free download 78 travel guides written by experts

Ce mari artişti, prezenţi la Festivalul Enescu, evoluează în această săptămână – în direct la TVR 3

Marţi, la TVR 3 vă delectaţi cu una dintre cele mai apreciate orchestre din lume (Royal Philharmonic Orchestra), joi, cu virtuozitatea unui violonist (Remus Azoiţei) şi a unei pianiste (Alexandra Dariescu) de excepţie, sâmbătă urmăriţi trei grupuri muzicale (din Grecia, Canada şi România), unite de dragostea lor pentru muzica veche iar duminică, încheiaţi săptămâna urmărind Ensemble Instrumental de Paris şi Corul Naţional de Cameră Madrigal – Marin Constantin.

Aşa cum v-aţi obişnuit, TVR 3 aduce zilnic şi o agendă a Festivalului – pentru a vă ţine conectaţi şi informaţi cu cele mai importante momente, evenimente, personalităţi ale ediţiei din acest an.

artisti prezenti la Festivalul Enescu

Iată programul acestei săptămâni la TVR 3:

Marţi, 12 septembrie, ora 20.00 Festivalul George Enescu 2017
* ROYAL PHILHARMONIC ORCHESTRA -Transmisiune directă
Dirijor: CHARLES DUTOIT
Solistă: MARTHA ARGERICH – pian
Program:
Enescu – Rapsodia Română nr. 1 în La major op. 11 nr. 1
Ravel – Concertul pentru pian și orchestră în Sol major
Debussy – „Marea” (Trei schițe simfonice: Din zori până la amiază pe mare, Jocul valurilor, Dialogul vântului cu marea)
Ravel – Bolero
Prezentator Marius Constantinescu, Realizatori Valentina Baintan, Claudia Robu,Producator Diana Pascal. Pe durata pauzei se vor difuza Agenda Festivalului George Enescu 2017

Miercuri, 13 septembrie, ora 21.50 Agenda Festivalului George Enescu 2017
Realizatori Miruna Moraru, Virgil Diaconescu

Joi, 14 septembrie, ora 21.50 Agenda Festivalului George Enescu 2017
(realizată de Miruna Moraru şi Virgil Diaconescu), urmată de la ora 22.30 de transmisiunea directă de la Ateneul Român a recitalului susţinut de violonistul Remus Azoiţei şi a pianistei Alexandra Dariescu.Din program:
Bach – „Ciaccona” din Partita nr. 2 pentru vioară solo în re minor BWV 1004
Beethoven – Sonata a V-a pentru vioară şi pian în Fa major op. 24 „Primăvara”
Lipatti – Sonatina pentru mâna stângă (pian solo)
Enescu – Sonata a II-a pentru vioară şi pian în fa minor op. 6
Bartók – Jocuri populare româneşti pentru vioară şi pian Sz. 56/BB 68
Prezentator Camelia Văcaru, realizator Cristina Rădulescu, producator Diana Pascal
Vineri, 15 septembrie, ora 21.50 Agenda Festivalului George Enescu 2017
Sâmbătă, 16 septembrie, de la ora 19.20 Agenda Festivalului George Enescu 2017 – Best of Realizatori Miruna Moraru, Virgil Diaconescu
Sâmbătă, de la ora 22.30 Festivalul George Enescu 2017 * THE MUSICAL VOYAGES OF MARCO POLO – Transmisiune directă Ateneul Român ENSEMBLE EN CHORDAIS, ENSEMBLE CONSTANTINOPLE, CORUL „ANTON PANN”
Program:
Marco’s dream / Gallop / Lamento di Tristano / Holy Oil / The golden sheaf of time / Jeopardy / Selection from Saint John of Damascus’ Idiomelon / Five steps / Chandmaninutag / Yi Zu Wu Qu / Engareh / Akritas / The Stranger
Prezentator Mihai Constantin, Realizator Cristina Rădulescu, Producător Diana Pascal

Duminică, 17 septembrie, de la ora 21.50 Agenda Festivalului George Enescu 2017*Best of (premiera) iar de la ora 22.30 ENSEMBLE INSTRUMENTAL DE PARIS
CORUL NAŢIONAL DE CAMERĂ „MADRIGAL – MARIN CONSTANTIN” – Transmisiune directa Ateneul Roman
Dirijor: CHRISTIAN CIUCĂ, Dirijorul Corului: ANNA UNGUREANU
Solişti:
OLGA PERETYATKO (soprană)
KHATOUNA GADELIA (soprană)
MARIUS VLAD BUDOIU (tenor)
ADRIAN SÂMPETREAN (bas)
SIMONA SĂNDULESCU (organistă)
Program:
Mozart – „Exultate Jubilate” KV 165
Mozart – Marea Misă în do minor K 427 (417a)
Prezentator Mihai Constantin, Realizator Cristina Rădulescu, Producator Diana Pascal

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *