMIUL CRITICII, oferit de Uniunea Cineaștilor din România (UCIN)
Supă de pui pentru pisici (UNATC)
regia: Lucia Chicoș

PREMIUL DE IMAGINE PENTRU FILM ROMÂNESC oferit de Cinelab Romania și Rohrer Servicii Industriale
Le dejeuner (UNATC)
imagine: Barbu Nițelea

PREMIUL ROMANIAN SOCIETY OF CINEMATOGRAPHERS
River of Oedipus (Beijing Film Academy, China)
imagine: Da Xiang

PREMIUL PENTRU INTERPRETARE FEMININĂ oferit de BDR Associates
Sonia Mietilica pentru filmul
The Rat (Polish National Film School Lodz)

PREMIUL PENTRU INTERPRETARE MASCULINĂ, offered by BDR Associates
Natan Berkowicz pentru filmul
Tremors (Polish National Film School Lodz)

PREMIUL DE SUNET “ANDREI (OTTO) TONCU” oferit de Elena și Horia Toncu și Uniunea Cineaștilor din România (UCIN)
Portret de familie (UNATC)
sunet: Claudiu Mărginean

PREMIUL DE MONTAJ ÎN FILM ROMÂNESC, oferit de Uniunea Cineaștilor din România (UCIN)
Le dejeuner (UNATC)
montaj: Andrei Stoian

PENTRU PREMIUL DE PRODUCȚIE ÎN FILM ROMÂNESC, oferit de Strada Film și Rohrer Servicii Industriale
Ana-Maria Voicu pentru filmele:
Travel Light (UNATC) și Cum înalți un zmeu? (UNATC)

MENȚIUNE SPECIALĂ PENTRU FILM DE FICȚIUNE
Wood (INIS, Canada)
regie: Eve Dufaud

PREMIUL PENTRU REGIE DE FILM DOCUMENTAR “ION BOSTAN”, oferit de Dacin Sara
Mașina timpului (UNATC)
regia: Gabriel Radu & Bogdan Marinescu

MENȚIUNE SPECIALĂ PENTRU FILM DOCUMENTAR, oferit de Uniunea Cineaștilor din România (UCIN)
Diniaș (UNATC)
regia: Maja Kovacevic

PREMIUL “VICTOR ILIU” PENTRU FILM DOCUMENTAR, oferit de regizorul Nicolae Cabel
The Sisters (Polish National Film School Lodz)
regia: Michal Hytros

PREMIUL “ION TRUICĂ” PENTRU FILM ROMÂNESC DE ANIMAȚIE oferit de Dacin Sara
Monstrul (UNATC)
regia: Laura Pop

PREMIUL PENTRU AFIȘ CINEMAIUBIT 23, oferit de Uniunea Cineaștilor din România (UCIN)
Nicolaie Prodromou (UNARTE)

PREMIUL NEW MEDIA, oferit de GroupM, Wavemakes, Mediacom & Mindshare
Mircea Grădinaru (UNATC)

PREMIUL FOTO, oferit de Uniunea Cineaștilor din România (UCIN)
Ilie Bumbac (UNATC)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *