Echipa DS TECHEETAH, invincibilă la Monaco: pole position și victorie pentru António Félix da Costa

DS TECHEETAH - Monaco

Echipa DS TECHEETAH domină în continuare Principatul Monaco. După ce în 2019 a câștigat primul Monaco E-Prix cu Jean-Eric Vergne, DS TECHEETAH își apără în continuare titlul în cadrul E-Prix-ului anual, odată cu victoria obținută de Antonio Felix da Costa.

Campionul en-titre, António Félix Da Costa, a obținut prima victorie a acestui sezon, cea de-a șasea din Formula E, la volanul noului DS E-TENSE FE21. A fost o cursă spectaculoasă, foarte strânsă până la ultimul viraj. Jean-Éric Vergne a încheiat ziua pe locul 4, ratând podiumul la limită.

Cele două monoposturi s-au dovedit a fi extrem de competitive, începând cu sesiunile de antrenamente libere de dimineață, și până în etapa de calificări, când Da Costa a obținut pole position, iar Vergne P4.

La începutul cursei, Da Costa a păstrat avantajul, dar bătălia pentru primul loc a fost intensă pe tot parcursul cursei. Da Costa a reușit să câștige o cursă pasionantă cu olandezul Robin Frijns și neozeelandezul Mitch Evans. Ultimul tur a fost fascinant.

După ce a dezamăgit la Valencia, echipa a reușit să-și revină atunci când Da Costa a primit marele trofeu de la Alteța Sa Serenisimă Prințul Albert II de Monaco, ajuns pe pistă la volanul unui DS 9 E-TENSE 4×4 360, la începutul zilei.

După rezultatul de astăzi, DS TECHEETAH revine pe locul 3 în clasamentul Echipelor din Campionatul Mondial ABB FIA Formula E, la doar 7 puncte distanță de primul loc. Da Costa și Vergne ocupă locul 4 și, respectiv, locul 7 la categoria Piloților, la o distanță tot mai mică de liderul clasamentului.

Suntem abia la mijlocul competiției, sezonul continuând cu evenimentul double-header din Puebla, Mexic, în perioada 19-20 iunie.

António Félix da Costa, câștigător Monaco E-Prix: “Este incredibil că am câștigat cursa de la Monaco. Cursa de azi a fost una uimitoare, grea, dar corectă și îmi face plăcere să particip la astfel de curse. Nu îmi vine în minte un sezon în care liderul cursei s-a schimbat atât de multe ori, este de necrezut. M-am păstrat pentru ultima tură, dar a meritat.”

Jean-Éric Vergne, P4: “Am dovedit astăzi că echipa poate performa la capacitate maximă. Din păcate am ratat cel de-al 2-lea mod de atac, pierzând astfel poziția puternică, dar am ripostat și am fost foarte aproape de podium. Vreau să îl felicit pe Antonio pentru victoria sa. O să ne luăm revanșa la Puebla.”

Mark Preston, Team Principal DS TECHEETAH: “Este nemaipomenit că am câștigat la Monaco și sunt foarte impresionat de întreaga echipă, pentru că am reușit de 2 ori aici, anul trecut cu JEV și acum, cu Antonio. Acesta a făcut o treabă nemaipomenită pe parcursul întregului weekend, iar echipa s-a pregătit meticulos, ceea ce ne-a asigurat o a doua victorie aici. JEV s-a descurcat excelent și s-a clasat pe locul 4, cu cel mai rapid tur de pe pistă. Sunt puncte importante pentru el și pentru echipă. Aveam nevoie de o victorie la Monaco pentru a ne putea reveni, așa că misiunea a fost îndeplinită.

“Victoria de astăzi a fost una cu adevărat specială, pentru că anul acesta nu va avea loc o cursă la Paris, deci a fost ca o cursă de acasă pentru noi. A fost minunat să o văd pe Beatrice Foucher, CEO marca DS Automobiles, pe podium, acceptând trofeul echipei. Aș dori să-i mulțumesc pentru sprijinul imens pe care întreaga echipă DS ni-l oferă.

Thomas Chevaucher, Director DS Performance: “A fost un weekend excepțional! Cursele din Monaco sunt întotdeauna ceva special… dar să câștigi la Monaco pornind din pole position este cel mai bun mod de a demonstra performanța unei mașini, a pilotului și a echipei. După câteva momente dificile, echipa și-a revenit spectaculos. Am revenit în cursa pentru titluri și suntem încrezători că vom putea explora punctele forte ale echipei DS Performance și potențialul monopostului DS E-TENSE FE21.”

MARCA DS AUTOMOBILES

Animată de spiritul avangardist și de moștenirea excepțională a modelului 1955 DS, marca DS Automobiles, născută în 2014, își propune să întruchipeze know-how-ul franțuzesc în materie de automobile de lux.

Concepute pentru clienții dornici să-și exprime propriul stil și aflați în căutarea tehnologiilor de ultimă oră, modelele DS îmbină rafinamentul și tehnologiile avansate. Marca DS lansează, odată cu modelele DS 3 CROSSBACK, DS 7 CROSSBACK, DS 4 și DS9, o gamă de talie mondială

Dublă campioană în Campionatul de Formula E, în 2019 și 2020, marca DS Automobiles este în fruntea electrificării, oferind toate modelele în versiune electrificată. Sub semnătura E-TENSE, marca DS oferă vehicule 100% electrice și plug-in hybrid ce dezvoltă până la 360 CP și sunt echipate cu tracțiune integrală.

Pentru clienții săi exigenți, DS Automobiles a creat experiența DS “ONLY YOU”, programul său de servicii exclusive pentru o experiență de brand unică.

Prezentă în 41 de țări, marca DS a creat și dezvoltat o rețea de distribuție exclusivistă care include 400 DS STORES și DS SALONS la nivel mondial.