Debut cu 4 medalii pentru InterTeam in noul sezon de maraton

Sambata 20 aprilie membrii echipei InterTeam au participat la primul lor maraton din anul acesta, Probikers Bike Marathon– editia II, pe dealurile limitrofe orasului Oradea. Concurentii au putut alege intre doua trasee, de 36,8 respectiv 73,6 km (2 ture), cu o diferenta de nivel de 572 m/tur.

Vremea a tinut cu concurentii, care au ajuns la linia de sosire bronzati.

Elisei Miron a dominat intreaga cursa si a reusit sa se impuna in al doilea tur terminand primul traseul de 73,6 km in 2 ore si 44 de minute pe o bicicleta Stevens Sonora 29er acesta fiind primul concurs la care participa cu noua bicicleta. Boldi Dan a terminat maratonul pe locul 6 la general, urcand pe podium, pe locul 3 la categoria 19-29 ani.

La categoria Race Masculin, Vlad Sabau a obtinut locul 1 la categoria lui de varsta, fiind pe locul 3 la general, cu doar 40 de secunde in spatele catigatorului. Si pentru el a fost prima cursa pe noua bicicleta, Cannondale Flash 29, custom paint pink, ca simbol de lupta impotriva cancerului de san. La aceeasi categorie, Kuppan Attila Istvan locul 6 si Kerekes Endre-Tibor locul 12 iar la categoria de varsta 30-39 ani, Istvan Etele Demeter a ratat cu putin podiumul si a terminat pe locul 4.

Seliceanu Marcel a obtinut locul 18 la Race Masculin general, urcand pe locul 2 al podiumului la categoria juniori, la aceeasi categorie Stupariu Teodor a ocupat locul 9, Ciobanu Andrei locul 13 la doar 13 ani.

La fete 19-29 ani, Deszo Melinda a terminat cursa Race pe locul 3, iar Hilbert Suzanne pe locul 4.

Urmatorul concurs va fi in 28 aprilie 2013, Maratonul Fagetului din Cluj Napoca organizat de catre Cluburile Clujul Pedaleaza si Interteam, despre care puteti gasi mai multe amanunte pe www.maratonfaget.ro.

Elisei Miron, locul 1 la Categoria Elite Masculin 30-39 si castigator