expoplast Sibiu 2019

Castigatorii premiilor Oscar – editia 82 – in direct si in exclusivitate la HBO

Recent s-au anunţat câştigătorii Premiilor Oscar, eveniment difuzat în direct şi în exclusivitate de la Los Angeles de HBO România. Ales pentru prima dată anul acesta dintre 10 titluri-hit prezentate pe marile ecrane din Statele Unite anul trecut, acesta a fost acordat filmului Hurt Locker, in regia lui Kathryn Bigelow.

Telespectatorii HBO România au fost conectaţi la intensa şi spectaculoasa ceremonie a decernării Premiilor Academiei Americane de Film pe parcursul unui maraton de 4 ore de transmisiune directă de la celebrul Kodak Theater din L.A., de la sosirea vedetelor hollywoodiene pe covorul roşu până la momentul culminant al Galei, anunţarea câştigătorului Premiului Oscar pentru Cel mai bun film de lung metraj lansat în 2009.

Ceremonia, prezentată de cunoscuţii actori americani Alec Baldwin şi Steve Martin, a fost marcată de momente de umor irezistibil şi de strălucirea starurilor care au urcat pe scena celei mai urmărite festivităţi anuale dedicate filmului. De altfel, Steve Martin nu s-a aflat la prima prezenţă pe scena Premiilor Oscar, pe care le-a mai prezentat singur în 2000 şi 2002. Urmărite live de sute de milioane de telespectatori din întreaga lume, Oscarurile au putut fi văzute şi anul acesta în direct în România, nedublat, prin intermediul HBO România, urmând o tradiţie care va continua şi în 2011, la cea de-a 83-a ediţie a Premiilor.

Mai jos aveţi lista completă a câştigătorilor statuetelor Oscar în 2010.

Cel mai bun film de lung-metraj
The Hurt Locker (2008): Kathryn Bigelow, Mark Boal, Nicolas Chartier, Greg Shapiro
Cel mai bun actor într-un rol principal:
Jeff Bridges pentru Crazy Heart (2009)
Cea mai bună actriţă într-un rol principal
Sandra Bullock pentru The Blind Side (2009)
Cel mai bun actor într-un rol secundar
Christoph Waltz pentru Inglourious Basterds (2009)
Cea mai bună actriţă într-un rol secundar
Mo’Nique pentru Precious: Based on the Novel Push by Sapphire (2009)
Cea mai bună regie
Kathryn Bigelow pentru The Hurt Locker (2008)
Cel mai bun scenariu original
The Hurt Locker (2008): Mark Boal
Cel mai bun scenariu-adaptare
Precious: Based on the Novel Push by Sapphire (2009): Geoffrey Fletcher
Cea mai bună imagine
Avatar (2009): Mauro Fiore
Cel mai bun montaj
The Hurt Locker (2008): Bob Murawski, Chris Innis
Cea mai bună scenografie
Avatar (2009): Rick Carter, Robert Stromberg, Kim Sinclair
Cele mai bune costume
The Young Victoria (2009): Sandy Powell
Cel mai bun machiaj
Star Trek (2009): Barney Burman, Mindy Hall, Joel Harlow
Cea mai bună coloană sonoră originală
Up (2009): Michael Giacchino
Cea mai bună melodie originală
Crazy Heart (2009): T-Bone Burnett, Ryan Bingham("The Weary Kind")
Cel mai bun mixaj de sunet
The Hurt Locker (2008): Paul N.J. Ottosson, Ray Beckett
Cel mai bun montaj de sunet
The Hurt Locker (2008): Paul N.J. Ottosson
Cele mai bune efecte speciale
Avatar (2009): Joe Letteri, Stephen Rosenbaum, Richard Baneham, Andy Jones
Cel mai bun film de animaţie (lung metraj)
Up (2009): Pete Docter
Cel mai bun film într-o limbă străină
El secreto de sus ojos (2009)(Argentina)
Cel mai bun film documentar (lung metraj)
The Cove (2009): Louie Psihoyos, Fisher Stevens
Cel mai bun film documentar (scurt metraj)
Music by Prudence (2010): Roger Ross Williams, Elinor Burkett
Cel mai bun film de animaţie (scurt metraj)
Logorama (2009): Nicolas Schmerkin
Cel mai bun film de scurt metraj (live action)
The New Tenants (2009): Joachim Back, Tivi Magnusson

Bucuresti, 08.03.2010

{mosloadposition user9} {mosloadposition user10}

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *