BMW Motorsport News – Numarul 8/15

Nu contează că vorbim de DTM, de United SportsCar Championship sau de nenumăratele campionate regionale: săptămână după săptămână, echipele şi piloţii BMW de pretutindeni se luptă pentru puncte, victorii şi titluri. Şi în afara circuitelor, membrii familiei BMW Motorsport sunt protagoniştii ştirilor principale. "BMW Motorsport News" ne permite să rezumăm constant acţiunea într-o manieră compactă şi informativă. Aşa vei fi mereu la curent cu toate informaţiile.

Blancpain Sprint Series: dublu podium pentru BMW Sports Trophy Team Brasil la Brands Hatch

O duminică încununată de succes pentru BMW Sports Trophy Team Brasil în Blancpain Sprint Series: la cea de-a doua etapă a sezonului, ce a avut loc la Brands Hatch (Marea Britanie), Átila Abreu (Brazilia) şi Valdeno Brito (Brazilia), echipajul #77 BMW Z4 GT3, au sărbătorit două clasări pe podium, de fiecare dată pe locul al doilea. Echipajul brazilian a încheiat p locul al treilea în cursa de calificare, cu durata de o oră, ce a avut loc duminică la prânz. Ulterior, Abreu şi Brito au fost promovaţi un loc după ce o penalizare de timp a fost acordată celor care ocupaseră poziţia a doua. După-amiază, în prima fază a manşei principale, Abreu s-a aflat pe locul al treilea, dar el şi coechipierul său au urcat un loc după pit stop. Brito nu a cedat locul al doilea pe întreaga durată a intervalului cât s-a aflat la volan. "Două locuri secunde reprezintă un cadou minunat", a spus Abreu, care duminică a împlinit 28 de ani. Brito a completat: “Dacă cineva mi-ar fi spus că vom fi pe poziţia a doua, după ce am ocupat locul al şase în calificările de sâmbătă, nu l-aş fi crezut. Dar am făcut o treabă bună, iar echipa a fost fantastică la pit stopuri, ceea ce a fost crucial. Sunt foarte încântat". Coechipierii lor, Sergio Jimenez (Brazilia) şi Caca Bueno (Brazilia) – aflaţi în #0 BMW Z4 GT3 -, au încheiat pe locul al patrulea în fiecare cursă. Joe Osborne (Marea Britanie) şi Lee Mowle (Marea Britanie) s-au clasat pe locurile al doilea, respectiv al treilea în categoria Pro-Am (locurile al 15-lea, respectiv al 16-lea în clasamentul general) în cursa lor de casă, cu 888 Triple Eight Racing BMW Z4 GT3.

BTCC: poziţii pe podium pentru Collard şi Tordoff la Thruxton

În cea de-a treia etapă a sezonului British Touring Car Championship (BTCC) ce a avut loc la Thruxton, Rob Collard (Marea Britanie) şi Sam Tordoff (Marea Britanie) au fost cei doi piloţi BMW prezenţi pe podium. Collard, aflat la comenzile West Surrey Racing BMW 125i M Sport, a luptat pentru victorie în mare parte din cea de-a doua manşă – din totalul de trei desfăşurate duminică. În cele din urmă, el a trecut linia de sosire cu o întârziere de 0,4 secunde după 16 tururi parcurse. În celelalte două curse, Collard a ocupat locurile al 13-lea, respectiv al 14-lea. Coechipierul său, Tordoff, a urcat pe podium la finalul zilei. După ce anterior se clasase al 11-lea şi al şaselea, Tordoff a reuşit o performanţă bună şi a fost al treilea cu modelul BMW 125i M Sport în cea de-a treia manşă. Norocul nu a fost de partea pilotului oficial BMW Andy Priaulx (Marea Britanie). În calificări şi în prima cursă, Priaulx a fost cel mai bine clasat pilot BMW, pe locul al cincilea. Cu toate acestea, el a abandonat în cea de-a doua manşă după ce modelul său BMW 125i M Sport a fost trimis în tête-à-queue de un adversar în chiar primul tur. Aceasta a făcut ca Priaulx să plece în ultima cursă de la coada grilei. El a încheiat pe locul al 13-lea.

Campionatul FIA Formula E: BMW i8 Safety Car, pentru prima dată în acţiune în Europa

Campionatul FIA Formula E a debutat în Europa pe un circuit stradal legendar: inovatoarea competiţie pentru monoposturi electrice a avut prima escală pe "Bătrânul Continent" cu ocazia Monaco ePrix. În calitate de "Official Vehicle Partner", BMW a furnizat BMW i8 Safety Car şi BMW i3 Medical Car. Cursa s-a desfăşurat pe distanţa a 47 de tururi, ce au acoperit secţiuni din circuitul de Grand Prix din jurul portului Monte Carlo. Imediat după start, BMW i8 Safety Car a intrat în acţiune ca urmare a unui accident spectaculos ce a implicat mai multe maşini în primul viraj. Pilot BMW în DTM, António Félix da Costa (Portugalia) a încheiat Monaco ePrix pe locul al nouălea. Prinţul Albert a înmânat trofeul învingătorului lui Sébastien Buemi (Elveţia). BMW i8 Safety Car şi BMW i3 Medical Car vor fi pe teren propriu la următorul eveniment, a opta etapă din Campionatul FIA Formula E: Competiţia va fi organizată în capitala Germaniei, Berlin, pe 23 mai.