Ciprian Balanescu: din nou campion national la duathlon

La sfârşitul lunii aprilie, s-au desfăşurat întrecerile din cadrul Campionatului Naţional de Duatlon Isostar, desfăşurat la Târgu Mureş.

Deoarece a terminat pe locul 1, Ciprian Bălănescu este din nou campion naţional. El a obţinut, astfel, cel de-al optulea titlu consecutiv de campion naţional al României la duathlon: fără să se grăbească, fără să se gândească la dificultăţile traseului, obţinând cel mai bun timp la sfârşitul celor 15 kilometri de alergare (zece plus cinci, intercalaţi) şi 40 de kilometri pedalaţi pe o bicicletă de carbon Merida Scultura.

La Târgu Mureş au luat startul 180 de sportivi.

Iată câteva informaţii din culise: vreme ploioasă în dimineaţa concursului, ceea ce îi convenea. Start la ora 13:00 cu plecare incisivă, după care frână de mână, căci deja era clar că victoria va fi posibilă… În timpul turei de bicicletă, călare pe bicicleta Merida, sportivul sponsorizat de Veloteca a prins plutonul cu o tură din urmă. Fără comentarii. La a doua probă de alergare, sprint de final şi Ciprian a terminat primul, după 1h:58min:30sec!

Locul 2 a fost ocupat de Albert Gaspar (Tg. Mureş), iar pe locul trei a sosit Laurenţiu Bogdănescu din Lugoj.

"Am avut un plan foarte bine stabilit, împreună cu antrenorul meu Cristian Negrea. Am vrut să controlez cursa de la cap la coadă şi să o câştig, acesta a fost obiectivul, pe care l-am şi realizat", a declarat publicaţiei “Renaşterea Bănăţeană” Ciprian Bălănescu, multiplu medaliat la concursurile de triatlon şi duatlon.

Recuperarea post-operatorie după intervenţia chirurgicală la nas, care îi permite acum să respire mult mai normal, a evoluat foarte pozitiv. Motiv pentru care a fost luată decizia favorabilă în privinţa participării sale la Campionatul Balcanic de Duatlon de la Edirne (Turcia), ce va avea loc în data de 18 mai.

Rezultatele detaliate le descărcaţi de aici: //frtri.ro/rezultate-duatlon/.

PS: Legat de competiţiile de triatlon, ce includ şi proba de înot, deficitară pentru Bălănescu, trebuie spus că la şapte luni după începerea colaborării din Bucureşti cu Matei Giurcăneanu, vicepreşedinte al Federaţiei Române de Nataţie şi Pentatlon Modern, progresul este vizibil: trei minute câştigate în bazin, pentru timpul total.